Jesienne rośliny. Co sadzić?

0
673
Motyl na wrzosie
Wrzosy to kwiaty bezsprzecznie kojarzące się z jesienią, kiedy podziwiać można ich drobniutkie kwiatki, zebrane w podłużnych gronach | fot.: stock.adobe.com

Piękna, złota, polska jesień bywa czasem kapryśna. Ciepłe słoneczne dni przeplatają się tymi szaroburymi, jednak Wasz ogród w tym czasie może nadal tętnić swoim kolorowym życiem i warto o niego zadbać, nawet gdy za oknem akurat plucha. Co warto zasadzić jesienią?

Wrzosy

Wrzosy to kwiaty bezsprzecznie kojarzące się z jesienią, kiedy podziwiać można ich drobniutkie kwiatki, zebrane w podłużnych gronach. Jest to najlepszy czas na założenie w ogrodzie swojego wrzosowiska. Najpiękniej i najbardziej dekoracyjnie wyglądać będą w większych aranżacjach. Najładniej rozrosną się, gdy posadzimy ok. 10 sztuk na metr kwadratowy.

Stanowisko powinno być słoneczne, szczególnie gdy decydujemy się na odmiany złote. Wrzosów kwitnących jesienią nie przycinamy po przekwitnięciu, zostawiamy sobie ten zabieg na wiosnę. Przed pierwszymi przymrozkami warto zabezpieczyć je, przykrywając agrowłókniną, korą lub gałązkami. Pamiętać też należy, że są to rośliny dość wymagające. Sadzimy je w lekkiej, próchniczo- torfowej glebie o pH pomiędzy 3,5 a 5. Kwaśny odczyn ziemi jest konieczny, by dobrze się przyjęły i ładnie rosły w kolejnym roku. Dodatkowo należy zadbać o odpowiedni drenaż, gdyż są niezwykle wrażliwe na zastoje wody. Nie lubią też przesuszenia, a więc w okresach bezdeszczowych pamiętajmy o ich podlewaniu.

Róże

Jesień jest doskonałym momentem na posadzenie nowych róż. Trzeba się spieszyć przed przymrozkami, gdy ziemia jest jeszcze ciepła i nie ma ryzyka, że nam się nie przyjmą. Krzewy różane sadzimy w przepuszczalnej, próchniczej glebie, w słonecznej ekspozycji. Najefektowniej będą się prezentowały posadzone w licznych grupach.

Jeśli chcielibyście przyciąć te róże, które już macie w ogrodzie, to warto się nad tym zastanowić i dostosować moment cięcia do panującej pogody. Skracanie łodyg pobudza bowiem rośliny do wypuszczenia nowych pędów, które z wysokim prawdopodobieństwem nie zdążą już zakwitnąć. Takie młode gałązki najpewniej przemarzną, wiosną będą wyglądały nieestetycznie i trzeba je będzie ponownie podcinać. Jeżeli więc uważacie ten zabieg za konieczny, wykonajcie go pod koniec jesieni, gdy krzewy będą już gotowe do zimowego spoczynku. Przycięte krzewy będą łatwiejsze do okrycia ich na zimę.

Cebulki jesiennych kwiatów

Najlepszym czasem na sadzenie cebulek jest wrzesień. Tulipany, narcyzy, hiacynty, krokusy i szafirki to kwiaty, bez których żaden ogrodnik nie wyobraża sobie swojego ogrodu. Ich pojawienie się zwiastuje nadejście wiosny, nadaje ogródkom i działkom pierwszego tchnienia życia i koloru po zimowej aurze. Cebulki sadzimy niezbyt gęsto, tak by na wiosnę nie walczyły między sobą o składniki pokarmowe z gleby. Ogólnie przyjętą zasadą jest sadzenie na głębokość równą trzech takim cebulkom i w podobnym rozstawie- w odległości równej długości trzech cebulek. Ziemia powinna być żyzna, przepuszczalna, o odczynie obojętnym. Stanowisko dla większości tych kwiatów powinno być raczej słoneczne.

Jak widać jesień w ogrodzie to nie tylko czas porządków przed zimą, ale i moment, gdy można jeszcze cieszyć oczy pięknym jesiennymi kwiatami, oraz przygotować nasz zieleniec na wiosnę.

KBR