Dlaczego mikrodomy są coraz popularniejsze?

0
459
mikro dom
Mikrodomy często stawiane są na terenach wiejskich, blisko lasów, jezior i terenów zielonych | fot.: stock.adobe.com

Coraz więcej osób marzy o życiu poza miastem, z dala od zanieczyszczeń i hałasu. Życie często jednak szybko weryfikuje takie marzenia, a najczęściej problemem są pieniądze. Koszt wykupienia działki i postawienie dużego domu może kosztować nawet pół miliona złotych. Dodatkowym problemem są stale wzrastające ceny materiałów. Nadchodzi jednak nowe rozwiązanie problemu, a konkretnie mikrodomy. Dlaczego są one tak popularne i czym różnią się od tradycyjnych domów? 

Koszty względem mieszkań 

Coraz więcej młodych ludzi narzeka na ceny mieszkań w miastach. Wysokie stawki właścicieli nie idą w parze z jakością. Według badań niemal 40% osób narzeka za zbyt małą ilość miejsca. Ludzie są zmuszeni do wynajmowania ciasnych mieszkań, ze wspólną łazienką czy kuchnią. Co prawda mikrodomy mają powierzchnię około 50 metrów kwadratowych, ale gwarantują przynajmniej pełną dyskrecję i swobodę. 

Mikrodomy bardzo szybko się spłacają. Przy odpowiedniej firmie budowlanej czy okazji cenowej w przypadku działki – może on kosztować 150 000 złotych. To znacznie lepsza opcja niż opłacanie komuś czynszu przez kilkadziesiąt lat. W końcu mowa tutaj o własności prywatnej. 

Środowisko oraz coraz niższe wymagania

Młodzi ludzie coraz częściej pracują, a coraz mniej czasu spędzają w domach. Ich główną rozrywką stają się pobyty w miastach: barach, kinach czy centrach handlowych. Mieszkania i domy coraz częściej stają się miejscem wyłącznie wypoczynku. Mikrodom zapewnia wszystkie potrzeby młodego człowieka. Mała łazienka zaspokaja wszystkie potrzeby fizjologiczne i higieniczne. Fragment kuchni pozwoli przygotować podstawowe posiłki, niektórzy i tak preferują gotowe jedzenie do podgrzania. Najważniejszym miejscem pozostaje sypialnia, która jest przystankiem pomiędzy jednym dniem roboczym a drugim. 

Ludzie coraz mniej cenią wygodę, a coraz częściej stawiają na pobyt na świeżym powietrzu. Mikrodomy często stawiane są na terenach wiejskich, blisko lasów, jezior i terenów zielonych. Coraz popularniejsze jest aktywne spędzanie wolnego czasu. Zamiast 50-calowych telewizorów ludzie wolą po prostu pobiegać czy pojeździć na rowerze. 

Szybkość budowy 

Mikrodom ma tę istotną przewagę nad zwykłym domem, że nie wymaga dodatkowych fundamentów. Odpadają koszty zbrojeń, betonu czy prac ziemnych. Istnieją firmy, które dom o powierzchni 44 metrów kwadratowych stawiają w kilka dni. Widać wyraźną różnicę względem budowy zwykłego domu, który trwa czasami parę długich lat. Przewaga polega też na jego niskim utrzymaniu. Coraz wyższe ceny prądu czy wody są równoważone przez niskie zużycie. Odpadają dodatkowe opłaty związane z mediami czy czynszem. 

Dla kogo przeznaczone są mikrodomy? 

Jak pokazują badania: coraz mniej ludzi zakłada duże rodziny i wiąże się na stałe z partnerem/partnerką. Łączy się to nie tylko z większymi oszczędnościami, ale też mniejszym zapotrzebowaniem na powierzchnię domu. Właśnie takie osoby, często wywodzące się z miast, decydują się na mikrodomy. Coraz więcej ludzi pragnie wydostać się z ciasnego miasta, a zachęcać mogą ich do tego niskie koszta, szybkość budowy oraz bliskość środowiska naturalnego. 

MMI