Jak ocenić stan uzębienia u Twojego czworonoga? Jak prawidłowo dbać o jamę ustną psa lub kota?

0
1583
szczęśliwy biegnący border collie
Pielęgnację jamy ustnej zarówno u psów, jak i kotów warto zacząć już w okresie wyrastania pierwszych zębów | fot.: stock.adobe.com

Zachowanie higieny jamy ustnej psa zwierząt domowych jest równie istotne, jak i u ludzi. Zaniedbanie zębów może prowadzić do szeregu różnych chorób a zakończyć się nawet śmiercią. Dlatego warto do codziennej rutyny wprowadzić higienę jamy ustnej oraz regularnie kontrolować jej stan.

Jak wyglądają zdrowe zęby oraz dziąsła?

Podobnie do ludzi zarówno koty, jak i psy rodzą się bez zębów, następnie wyrastają im mleczaki, a w dalszym okresie dorastania zostają one wymienione na zęby stałe. Podczas gdy ludzka szczęk liczy zazwyczaj 20 zębów mlecznych, a następnie 32 stałe, kocięta posiadają 26 zębów mlecznych, które wymieniają na 30 zębów stałych. Psy natomiast są właścicielami bogatszego uzębienia, ponieważ w wieku dorosłym w psiej szczęce znajdują się aż 42 zęby stałe. Pewien rodzaj podobieństwa psich zębów do ludzkich ułatwia rozpoznanie problemów i chorób. Psy, tak jak i ludzie, mają niejednolity kształt zębów, ze wgłębieniami, w których mogą występować ubytki. Kocie zęby natomiast nie posiadają powierzchni poziomych, które są charakterystyczne dla zębów trzonowych.
Kolor zębów u obu tych gatunków powinien przypominać kolorem zęby ludzkie. Zdrowe zęby powinny mieć jednolity kolor, bez przebarwień. Natomiast poprawnie wyglądające dziąsła powinny być różowe i gładkie. U psów dziąsła oraz podniebienie mogą mieć również kolor czarny lub różowy z czarnymi łatami.

Kiedy zacząć dbać o higienę jamy ustnej psów i kotów?

Pielęgnację jamy ustnej zarówno u psów, jak i kotów warto zacząć już w okresie wyrastania pierwszych zębów. Chociaż zęby mleczne i tak wypadną i nie przebywają w pysku pupila zbyt długo, ważne jest, aby były one czyszczone i nie doszło na nich do nadbudowania kamienia czy próchnicy. Bakterie i wirusy w jamie ustnej szybko przemieszczają się pomiędzy zębami i mogą zakazić zęby stałe oraz powodować zapalenie dziąseł i przyzębia. Wczesna profilaktyka pomaga również w późniejszej higienie, gdyż przyzwyczajone do dotykania okolic pyszczka zwierzę będzie mniej buntowało się podczas zabiegów w życiu dorosłym.

Jak pielęgnować zęby i dziąsła?

Codzienne, delikatnie szczotkowanie zębów to najlepszy sposób na zapobieganie odkładaniu się kamienia nazębnego. Do czyszczenia manualnego zębów, warto używać preparatów do tego przeznaczonych oraz szczoteczki do zębów, nakładki na palec lub gazy nałożonej na palec. Psy niechętnie szczotkujące zęby łatwiej skuszą się na smakowe pasty do zębów niż te o zapachu miętowym. Świetnym pomysłem są również płyny dodawane do wody do picia, których zadaniem jest ograniczenie nadbudowywani się kamienia nazębnego. Należy jednak pamiętać, że bez mechanicznego oczyszczania zębów, same płyny nie poradzą sobie z kamieniem. Jeśli jednak pupil nie daje się namówić na kontakt pasty, szczoteczki, czy palca z zębem mechaniczne oczyszczanie może również umożliwić pożywienie. Sucha karma, marchew oraz przysmaki do czyszczenia zębów są dobrym sposobem na wspomaganie higieny przyzębia tych najbardziej upartych zwierzaków. Również specjalne zabawki do gryzienia i żucia pomagają w pielęgnacji zębów.

Pielęgnacja jamy ustnej psów oraz kotów często nie jest łatwa. Zaniedbanie higieny może jednak powodować fatalne konsekwencje. Poświęcenie kilku minut dziennie na pyszczek pupila może zaoszczędzić duże cierpienie oraz koszty leczenia, a nawet usuwania zębów.

MKO