Podłogi drewniane z ogrzewaniem podłogowym. Czy warto?

0
1088
ogrzewanie podłogowe
Przez wiele lat utarło się przekonanie, że wraz z ogrzewaniem podłogowym można montować tylko płytki. Jak się jednak okazuje - jeśli znajdziemy podłogę drewnianą o odpowiednich parametrach - nie musimy obawiać się ogrzewania podłogowego | fot.: StockAdobe.com

Drewniane podłogi to przede wszystkim estetyczny element dekoracji oraz dodatek zapewniający komfort. Przez wiele lat utarło się przekonanie, że wraz z ogrzewaniem podłogowym można montować tylko płytki. Jak się jednak okazuje – jeśli znajdziemy podłogę drewnianą o odpowiednich parametrach – nie musimy obawiać się ogrzewania podłogowego. A co za tym idzie, nie musimy wcale rezygnować z ciepłego wyglądu drewna.

Parametry techniczne – o co w tym chodzi?

W przypadku ogrzewania podłogowego, swoistym grzejnikiem staje się cała powierzchnia podłogi, dlatego przyjęło się, że podłogę stanowią wtedy dobrze przewodzące tworzywa (np. ceramika lub kamień). W porównaniu do nich drewno charakteryzują wyższy opór cieplny i mniejsza przenikalność ciepła. Wyróżnia się też kurczliwością, co powoduje, że pod wpływem temperatury może zmienić objętość. Wszystkie te czynniki powodują, że wiele osób rezygnuje z marzenia o pięknej, drewnianej podłodze, chcąc zamontować ogrzewanie podłogowe. Niepotrzebnie, ponieważ wystarczy odpowiednie rozeznanie w parametrach technicznych, by wybrać taki rodzaj, który doskonale poradzi sobie jako posadzka bez zmiany wyglądu czy zatrzymywania ciepła pod powierzchnią. Dzięki temu ostatniemu, montując podłogę drewnianą możemy cieszyć się nie tylko tym, że ogrzewanie podłogowe nie wpłynie na nią źle, ale też racjonalnym poborem ciepła. Prosty rachunek – jeśli ciepło spod podłogi drewnianej nie jest izolowane i trafia do pomieszczenia, to rachunki za ogrzewanie też się zmniejszają.

Parametry, które warto znać

Wybierając podłogi do ogrzewania podłogowego należy znać trzy podstawowe parametry:

  • Współczynnik przenikania ciepła – pozwala na określenie straty ciepła powstałej przez przegrodę budowlaną, którą stanowi podłoga i jej elementy konstrukcyjne. Współczynnik przenikania ciepła U wyrażany jest w W/(m2·K). Oprócz strat ciepła, współczynnik ten pozwala określić wysokość temperatury powierzchni przegrody, czyli podłogi. Nie powinien być on niższy niż 0,10 m2 x K/W.
  • Współczynnik oporu ciepła – im niższy, tym posadzka lepiej współgra z ogrzewaniem podłogowym. Zgodnie ze standardami określonymi przez normę DIN 4725 współczynnik oporu cieplnego nie powinien przekraczać wartości ok. 0,15 m2 K/W
  • Współczynnik kurczu – rozważając podłogi drewniane wybierajmy te z możliwie najniższym współczynnikiem kurczu. Podłoga drewniana z wysokim współczynnikiem kurczliwości pod wpływem wysokiej temperatury będzie się kurczyć, co będzie prowadziło do powstawania nieestetycznych szpar między deskami, a nawet do ich pękania.

Jakie drewno wybrać?

Sprawdza się zasada, że im twardsze tworzywo, tym jest bardziej trwałe. Generalnie, nie wszystkie gatunki drewna nadają się do montowania ogrzewania. Przykładowo, przy zwiększonej wilgotności grab, akacja oraz buk naprężają się (współczynnik kurczu), przez co kompletnie nie sprawdzają się w tym typie ogrzewania. Podobnie, niektóre rodzaje takie jak brzoza, klon czy buk mają wyższy współczynnik kurczliwości (niepożądany). Ważną informacją jest natomiast to, że przewodzenie zwiększa się mniej więcej dwukrotnie wzdłuż linii słoi.

Dobre parametry użyteczności wykazują drewniane tworzywa klejone w sposób krzyżowy, jednak trzeba tutaj uważać na odkształcenia pod wpływem wilgotności. Najlepiej, kiedy połączone są dwuwarstwowo. Całkiem dobrze w tej kwestii sprawdzają się również trójwarstwowe podłogi, których środkową częścią jest miękkie drewno (świerk, sosna), w tym przypadku trzeba uważać za to na słabszą przewodność termiczną. Przy podłogach warstwowych, składających się z wielu warstw, najlepiej jeśli poszczególne elementy będą miały podobną gęstość i grubość (takie właściwości posiada sklejka o cienkich warstwach

Rozważając zakup podłogi drewnianej warto znać także innowacyjne podłogi Venifloor o grubości 8,5 mm pozwalające na montaż wraz z ogrzewaniem podłogowym. Są to podłogi fornirowane. Składają się z rdzenia w postaci płyty HDF o podwyższonej gęstości, na wierzchu zaś znajduje się fornir naturalny zabezpieczony lakierem z korundem i utwardzonym światłem UV. Takie rozwiązanie przeciwdziała kurczeniu się, Współczynnik oporu ciepła w podłogach Venifloor jest znacznie niższy (wynosi 0,09 W/K*m2) niż w przypadku desek trójwarstwowych przy jednoczesnym wysokim współczynniku przenikania ciepła (11,19 W/m2*K). Więcej na ten temat przeczytać można na stronie https://venifloor.com/.

Ciekawym rozwiązaniem, choć jak na razie dość anegdotycznym, jest też zastosowanie prasowanego lub klejonego bambusa, należącego do grupy drzew egzotycznych, który wykazuje korzystne wartości omawianych współczynników. Można się jeszcze zdecydować na panele laminowane wykonane co prawda z tworzyw drewnopodobnych, ale wykazujących optymalny współczynnik przenikalności ciepła (za sprawą cienkiej warstwy oraz gęstości materiału).

Warto też pamiętać, że ogrzewanie podłogowe powinno oscylować wokół temperatury 22-25 stopni i nie powinno przekraczać temperatury 27 stopni Celsjusza, ponieważ swobodne chodzenie po posadzce może być wtedy utrudnione albo wręcz niemożliwe.

Jak więc widać, drewniana posadzka i ogrzewanie podłogowe mogą współistnieć w ramach jednej podłogi, wymagają tylko większej staranności przy doborze materiału i otwarcia na nowoczesne systemy podłogowe, które gwarantują długotrwałe i satysfakcjonujące użytkowanie.


OLI