Jak urządzić salon ze smakiem? 3 sposoby na eleganckie wnętrze w stylu francuskim

1
1460
Salon francuski z jasnymi wnętrzami
Wystrój francuski czuje się doskonale w dużych, dobrze nasłonecznionych przestrzeniach | fot.: stock.adobe.com

Marzysz o stylowej aranżacji najważniejszego pomieszczenia w domu lub mieszkaniu? Chcesz, by zapanowała w tej przestrzeni lekka, a zarazem wyrafinowana estetyka? Zatem francuski wystrój salonu może okazać się znakomitym wyborem! Oto trzy podpowiedzi, dzięki którym poznasz elegancki charakter tego stylu i dowiesz się, co zrobić, by zagościł on również u Ciebie.

Pierwszy sposób: specyfika przestrzeni

Planując wystrój salonu w stylu francuskim, warto wiedzieć, jakie cechy posiada ten typ aranżacji. I jednocześnie zacząć od charakteru samej przestrzeni, którą ma zagospodarować. Z jednej strony bowiem francuski wystrój to klasyczna prostota, dająca poczucie harmonii. Z drugiej zaś aranżacje w tym stylu wypełniają liczne zdobienia i dodatki, nadające przestrzeni szyku. Współcześnie jednak nie chodzi o nadmierny przepych rodem z epoki baroku, z którego wystrój francuski się wywodzi. Na taką estetykę w salonie decydują się osoby, które chcą, żeby „serce” ich domu dawało poczucie lekkości, świeżości i odprężenia. Ale zarazem – w przeciwieństwie do stylu minimalistycznego czy skandynawskiego – odznaczało się zaakcentowaną elegancją, w postaci różnych rozwiązań o charakterze glamour.

Wystrój francuski czuje się doskonale w dużych, dobrze nasłonecznionych przestrzeniach. Znakomicie się prezentuje zwłaszcza wtedy, gdy aranżacja tworzy niejako oś symetrii, która spina kolejne pomieszczenia w harmonijną całość. Nie oznacza to jednak, że w przypadku mieszkań trzeba zrezygnować z francuskiego wystroju. Wręcz przeciwnie – również w nich potrafi robić fantastyczne wrażenie! Wystarczy wyobrazić sobie otwartą przestrzeń salonu (np. dzięki połączeniu go z kuchnią) ze ścianami i podłogami w jasnych, delikatnych barwach (takich jak biel, pastelowe beże, szarości bądź odcienie koloru niebieskiego). Niekiedy są to utrzymane we wspomnianych tonacjach tapety lub nawet boazerie. Duże okna, obszerny taras albo balkon to kolejne elementy, które będą sprzyjały wystrojowi w stylu francuskim.

Drugi sposób: meble i materiały zadające szyku

Sprzęty wypełniające omawiane aranżacje to także mariaż klasycznych rozwiązań i wyrafinowanych akcentów. To elegancka kompozycja naturalnych, a zarazem eleganckich materiałów. Szczególnie charakterystyczne dla tego wystroju są tzw. „ludwiki” – meble nawiązujące swym stylem do czasów francuskiego króla Ludwika XIV. Komody, kanapy, szezlongi, fotele, podnóżki i stoliki, znajdujące się w salonie, oprócz szykownych, tkaninowych tapicerek, zawierają w sobie obłe, opływowe linie (mowa tu zwłaszcza o nogach i podstawach wymienionych elementów wyposażenia), eliptyczne, klepsydrowe formy, zdobne rzeźbienia czy nawet ornamenty roślinne. Nieraz też wyróżniają się złoconymi bądź posrebrzanymi akcentami. Z gracją łączą nutę wytworności z wygodą i praktycznym zastosowaniem. Często są utrzymane w jasnych barwach (albo wręcz bielone), chociaż współcześnie występują również w bardziej zdecydowanych, ciemniejszych, „męskich” kolorach, np. grafitu czy granatu. Takie miejsca, jak Sklep MyHoneyHome.pl doskonale ukazują niesłabnące uznanie dla opisywanego typu wystroju wnętrz, oferując szeroki wybór atrakcyjnych mebli i dodatków w stylu francuskim. A skoro już o dodatkach mowa…

Sposób trzeci: pożądane elementy dekoracyjne

Salon we francuskim stylu bardzo lubi zdobienia oraz dodatki. I choć ich zastosowanie nie powinno burzyć ostatecznego wrażenia spójności, lekkości czy harmonii, to jednak zdecydowanie dają o sobie znać w tego typu aranżacjach. Chodzi zarówno o dobrej jakości, eleganckie tapicerki (aksamit, brokat, żakard), wspomniane, florystyczne ornamenty bądź elementy ze złota lub srebra, jak i okazałe, kryształowe żyrandole albo obszerne lustra w pięknych, ozdobnych ramach. Te ostatnie zresztą mają dwojakie uzasadnienie: świetnie uzupełniają szykowną aranżację w stylu francuskim, a także dodatkowo powiększają optycznie przestrzeń, w której się znajdują. Nie mniejsze znaczenie we francuskim salonie będą miały zasłony, a także akcenty dekoracyjne o „pałacowym” charakterze: zdobne karnisze, chwosty, frędzle, sznurowania itp. Inne dodatki, które znakomicie korespondują z tym stylem, to eleganckie świeczniki, pięknie obszyte poduszki czy też gustowne ramki na zdjęcia oraz porcelanowe figurki.

Mnogość dostępnych rozwiązań – przestrzennych, funkcjonalnych i dekoracyjnych – utrzymanych w tradycyjnym, „ludwikowym” stylu bądź nieco nowocześniejszym, z pewnością udowadnia jedno. Francuski wystrój wnętrz, mimo upływu lat, wciąż cieszy się bardzo dużym uznaniem. A przy tym dojrzewa, zyskując nowe formy i odsłaniając kolejne wymiary „lekkiej wytworności”. I oczarowując niejeden salon, zarówno w domach, jak i w mieszkaniach.


OLI