W łazienkach spędzamy sporo czasu każdego dnia na rozmaitych czynnościach higieniczno-pielęgnacyjnych. Zdarza się, że ta przestrzeń zmienia się nawet w prawdziwe domowe spa, pozwalające na przyjemny relaks po długim dniu w pracy.
Aby jednak było to możliwe, trzeba zapewnić w łazienkach odpowiednie oświetlenie. Jakie powinno być i co musi wyróżniać lampy przeznaczone do używania w wymagających łazienkach? O tym napiszemy w dzisiejszym artykule.
Lampy do łazienki – do czego ich potrzebujemy?
Żadne domowe wnętrze nie może się obyć bez praktycznych lamp. Zazwyczaj wprowadza się większą liczbę opraw, które wzajemnie się uzupełniają, by stworzyć optymalne warunki do wykonywania rozmaitych czynności.
Podstawą są oczywiście lampy główne, montowane najczęściej na sufitach. To dzięki nim bezpiecznie się przemieszczamy oraz wykonujemy rozmaite czynności, które nie wymagają dużego natężenia światła. Niekiedy tego typu oprawy otrzymują wsparcie w postaci lamp bocznych, na przykład kinkietów, które doprowadzają światło nawet do najciemniejszych zakamarków łazienki.
Drugim typem opraw łazienkowych są lampy zadaniowe. Zazwyczaj pojawiają się one w strefie w pobliżu lustra. To przecież tam wykonuje się perfekcyjny makijaż oraz przeprowadza rozmaite zabiegi. Oświetlenie musi być zatem mocniejsze i równomierne, bez niekorzystnych cieni lub odbłysków. Do tego celu idealnie sprawdzają się kinkiety lub lustra ze zintegrowanymi źródłami światła LED, wmontowanymi w powierzchnię tafli. Takie produkty oferuje choćby sklep Lampy.it.
Trzecim typem oświetlenia są oprawy dekoracyjne. Niekiedy zalicza się do nich oczka wpustowe. Innym razem montuje się taśmy LED. Rodzaj i ilość tego typu produktów oświetleniowych zależą od charakteru i typu aranżacji łazienkowej.
Co musi wyróżniać lampy do łazienki?
Względy estetyczne są oczywiście niezmiernie ważne i trzeba je brać pod uwagę, podczas planowania systemu oświetleniowego do łazienki. Oprócz nich należy jednak przede wszystkim zadbać o kwestie bezpieczeństwa.
Łazienka bywa przestrzenią bardzo wymagającą. Panuje w niej znacznie wyższa wilgotność niż w innych częściach domu. Pojawia się również bezpośrednie ryzyko zachlapania lampy wodą. A to bywa groźne i może prowadzić do zwarcia w instalacji, a w efekcie do porażenia użytkownika prądem.
Aby temu zapobiec, w łazienkach stosuje się wyłącznie oprawy o wysokim współczynniku IP, co gwarantuje, że woda nie wniknie do wnętrza lampy. Tak zapewnia się bezpieczeństwo użytkowania przez długie lata.
Podczas aranżowania łazienki warto zadbać o wprowadzenie do niej odpowiednich żarówek. Natężenie światła zależy oczywiście od typu lampy. Oświetlenie główne wymaga znacznie mniejszej ilości światła. Powinno być ono na poziomie 100 luksów, by zapewnić bezpieczne przemieszczanie się. Lampy przy lustrze to już zazwyczaj około 400-500 luksów, co pozwala na wykonanie nawet najbardziej precyzyjnych czynności.
W łazienkach stawia się na żarówki, dające światło jak najbardziej zbliżone do naturalnego, by zapewnić odpowiednie oddawanie barw, co ma olbrzymie znaczenie choćby podczas robienia makijażu.
Nowoczesne oświetlenie do łazienki – wygoda, bezpieczeństwo, styl
Nie da się stworzyć funkcjonalnej łazienki bez odpowiedniego oświetlenia. Zapewnia ono komfort, bezpieczeństwo i wygodę korzystania z tej przestrzeni. Warto zatem stawiać na sprawdzone oprawy wysokiej jakości, które posłużą przez lata oraz pomogą zbudować miejsce, w którym aż będzie się chciało przebywać na co dzień.
Materiał partnera