Od doboru materaca znacząco zależy jakość Twojego snu. Przede wszystkim, musisz poznać różne rodzaje materaców, tak by móc dopasować go do swojej sylwetki i potrzeb. Nie każdemu będzie odpowiadał ten sam materac, nie dajmy się namówić w sklepie na rozwiązanie, które może sprawdzi się u kogoś, ale dla nas będzie nieodpowiednie. Najlepiej jest zapoznać się z wyborem materaców dostępnych na rynku i kupić materac online – wtedy będziesz mógł spokojnie się zastanowić. Na co zwracać uwagę szukając materaca?
Rozmiar ma znaczenie
Pierwsza istotna kwestia to rozmiar materaca. Czy potrzebujesz jednoosobowego czy dużego dla dwóch osób? Standardowe wymiary to 160×200 cm, ale są też opcje mniejsze jak 140×200 cm, czy większe: 180×200 cm. Jeśli jesteś sam i masz pojedyncze łóżko, to wybierz 90×200 cm.
Miękki czy twardy?
Wedle obiegowej opinii im twardszy, tym lepszy. Przez ten szkodliwy mit, wiele osób zaopatruje się w twardy materac, a potem nie może się dobrze wyspać. Twardy materac nie jest dla wszystkich. Jeśli odczuwasz dyskomfort w odcinku lędźwiowym kręgosłupa podczas siedzenia, to nie powinieneś wybierać twardego materaca. Ten fragment kręgosłupa także podczas leżenia będzie ci dokuczał, jeśli materac będzie zbyt twardy. Za twardy materac może również źle wpływać na przepływ krwi w ciele, bo twarde podłoże ogranicza dotlenienie organizmu. Przez to gorzej przebiega regeneracja podczas snu. Zatem materac nie może być za twardy. Jednak także nie powinien być zbyt miękki. Aby dobrze dobrać materac do ciała, najlepiej się na nim położyć i sprawdzić, czy kręgosłup jest w prostej linii. Takie ułożenie pozwala na całkowite rozluźnienie podczas snu i regenerację ciała oraz mięśni. Ponadto trzeba włożyć rękę pod odcinek lędźwiowy – jeśli uda ci się to zrobić bez przeszkód, to znalazłeś materac o idealnym poziomie twardości.
Materiał wykonania
W ofertach sklepów z materacami online, takich jak np. Tempur https://pl.tempur.com/akcesoria/w-domu/, są materace wykonane z różnych materiałów. Do wyboru są:
- Materace piankowe, złożone z pianek. Występują dwa podtypy: materace termoelastyczne i wysokoelastyczne. Termoelastyczny ma piankę leniwą lub visco. Ten materac reaguje na ciepłotę ciała i tworzy na tej podstawie punkty podparcia. Jest bardzo wygodny. Z kolei materace wysokoelastyczne powstają z pianki HR i cechują się wyższą sprężystością oraz twardością. Mają więcej punktów podparcia niż np. materace sprężynowe. Duża liczba punktów podparcia dla kręgosłupa przekłada się na komfort spania. Ponadto wysokoelastyczne materace są bardzo wytrzymałe i służą latami.
- Materace lateksowe są zbudowane z pianki uzyskanej z połączenia naturalnego mleczka kauczukowego oraz lateksu syntetycznego. Idealnie dopasowuje się do ciała i daje świetne podparcie dla kręgosłupa. Lateks ma właściwości antybakteryjne, więc te materace są higieniczne. Alergicy powinni jednak uważać, bo na lateks można być uczulonym.
- Materace kieszeniowe obejmują materace ze sprężynami, ale umieszczonymi w specjalnych kieszonkach. Dzięki temu sprężyny pracują wybiórczo, zapewniając dopasowanie do ciała i podparcie tam, gdzie trzeba. Najlepsze materace sprężynowe to te z dużą liczbą sprężyn. Nie tylko jednak sprężyny mają tu znaczenie, ale też materiał, który je obleka. Może być wykonany z lateksu, pianki termo- czy wysokoelastycznej. Materiał wierzchni determinuje komfort odczuwania pracy sprężyn.
- Materace hybrydowe, jak sama nazwa wskazuje, to hybrydy łączące w sobie pewne cechy materaców sprężynowych i piankowych. Są one dość grube – mają nawet 36 cm. Sprężyny służą za stelaż, a pianka jest u góry, często w kilku warstwach. Hybrydowy materac to prawdziwy król wśród materacy. Zapewnia niebywały komfort spania.
Jaki materac wybrać?
W sklepie Tempur do wyboru są cztery kolekcje materacy, każdy z unikatową technologią Tempur.
Materace Hybrid zawierają czułe sprężyny i zaawansowany materiał Tempur, który podpiera ciało bez stwarzania punktów nacisku. Można kupić wersję Luxe o 30 cm grubości z podwójnym sprężynami, Elite o 25 cm grubości czy Supreme o 21 cm grubości. Ceny zaczynają się od 8,5 tysiąca złotych.
Kolekcja Original redukuje nacisk na ciało, zapewniając jednocześnie świetne podparcie i komfort snu. Tu do wyboru także są grubości Luxe, Elite i Supreme , ale też Original 19 – materac o wysokości 19 cm. Ceny materacy są od 5,8 tysięcy złotych.
Seria Cloud ma twarde warstwy okryte miękkim materiałem u góry, a materace są w grubości od 21 do 30 cm. Najtańszy kosztuje 5,9 tysięcy złotych.
Ostatnia kolekcja Tempur to Sensation, gdzie innowacja pozwala na połączenie wygody z dobrym podparciem i łatwością przewracania się z boku na bok. Seria oferuje materace o grubości 21, 22, 25, 27 czy 30 cm, a ceny zaczynają się od 5,9 tysięcy złotych.
Cena materaców
Średni przedział cenowy materaców to od 1500 do 8000 złotych, ale ceny najlepszych materacy dochodzą nawet do 15 tysięcy złotych. Warto jednak zwrócić uwagę na relację cena a materiał. Materac hybrydowy czy termoelastyczny za 2000 złotych nie może być dobrej jakości. Lepiej wybrać porządny materac sprężynowy, jeśli dysponujesz mniejszym budżetem, niż słabej jakości materac z górnej półki.
Pokrowiec jest niezbędny!
Gdy już znajdziesz materac, który będzie dla ciebie odpowiedni, nie zapomnij o pokrowcu. Zapewnia on higienę snu i pełni funkcję estetyczną. Ponadto poprawi komfort spania, jeśli jest miękki i wygodny. Bezsprzecznie powinien przepuszczać powietrze, by była wentylacja dla materaca. Praktyczny będzie pokrowiec, który można uprać w pralce, jak na przykład zdejmowany pokrowiec QuickRefresh dodawany do materacy Tempur. Jeśli materac ma nieprzyjemny, fabryczny zapach, wybierz pokrowiec o delikatnym aromacie.
Źródła:
- https://sypialniaplus.pl/pol_m_Jaki-materac-wybrac-152.html
- https://www.materacarnia.pl/jaki-materac-wybrac.html
Materiał partnera zewnętrznego