Większość psów dość ochoczo reaguje na hasło „jedzenie”. Biegną wtedy co sił w nogach do swojej miski, wyczekując pysznego posiłku. Zdarzają się jednak wyjątki. Jak zachęcić psiego niejadka do jedzenia? Co zrobić, gdy pies nagle straci apetyt? Dlaczego właściwie pies nie chce jeść? Jaka karma dla psa będzie dobra w takiej sytuacji? Na te pytania odpowiadamy w niniejszym artykule.
Dlaczego pies nie chce jeść?
Twojemu pupilowi nie smakuje żadna karma dla psa? Nie chce jeść, mimo że sięgasz po coraz lepsze smakołyki? To się zdarza. Najczęściej przyczyną jest zmiana karmy, sposobu lub częstotliwości żywienia. Być może pies po prostu za bardzo przyzwyczaił się do dotychczasowych zwyczajów i nie potrafi odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Pies może nie mieć ochoty na jedzenie również ze względu na stres. Zmieniliście miejsce zamieszkania? Spotkało go jakieś przykre wydarzenie? Bardzo się czegoś wystraszył? To wszystko może spowodować, że pies po prostu przestanie jeść. Ludzie też często reagują na stres w taki sposób. Dopiero gdy wyeliminujesz wskazane wyżej przyczyny, a pies nie zacznie jeść w ciągu kilku dni, to znak, że należy odwiedzić weterynarza.
Sięgnij po psie smakołyki
No ale czy istnieje jakaś metoda, by zachęcić psa do jedzenia? Jeżeli karma dla psa nie smakuje Twojemu pupilowi ze względu na jej zmianę albo stres, warto sięgnąć po kilka sprytnych zabiegów. Jedną z najskuteczniejszych metod jest podanie futrzakowi psich smakołyków. Chodzi o takie przekąski, które podajemy psu jako nagrodę za dobre sprawowanie. Wykorzystuje się je często to tresowania psa – uczenia go aportowania albo komendy „siad”. Takie smakołyki mogą też przekonać psa do jedzenia. Warto na początek wrzucić kilka kęsów do standardowej porcji karmy. Jeżeli pies sięgnie po jedzenie, można też nagrodzić go dobrze wykonaną „robotą”.
Krótka głodówka nie zaszkodzi?
Jeżeli pies nie chce jeść ze względu na zmianę karmy, można też go po prostu trochę przegłodzić. Najczęściej pieski są trochę rozpieszczone. Przyzwyczajamy je bowiem do tego, że ostatecznie zawsze dostają to, czego chcą. Chętnie kupujemy im ulubioną karmę i podrzucamy raz na jakiś czas pyszne przysmaki. No ale zdrowy pies w końcu poczuje głód. Jeżeli nie dostanie tego, co naprawdę lubi, skusi się wreszcie na to, co mu podajemy. W krótkim czasie może się natomiast okazać, że niechęć pieska wynikała tylko i wyłącznie z nieznajomości nowego smaku i zapachu. Już po kilku dniach nowa karma dla psa okaże się natomiast najlepsza na świecie.
Materiał partnera zewnętrznego