Jak funkcjonalnie urządzić balkon w bloku?

1
8929
aranżacja balkonu
Niestety, niewiele osób posiada balkon o gabarytach pozwalających na wstawienie mebli tarasowych | fot.: Fotolia

Balkon w bloku wprawdzie nie zastąpi przydomowego ogrodu czy przestronnego tarasu, ale odpowiednio zagospodarowany może stać się wspaniałym miejscem, w którym chętnie wypijemy poranną kawę lub odpoczniemy po pracowitym dniu. Żeby tak się stało warto poświęcić mu trochę czasu, zadbać o jego wygląd i funkcjonalne urządzenie.

Balkon to nie przechowalnia rupieci!

Niestety bardzo często zdarza się, że na balkon wystawia się niepotrzebne meble i sprzęty. Stare krzesła, szafka, którą szkoda wyrzucić, rowerek po dziecku, które już dorosło- takie eksponaty możemy bardzo często podziwiać na blokowych balkonach. Nie dość, że nie wygląda to estetycznie, to w dodatku nie pozwala na korzystanie z dodatkowej przestrzeni. Żeby balkon zachęcał to spędzania na nim czasu, w pierwszej kolejności powinien być oczyszczony z takich wątpliwych ozdób. Częstym problemem jest też suszarka do ubrań, którą wiele osób montuje na balkonie. Oczywiście, tak funkcja też jest potrzebna, jednak warto wybierać taki typ suszarki, którą można łatwo złożyć lub zdemontować, tak, żeby nasze pranie nie było głównym użytkownikiem tak pożądanej przestrzeni.

Ogród na piętrze

Ukwiecony balkon to jedna z najpiękniejszych wizytówek właścicieli mieszkania, dzięki roślinom możemy również zyskać wspaniałe miejsce na relaks, a nawet podejmować gości w naszym małym ogrodzie. Najpopularniejsze są chyba kwiaty w doniczkach montowanych na balustradach. Jednak możemy pójść znacznie dalej i ustawić w dużej donicy pod ścianą niewielkie drzewko albo ozdobne pnącza, które z czasem przykryją nieprzytulne blokowe mury. Bardzo dekoracyjny (choć nieco pracochłonny) jest tzw. wertykalny ogród. Ze względu na ograniczoną przestrzeń będzie to wertykalny ogród w wersji micro, którego podstawę może stanowić płytki regał, albo kilka zbitych ze sobą palet. Na tak przygotowany półkach należy umieścić pojemniki z ziemią i gęsto posadzić zwisające rośliny, które z czasem przykryją rusztowanie i staną się zbitą, zieloną ścianą. Kupując rośliny na balkon trzeba wziąć pod uwagę jego nasłonecznienie i w zależności od niego wybrać gatunki lubiące słońce lub cieniolubne.

Praktyczne umeblowanie

Niestety, niewiele osób posiada balkon o gabarytach pozwalających na wstawienie mebli tarasowych. Nie znaczy to jednak, że właściciele małych balkonów nie mogą przyjemnie spędzać na nim czasu. Należy tylko rozsądnie wybierać meble i zastosować kilka prostych rozwiązań. Na niewielkim balkonie najlepszym rozwiązaniem będzie montowany do barierki blat, który w razie potrzeby można złożyć. Taki blat można kupić albo zrobić samodzielnie. W zestawieniu z lekkimi, składanymi krzesełkami pozwoli na zjedzenie śniadania na świeżym powietrzy, wypicie kawy czy przeczytanie gazety. Jeśli balkon posiada sufit można przymocować na nim wiszące krzesło lub worek do siedzenia. To bardzo „relaksujący” mebel, doskonały do czytania lub słuchania muzyki. Zaletą jest też fakt, że w razie niepogody lub gdy potrzebne jest miejsce na balkonie, taki worek lub krzesło można łatwo zdjąć.

Urządzenie pięknego i funkcjonalnego balkony naprawdę nie jest trudne i nie wymaga wielkich nakładów finansowych. Wystarczy jedynie odrobina kreatywności i trochę pracy, a w zamian dostaniemy dodatkową przestrzeń na odpoczynek i relaks.


ALA