Styl boho w dekoracji wnętrz jest dla tych, którzy chcą aby ich domy były pełne życia, pozytywnej energii i ciekawości świata. Ta estetyka wychodzi naprzeciw nowoczesnej wrażliwości i obejmuje beztroski, zrelaksowany i niezwykły styl. Wnętrza w stylu boho mają tendencję do pewnych podobieństw, ponieważ są zawsze naelektryzowane podobną energią i cechami, ale żadne dwa różne urządzone w tej stylistyce nie są do siebie podobne.
Czym jest boho?
Zacznijmy od podstaw. Boho jako wyraz jest skrótem nawiązującym do bohemy artystycznej, XIX-wiecznej cyganerii kwestionującej obowiązujące normy i mieszczański styl życia. Oczywiście ekstrawagancja bohemy przejawiała się przede wszystkim w stroju i podejściu do konwenansów, jednak w ujęciu szerszym stanowiła oznakę radości, wolności i niepodporządkowania obowiązującym normom. Takie podejście znalazło swoich sympatyków także wśród dekoratorów wnętrz, którzy zamiast na obowiązujące trendy wnętrzarskie stawiają na wyrażenie indywidualizmu właściciela mieszkania: wyrażeniu jego pasji i nieszablonowego traktowania życia. Taki dom staje się małym dziełem sztuki.
Czym charakteryzują się wnętrza w stylu boho?
Kolorystyka
Chociaż nie ma żadnych z góry ustalonych zasad kolorystycznych styl boho we wnętrzach przejawia się w użytych barwach. Doskonale sprawdzą się więc ciepłe kolory ziemi uzupełnione o zdecydowane, energetyczne barwy. Aranżując wnętrze w stylu boho pomyśl więc o głębokich brązach, zieleniach i szarościach jako o kolorach bazowych, a następnie uzupełnij je nasyconym fioletem, ognistą pomarańczą i elektryzującym błękitem lub energetyczną żółcią. Sprytne i efektowne łączenie i nakładanie na siebie kolorów jest jednym z wyróżników stylu.
Nie krępuj się mieszać wzorów i faktur i nie bój się używać stylów, które niekoniecznie pasowałyby do siebie w konwencjonalnym wnętrzu. Użyj barwionych tkanin i pamiątek z ulubionego miejsca na świecie, aby nadać przestrzeni rys lekko egzotyczny. Połóż narzuty na meblach i spróbuj powiesić gobeliny czy dywaniki na ścianach obok zdjęć i ulubionej sztuki. Jeśli to wszystko wydaje Ci się nieco przesadzone, pamiętaj, że choć nasycone kolory są kluczem do stylu bohemy, biel może stanowić tło dla bogatszych odcieni. Użyj bieli, aby w strategiczny sposób wprowadzić trochę wizualnego wyrównania.
Meble
Mebli w stylu bohemy zazwyczaj nie można znaleźć w sklepie z nowoczesnymi akcesoriami. Wnętrza w tym stylu zwykle są wypełnione meblami używanymi i zabytkowymi. Każdy mebel powinien być wyjątkowy i opowiadać jakąś historię.
Ale nie oznacza to, że Twój dom musi być pełen antyków. Zarówno Ty, jak i Twoi goście poczujecie klimat boho dzięki pluszowym krzesłom i kanapom w nasyconych kolorach. Ze stylem boho doskonale także rozumieją się drewno, wiklina i wszystko, co ma swój oryginalny rys. Proste meble raczej nie będą tu pasować. Wybieraj wygodne, komfortowe elementy, takie jak szezlongi i leżanki ub hamaki.
Oświetlenie i akcesoria
Nastrojowe, stonowane oświetlenie dopełni Twoje wnętrze w stylu boho i stworzy spokojną i przyjazną atmosferę. Zamiast oświetlenia sufitowego, udekoruj pokój wieloma lampionami, świecami, lampami podłogowymi i stołowymi. Bez trudu znajdziesz wiele różnorodnych kształtów i stylów dla Twojego oświetlenia w każdym dobrym sklepie oferującym szeroki wybór lamp.
Ogromne znaczenie dla tego stylu ma świat przyrody, dlatego uzupełnij swoje wnętrze paprociami i wiszącymi roślinami. Rośliny nie tylko ożywiają pomieszczenie, ale także poprawiają jakość powietrza, więc im ich więcej, tym lepiej. Filodendrony i lilie pokojowe są ponadto bardzo wyrozumiałe i wytrzymują różne poziomy oświetlenia i temperatury. Możesz też rozważyć sukulenty, które są świetnym rozwiązaniem dla osób nieznających się na pielęgnacji roślin. I choć domowa dżungla to jeden z aktualnych trendów wnętrzarskich, nie oznacza to wcale, że powinniśmy się od niego dystansować. Jeśli lubimy zieleń, wybierzmy ulubione kwiaty, które zostaną z nami o wiele dłużej niż przez jeden wnętrzarski sezon. W przypadku kwiatów zainwestuj w ciekawe drewniane lub żeliwne stojaki i kwietniki. Dodadzą prestiżu naszej dżungli.
Jeśli mamy do zagospodarowania miejsce na podłodze to barwne dywaniki i miękkie poduszki podłogowe stworzą przytulną przestrzeń do siedzenia na podłodze.
Z kolei najlepszym sposobem na nadanie całości rysu indywidualnego jest połączenie swojego wnętrza w stylu boho z pamiątkami rodzinnymi, ręcznie robionymi przedmiotami i pamiątkami z podróży. Dodatki powinny być osobiste, więc postaw na to, co kochasz: gobeliny, butelki w stylu vintage, mapy lub niedopasowaną porcelanę. Pamiętaj też, że styl bohemy jest eklektyczny, ale nadal może być szykowny, więc nie bój się użyć ozdobnego żyrandola lub grubego lustra w złotej ramie. Jedyną zasadą jest to, że każdy przedmiot w pokoju powinien mieć coś wspólnego z Tobą.
Jak widać styl boho pozostawia nam dużo pola do własnej inwencji i nie ogranicza nas żadną modą albo katalogiem obowiązujących produktów. W naszym mieszkaniu ma być przyjemnie, przytulnie i przyjaźnie. W końcu to nasza przestrzeń.
OLI