Miska dla psa – jak ją dobrać?

0
4986
Pies je z talerza ze stołu
Lepszym rozwiązaniem będzie miska metalowa z gumową podkładką stabilizującą. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Każdy posiadacz czworonoga wie, że w jego życiu najważniejsze są trzy przedmioty – miska, obroża i smycz. O ile o dwóch ostatnich często się mówi w kontekście bezpieczeństwa, wybór miski zwykle pozostawiany jest przypadkowi. Czy są jakieś szczególne kryteria, którymi należy się kierować? Jak dobrać odpowiednią miskę do gabarytów psa? Czy źle dobrana miska może stwarzać zagrożenia dla pupila?

1. Niedogodności źle dobranej miski
2. Wybór odpowiedniego materiału
3. Nietypowe rozwiązania

Niedogodności źle dobranej miski

Konsekwencji nieodpowiedniego dobrania miski do potrzeb pupila jest wiele. Najbardziej powszechne to zbyt mała miska, z której psu trudno jest jeść, w związku z czym roznosi jedzenie po podłodze. Jeżeli miska nie będzie wystarczająco stabilna, pies może z nią wędrować podczas posiłku po całym pomieszczeniu lub nawet ją przewrócić. Inną ważną kwestią jest wysokość miski. Psy ras dużych i olbrzymich często muszą korzystać ze specjalnych stojaków, dzięki czemu mogą swobodnie się posilić, bez nadmiernego kulenia się. Dobranie pojemności miski nie powinno być trudne. Małym zwierzętom wystarczy pojemność między 0,3 a 0,7 litra, średnie powinny korzystać z misek o pojemności od 1 do 1,5 litra, natomiast rasy duże i olbrzymie od 2 do nawet 3 litrów. Miska na wodę powinna być nieco większa, aby uniknąć rozchlapywania po podłodze.

Wybór odpowiedniego materiału

Wiesz już jakiej pojemności powinna być miska dla psa. Teraz należy zastanowić się nad tworzywem, z którego powinna być wykonana. Najpopularniejsze są niewątpliwie miski plastikowe, dostępne w najróżniejszych kolorach i kształtach. Są one jednak bardzo podatne na uszkodzenia, a wszelkiego rodzaju nierówności i bruzdy to idealne środowisko do rozwoju bakterii. Lepszym rozwiązaniem będzie miska metalowa z gumową podkładką stabilizującą. Można ją myć w zmywarce i wyparzać w razie potrzeby. Najkosztowniejszą, ale i najbardziej szlachetną opcją jest miska ceramiczna, której ciężar uniemożliwia psu jej przesunięcie. Łatwo jednak ją stłuc, więc nie sprawdzi się przy psiakach, które nie potrafią się kontrolować przy posiłku. Różnego rodzaju miski dla psów znajdziesz na https://zooart.com.pl/pol_n_Psy_Akcesoria-dla-psow_Miski-stojaki-dozowniki-1366.html.

Nietypowe rozwiązania

Jeżeli twój pies je zbyt łapczywie, możesz mu sprawić miskę, która utrudnia wyjadanie karmy. Skonstruowana jest w ten sposób, że smakołyki wyciąga się przez małe otwory. Dzięki temu nie musisz się martwić, że twój pupil się zakrztusi. Ciekawym rozwiązaniem są także dozowniki karmy, które same podają psu ustaloną porcję jedzenia o określonej porze. Sprawdzają się szczególnie wtedy, gdy twój pupil musi dostawać posiłki w konkretnych godzinach, jednak ty nie zawsze jesteś wtedy w domu.


Materiał partnera zewnętrznego