Jak dbać o biżuterię – wskazówki dotyczące użytkowania, czyszczenia i przechowywania

0
750
szkatułka z biżuterią
Chociaż biżuteria wykonana z metalu szlachetnego ma bardzo wysoką wytrzymałość na czynniki zewnętrzne, to powinna być przechowywana w odpowiednich warunkach | fot.: stock.adobe.com

Biżuteria to sprawdzony, elegancki i ponadczasowy dodatek, który dodaje stylizacjom blasku. Niestety nawet ta srebrna czy złota może utracić swój oryginalny wygląd, jeśli jest niewłaściwie użytkowana, pielęgnowana czy przechowywana. O czym nie można zapominać i jakich zasad należy przestrzegać, aby biżuteria dłużej cieszyła nas swoim blaskiem?

Jak prawidłowo użytkować biżuterię?

Mogłoby się wydawać, że nie ma nic prostszego niż użytkowanie biżuterii – zwyczajnie wkładamy ją i zdejmujemy, kiedy mamy na to ochotę. Wbrew pozorom nawet samo noszenie złota czy srebra na co dzień może pogarszać jego wygląd oraz ogólną kondycję. Najważniejszą zasadą, o której należy pamiętać mając na sobie łańcuszek, bransoletkę czy pierścionek jest unikanie kontaktu tych cennych ozdób z chemicznymi preparatami, takimi jak perfumy, kremy czy detergenty, ponieważ zawarte w nich składniki mogą prowadzić do odbarwień metalu, a nawet osłabiania i pękania lutów. Istotne jest także zdejmowanie biżuterii podczas pracy i snu. Ma to na celu uniknięcie uszkodzeń mechanicznych takich elementów, jak sploty łańcuszków czy puste w środku zawieszki.

Jak przechowywać biżuterię?

Chociaż biżuteria wykonana z metalu szlachetnego ma bardzo wysoką wytrzymałość na czynniki zewnętrzne, to powinna być przechowywana w odpowiednich warunkach. Istotne jest w tym przypadku ograniczenie jej dostępu do światła, powietrza i wilgoci. Bezwzględnie nie wolno przechowywać jej na przykład w łazience. Najlepiej biżuterię trzymać w sypialni lub garderobie, w specjalnych szkatułkach, kuferkach czy kasetkach, które posiadają wieka i pokrywki. Ważne jest także przechowywanie każdego elementu osobno, najlepiej w woreczku strunowym, który odetnie dopływ powietrza do metalu, a także osłoni delikatne ozdoby i zabezpieczy je przed zarysowaniem.

Jak czyścić biżuterię?

Biżuterię można oczyszczać regularnie domowymi sposobami, aby każdego dnia prezentowała się jak nowa. Na co dzień pierścionki czy łańcuszki umyjemy zwykłą wodą z mydłem. Dodatkowo, produkty można poddać zabiegowi nabłyszczania w specjalnym preparacie. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest stosowanie środków czyszczących dedykowanych konkretnym metalom szlachetnym, choć istnieją również domowe metody, wykorzystujące dostępne w każdej kuchni produkty spożywcze. Biżuterię można oczyścić na przykład wódką, spirytusem, sokiem z cytryny czy octem. Popularne jest także czyszczenie ozdób solą lub sodą. Efekty końcowe takich działań często uzależnione są od kondycji biżuterii, dlatego nie zawsze pozwolą na przywrócenie jej oryginalnego wyglądu. Jeśli zależy nam na usunięciu trwałych nalotów lub obawiamy się o bezpieczeństwo delikatnych kamieni szlachetnych, lepszym rozwiązaniem może okazać się oddanie biżuterii do jubilera, który wykona profesjonalny zabieg oczyszczenia i renowacji wyrobu.

Biżuteria z metalu szlachetnego może okazać się zakupem na całe życie, jeśli tylko nauczymy się właściwie z niej korzystać i prawidłowo o nią dbać. Warto więc pielęgnować ją zgodnie z przedstawionymi zasadami, aby zachować jej blask na dłużej.

AWO