Sprzątanie to czynność wykonywana prawie codziennie, chociaż niekoniecznie lubiana. Odkurzacz staje się więc podstawowym sprzętem do domowych porządków, a jego wybór wcale nie jest prosty.
Pod uwagę należy brać wielkość mieszkania lub domu, mieszkańców (dzieci, dorośli, zwierzęta domowe) oraz miejsce (wolnostojący dom na wsi inaczej się brudzi niż mieszkanie w bloku). Na odkurzacz trzeba też przeznaczyć odpowiednią ilość miejsca, którego zazwyczaj jest w mieszkaniach mało).
To, co jest równie ważne, to wygoda użytkowania domowego sprzętu. Powinien być jak najmniej skomplikowany, szybki, cichy i mocny.
Na rynku dostępne są trzy rodzaje odkurzaczy. Klasyczne „żółwie”, pionowe oraz roboty sprzątające. Te ostatnie zyskują coraz więcej zwolenników.
Odkurzacze klasyczne
Już dawno nie przypominają niegdysiejszych „żółwików”. Wyposażone są w szereg dodatkowych opcji, niektóre mają dodatkową funkcję prania oraz specjalne szczotki zbierające sierść zwierząt lub płyny. Stopniowo odchodzi się od wymagających częstej wymiany worków na śmieci na rzecz wygodnie wyjmowanego i łatwego do umycia pojemnika na brud.
Zaletą klasycznych odkurzaczy jest na ogół ich duża moc. Ceny zależą od dodatkowych opcji, mocy silnika, ilości końcówek, itp. Odkurzacze wymagające wymiany worków na śmieci są na ogół tańsze, lecz do eksploatacji należy doliczyć koszty zakupów worków. Pojemnik na brud (lub worek) jest na ogół duży i nie wymaga częstej wymiany)
Większość odkurzaczy klasycznych jest w miarę cicha. Mijają czasy, kiedy cała klatka schodowa wiedziała, który sąsiad właśnie sprząta mieszkanie.
Więcej zalet niż wad odkurzaczy pionowych.
Podstawowe zalety odkurzaczy stojących:
- oszczędność miejsca – odkurzacz stojący można bez trudu ukryć na kotarą, w kącie za szafą lub w garderobie.
- wielozadaniowość – odkurzacze stojące bardzo często oferują więcej funkcji niż tradycyjne.
- wyjmowany odkurzacz ręczny – doskonałe rozwiązanie w odkurzaczach stojących. Jeden prosty ruch wystarczy, by zebrać okruchy ze stołu lub z trudnych dostępnie zakamarków. Można również wykorzystać go do odkurzania samochodu.
- odkurzanie z funkcją mopa, czyli 2 w 1. – połączenie mopa z odkurzaczem to nowość ostatnich lat. Bardzo istotna w małych mieszkaniach, gdzie przechowywanie osobno mopa z wiadrem i odkurzaczem staje się sporym wyzwaniem. Jedno urządzenie wystarcza zarówno do odkurzenia podłóg, jak też ich umycie. Obie czynności można wykonywać jednocześnie. Pojemnik na kurz i okruchy jest jednocześnie pojemnikiem na brudną wodę.
- zasilanie akumulatorowe – kolejna funkcja odkurzaczy stojących to możliwość ich ładowania w przerwach między odkurzaniem. Odkurzanie odbywa się bez plączących się pod nogami kabli.
Odkurzacze stojące są na ogół droższe niż klasyczne (chociaż w jednych i drugich jest ogromna rozpiętość cen w zależności od dodatkowych funkcji). Ponadto pojemniki na wodę, kurz i paproszki są stosunkowo małe, więc wymagają częstej wymiany.
Robot sprzątający do domu – sprzątający rolls royce
Roboty sprzątające są małe, płaskie, okrągłe, ciche, nie wymagają kabli i wykonywania żadnych czynności poza naciśnięciem guzika na pilocie oraz opróżnienia pojemnika na bruk, sygnalizowanego przez sam robot-odkurzacz. Stacja dokująca jest mała i dyskretna, a odkurzanie może odbywać się bez obecności domowników lub też niezależnie od ich zajęć. Taki sprzęt sam odkurza, a robot sprzątający do dużych powierzchni to świetny wybór.
Jedynymi wadami tego typu urządzeń jest cena( nawet kilka tysięcy złotych) oraz sygnalizowane czasami trudności z odkurzaniem kątów, do których robot nie dociera. Pojemnik na brud jest mały, więc wymaga częstego opróżniania.
Wygoda sprzątania zależy więc czasami od zasobności portfela, lecz również od dokładnego ustalenia potrzeb domowników.
Więcej na temat różnych rodzajów odkurzaczy przeczytasz także na stronie: https://www.ostrowmaz24.pl/art/29091/szybkie-sprzatanie-szukamy-odkurzacza-na-miare-naszych-potrzeb
OLI