Ciągłe zmiany trendów w architekturze wnętrz powodują, że osoby szukające mieszkań często zmieniają obszary zainteresowań. Jednak mieszkania typu loft już długo pozostają w czołówce najchętniej wybieranych i urządzanych. Skąd taka moda? Czym charakteryzuje się ten styl?
Styl loftowy cieszy się w zachodniej Europie bardzo dużym powodzeniem, lecz w Polsce dopiero raczkuje. W ramach tego stylu można przekształcać stare fabryki w osiedla mieszkalne lub budować od samych podstaw.
Zalety mieszkań loftowych
Niesłabnące zainteresowanie takimi mieszkaniami spowodowało także specjalizację dekoratorów wnętrz w tym zakresie. Mieszkanie na poddaszu przykuwa uwagę surowością i minimalizmem. Bardzo często spotyka się przeszklenia i dużą przestrzeń, często wyglądającą na nie do końca zagospodarowaną.
Należy jednak pamiętać, że nie każdy odnajdzie się w tak zwanym stylu industrialnym. W takim wnętrzu zwykle doznaje się uczucia skromności i zimna. Z drugiej jednak strony, taka aranżacja będzie odpowiednia dla starego budynku, który służył niegdyś jako warsztat lub jakiekolwiek pomieszczenie pracownicze.
Wśród zalet najczęściej wymieniana jest już wspomniana otwarta przestrzeń, która każdemu będzie kojarzyć się z wolnością i możliwością spędzania wolnego czasu w jednym pomieszczeniu, skupiając się jednak na innych czynnościach. W takie miejsca inwestują osoby, czujące skrępowanie w ciasnych pomieszczeniach.
Przeszklenia, sięgające przeważnie aż do sufitu powodują, że mieszkanie jest idealnie doświetlone. Dlatego w takim miejscu może powstać np. miejsce do pracy.
Pomieszczenie i dodatki wykonane są z naturalnych materiałów. Dzięki temu można nadać miejscu odpowiedni charakter. Mała ilość mebli i sprzętów spowoduje, że pomieszczenie będzie bardziej wszechstronne, lecz na takim rozwiązaniu nie ucierpi wygoda użytkowania.
Wady mieszkań typu loft
Niewątpliwą zaletą mieszkań jest ich funkcjonalność. Jednak niektóre osoby powinny rozważyć, czy rzeczywiście mieszkanie loftowe będzie dla nich odpowiednie. Nadrzędnym problemem może okazać się posiadanie dzieci, które, podczas korzystania z otwartej przestrzeni, będą mogły mieć problem z uniknięciem zderzeń z wystającymi, często bardzo ciężkimi elementami dekoracji. Duża przestrzeń może też sprawiać kłopot rodzicom, mogącym mieć trudności z upilnowaniem potomków.
Jak wygląda sprawa z utrzymaniem czystości? Z jednej strony mała ilość sprzętów i zakamarków a z drugiej duża, otwarta przestrzeń i przeszklenia. Biorąc pod uwagę czas poświęcony na sprzątanie, można się niemiło zaskoczyć. Zwykle utrzymanie czystości w takim miejscu jest bardzo pracochłonne.
Wiele osób korzysta z rozwiązań przeznaczonych tylko do mieszkań loftowych we własnych czterech kątach. Można więc powiedzieć, że cechy przypisywane loftom są uniwersalne. Jeśli tylko nikogo nie zniechęcają wady i możliwość odczuwania zimna, można wziąć pod uwagę zamieszkanie w takim miejscu, które niewątpliwie da domownikom wiele swobody.
ADU