Rośliny doniczkowe, którymi otaczamy się w naszych mieszkaniach mogą zapewnić nam namiastkę zieleni w codziennym życiu. Nie potrzebują one wiele pracy, a jeśli poświecimy im odrobinę czasu i uwagi będą cieszyły nas pięknym i zdrowym wyglądem.
Od czego zacząć?
Rośliny doniczkowe nie potrzebują wiele: dostęp do światła, w miarę regularne podlewania i tego, by od czasu do czasu je przesadzić. Najczęściej przesadzamy kwiaty wtedy, gdy doniczka, w której rosną stała się dla nich za mała. Roślina przestaje być stabilna, a korzenie zaczynają wyrastać poza doniczkę. Przyjmuje się, że rośliny małe i średnie należy przesadzać co rok lub co dwa lata, najczęściej bardzo wczesną wiosną zanim na zacznie się wegetacja. Większe rośliny można przesadzać rzadziej, gdyż ich wzrost nie jest na ogół tak intensywny. Należy przy tym pamiętać, że każda roślina w zależności od gatunku może mieć swoje własne wymagania dotyczące uprawy. Przed przystąpieniem do pracy warto przygotować sobie wszystko, co będzie potrzebne. Oprócz odpowiednich doniczek i dobrego jakościowo podłoża mogą to być mała łopatka, ostry nożyk, nożyczki do usunięcia martwych liści, rękawiczki. Szczególnie ważne są doniczki. Obecnie na rynku istnieje bardzo szeroka oferta dostępnych na rynku pojemników zaspokajających potrzeby i gust konsumentów. Przy okazji można by się zastanowić nad pojemnikami ułatwiającymi nawadnianie roślin w przypadku, kiedy wyjeżdżamy i nie ma kto się naszymi roślinami zaopiekować. Należy pamiętać tylko o tym, że nowa doniczka nie powinna być dużo większa od starej. Roślina w takim przypadku będzie rozbudowywała system korzeniowy kosztem liści i kwiatów.
Przesadzamy kwiaty
Pracę należy zacząć od zabezpieczenia powierzchni na której to robimy. Nie ma co ukrywać, że przesadzanie roślin to brudna robota. Zabezpieczony folią czy starymi gazetami stół lub podłoga bardzo ułatwią nam sprzątanie po pracy. Zanim zaczniemy cokolwiek robić należy dokładnie obejrzeć każdą roślinę. Sprawdzić, w jakiej jest kondycji, czy nie ma na niej szkodników, zdecydować czy przesadzamy cała roślinę, czy możemy podzielić ją na kilka mniejszych, usuwamy martwe liście. Decydujemy, w którą doniczkę przesadzimy roślinę, a na jej dno wsypujemy warstwę drenażu. Mogą to być pobite stare doniczki, keramzyt, drobne kamyki. Jest ona niezbędna, aby woda nie zalegała w doniczce a korzenie nie zaczęły gnić. Na drenaż wysypujemy trochę podłoża i delikatnie wyjmujemy roślinę ze starej doniczki. Wkładamy ją do nowego pojemnika i podsypujemy dookoła ziemią. Pamiętamy o tym, aby roślina rosła na tym samym poziomie, na jakim rosła w starej doniczce. Lekko ugniatamy podłoże dłońmi i obficie podlewamy. Ustawiamy kwiatek na stałym miejscu i przez kilka dni obserwujemy. Może zdarzyć się tak, że liście lekko przywiędną, by po kilku dnach odzyskać dawny wygląd.
Przesadzenie rośliny zapewni jej na długi czas niezbędne składniki pokarmowe. Jeśli zrobimy to w odpowiedni i delikatny sposób już wkrótce odwdzięczy się nam pięknym wyglądem i będzie stanowić prawdziwą ozdobę naszego mieszkania.
AKO