Zastanawiacie się, czy wymiana starych świetlówek na nowoczesne świetlówki LED, będzie opłacalna dla Waszej firmy? Dziś postaramy się sprawdzić, jakie korzyści niesie ze sobą zastosowanie technologii LED do oświetlenia powierzchni komercyjnych jak biura, sklepy, hale magazynowe czy produkcyjne.
Świetlówka LED – krótka charakterystyka
Świetlówki LED to przyjazne dla środowiska i energooszczędne źródła światła, które sukcesywnie zastępują świetlówki fluorescencyjne. Większość świetlówek LED bazuje na dużej ilości diod elektroluminescencyjnych zamontowanych wzdłuż obudowy. Świetlówki LED występują najczęściej 3 typach:
- Świetlówki LED T5 o średnicy 16 mm.
- Świetlówki LED T8 o średnicy 26 mm (najczęściej spotykany typ świetlówek LED).
- Świetlówki LED T12 o średnicy 36 mm.
Jeśli chodzi o długość świetlówek LED, to zwykle odpowiadają one wymiarom świetlówek gazowych. Popularne są więc świetlówki LED 120 i 60 cm.
Wymiana świetlówki na LED – co zyskasz?
Sprawdźmy teraz, jakie argumenty przemawiają za tym, aby wymienić stare świetlówki fluorescencyjne na świetlówki LED:
- Niższe zużycie energii to podstawowy atut, który sprawia, że wielu przedsiębiorców wymienia tradycyjne świetlówki na lampy LED. Zużycie energii przy zastosowaniu świetlówek LED może być nawet o 50% niższe. Przełoży się to oczywiście na niższe rachunki za energię i spore oszczędności. W niektórych przypadkach koszt wymiany źródeł światła może się zwrócić już po kilku miesiącach.
- Wydajność świetlna, czyli mówiąc kolokwialnie to jak dobrze i mocno świeci lampa. Świetlówki fluorescencyjne osiągały maksymalną wydajność dopiero po pewnym czasie od uruchomienia i przy określonej temperaturze otoczenia. Niższa temperatura, np. w hali magazynowej czy na hali produkcyjnej, mogła ujemnie wpływać na jakość światła generowanego przez stare świetlówki. Świetlówki LED osiągają pełną wydajność w krótkim czasie po uruchomieniu. Dodatkowo temperatura otoczenia nie ma wpływu na ich działanie.
- W świetlówkach LED wyeliminowane zostały układy, które ulegały częstej awarii w klasycznych świetlówkach. Brak tych elementów i inne zasady działania sprawiają, że świetlówki LED cechują się dużo mniejszą awaryjnością. Przekłada się to oczywiście na niższe koszty oświetlenia firmy.
- Do produkcji świetlówek LED nie używa się szkodliwych gazów czy rtęci, stosowanych w tradycyjnych świetlówkach. Dzięki temu są one dużo bezpieczniejsze dla środowiska, a firma nie musi ponosić wysokich kosztów utylizacji, jak w przypadku uszkodzonych świetlówek fluorescencyjnych.
Jak podłączyć świetlówki LED?
Podłączenie świetlówek LED jest banalnie proste. W pierwszej kolejności musimy sprawdzić, czy posiadana przez nas świetlówka LED jest zasilana jednostronnie, czy dwustronnie. Jest to istotne z tego względu, że nieodpowiednie podłączenie zasilania do świetlówki może się skończyć jej uszkodzeniem. To czy świetlówka jest zasilana z jednej, czy z obu strony jest zwykle wyraźnie zaznaczone na samej tubie. Wraz ze świetlówką otrzymujemy najczęściej również gniazda T8. Do gniazda doprowadzamy zasilanie 230V i umieszczamy w nim odpowiedni koniec świetlówki. Oczywiście w przypadku świetlówek LED zasilanych dwustronnie, zasilanie doprowadzamy do obu gniazd.
Częstym pytaniem jest również to, czy świetlówki LED można podłączyć do oprawy po starych świetlówkach fluorescencyjnych. Zasięgnęliśmy w tej sprawie opinii eksperta z firmy SwiatloLux.pl. – Do niedawna, aby podłączyć świetlówkę LED do oprawy starego typu konieczne było jej zmodyfikowanie. Nie jest to trudne, może być jednak czasochłonne w przypadku większej ilości opraw. Dziś na rynku dostępne są już świetlówki LED przystosowane do pracy ze starymi oprawami. W przypadku takich lamp wymieniamy jedynie tubę oraz zamieniamy stary starter, na nowy, dołączony do świetlówki. Oczywiście najprostszym rozwiązaniem jest zakup świetlówek LED wraz z dedykowanymi oprawami.
Wymiana świetlówek gazowych na świetlówki LED jest praktycznie pozbawiona wad. Koszt operacji powinien zwrócić się stosunkowo szybko, a uzyskane korzyści będą miały nie tylko wymiar finansowy.
Materiał partnera zewnętrznego