Ubrania sartorialne mogą budzić wiele pytań, dlatego warto zacząć od wyjaśnienia czym jest samo w sobie pojęcie „sartorial”. To pojęcie określa sposób ubierania się przez mężczyzn, same ubrania oraz sposób ich tworzenia. Sartoria jest słowem pochodzącym z języka włoskiego, które oznacza krawiectwo. Z czasem słowo „sartorialne” zmieniło swoje znaczenie i dziś określa coś co jest modne, eleganckie, a także nawiązujące do klasyki. Garnitury, spotkania, albumy, filmy czy styl – to wszystko może być w ten sposób określone. Styl, w tym przypadku jest elegancki, szykowny i w pewien sposób nonszalancki. Styl sartorialny polega na łączeniu ze sobą klasycznych rozwiązań interpretowanych na swój własny sposób, nie naruszając przy tym standardowych zasad oraz ram męskiej elegancji, do której zalicza się zwłaszcza szycie na miarę.
Cechy stylu sartorialnego
Elegancka moda męska zmienia się na przestrzeni lat. Mężczyźni ceniący sobie styl sartorialny zawsze borykają się z różnego rodzaju rozterkami o tym jaką dzianinę materiału wybrać, jaki fason ubrania nas interesuje oraz jaki wzór chcielibyśmy aby znajdował się na ubraniu. Elegancka odzież męska w stylu sartorialnym ma opierać się przede wszystkim na wyrażaniu siebie poprzez styl. Sartorializm nie może być mylony z jednorazowym uszyciem garnituru na jakąś specjalną okazję czy z założeniem koszuli do jeansów, by wcisnąć się w jakieś ramy wymaganego dress-codu. Elegancka moda męska, dla każdego fana tego stylu wiąże się z oryginalnymi rozwiązaniami. Każdy sartotialista musi dostosować się do pewnych reguł, między innymi mężczyzna musi wiedzieć jakie dodatki, strój i połączenia ubrań są odpowiednie do danej pory i miejsca. Sartorialista umie poruszać się po modzie męskiej i wyrażać tym swoją osobowość oraz wyróżniać się. Każdy może spróbować odnalezienia swojego stylu, przejść przez metodę prób i błędów i odnaleźć siebie w stylu sartorialnym.
Spodnie szyte w stylu sartorialnym
W latach 20 bardzo modna w męskich stylizacjach stała się wytaliowana sylwetka. W marynarkach modna była wyraźnie zarysowana, podwyższona talia. Spodnie miały wysoki stan i były przedłużane na górze szerokim pasem, który zapinany był na guziki z bocznymi, bądź tylnymi regulatorami oraz zegarkową kieszonką. Nogawki spodni były zazwyczaj bardzo szerokie i zakończone mankietami, dodatkowo noszono do nich szelki lub dosyć cienki pasek. Firma Pewien Pan proponuje tego typu spodnie, w bardziej teraźniejszej wersji z nieco węższymi nogawkami, których szerokość dochodzi do 20 centymetrów. Firma w spodniach szytych na miarę daje też możliwość wyboru klientom i zdecydowaniu o tym jak zakończony ma być mankiet i całe wykończenie nogawki. Mężczyźni mają do wyboru standardowe zawinięcia końca nogawki do środka lub wykonanie mankietu. Poza tym krawiec zajmuje się zwężeniem nogawek oraz dopasowaniem obwodu pasa. Dzięki takim działaniom elegancki mężczyzna ma możliwość wejścia w świat sartorialnej mody.
Zmiana jaka zaszła w obecnej metodzie tworzenia spodni, jest materiał z jakiego są zrobione. Kiedyś ta część garderoby była robiona z różnego rodzaju wełen różnej jakości lub z tego z czego można było coś uszyć. Obecnie spodnie są szyte z wysokiej jakości bawełny i zawierają jedynie 2-procentowy dodatek elastanu, który gwarantuje duży komfort w poruszaniu się i powoduje, że spodnie lepiej się dopasowują. Dodatkowo, dodatek tej tkaniny chroni ubrania przed rozciąganiem się i ułatwia prasowanie oraz suszenie.
Moda męska zmienia się na przestrzeni lat, ale niektóre motywy powracają. Odwiedź polecany sklep z elegancką odzieżą męską, który w swojej ofercie zawiera pełen wachlarz ubrań w stylu sartorialnym: https://pewienpan.pl/pol_m_Ubrania_Koszule-meskie-154.html.
Materiał partnera