Najciekawsze święta i obyczaje z różnych regionów świata

0
5856
festiwal Holi w Indiach
Kolejnym ciekawym i bardzo radosnym świętem jest Holi w Indiach. To jedno z najważniejszych hinduskich świąt, które upamiętnia igraszki boga Kryszny oraz jego potyczki z demonicami | fot. stockAdobe.com

Każdy wie, że podróże po świecie kształcą. Odwiedzając inne miejsca możemy nie tylko podziwiać piękne widoki, zobaczyć tradycyjne stroje czy spróbować nowe potrawy, ale mamy też możliwość poznać ciekawe, a czasami dość dziwne dla nas święta bądź zwyczaje związane z różnymi wydarzeniami. Jakie są najciekawsze święta i obyczaje obchodzone w różnych państwach, które warto bliżej poznać?

Święta z całego świata

Zapewne niewiele osób słyszało, że Afroamerykanie, którzy chcieli upamiętnić swoje afrykańskie dziedzictwo stworzyli własne święto o nazwie Kwanzaa. Autorem tego święta był Maulana Karenga – amerykański aktywista na rzecz praw czarnych obywateli USA. W ten sposób chcieli uniezależnić się od kultury białych, dominujących mieszkańców. Kwanzaa w języku suahili znaczy „pierwsze zbiory” i trwa od 26 grudnia do 1 stycznia. W tym czasie codziennie zapala się jedną świeczkę w specjalnym świeczniku. Zwyczaj ten zaczerpnięto z żydowskiej Chanuki. Świeczki symbolizują cele i najważniejsze zasady jakimi powinni kierować się Afroamerykanie. Są to: jedność, determinacja, zbiorowa praca i odpowiedzialność, celowość, spółdzielczość, kreatywność i wiara.

Kwanzaa
Kwanzaa holiday concept with decorate seven candles red, black and green, gift box, pumpkin,corn and fruit on wooden desk and background.

Wspomniana tu została żydowska Chanuka, ale Żydzi posiadają jeszcze inne znacznie ciekawsze święto o nazwie Purim, które przypada na luty bądź marzec. Podczas tego dnia upamiętniają ocalenie swojego narodu przed zagładą zaplanowaną przez Hamana. Dokonała tego Estera – żona króla Persji. Purim nazywane jest też żydowskim karnawałem, bo podczas tego dnia urządza się widowiska i maskarady. To bardzo radosne święto, a jednym z obowiązków religijnych jest spożywanie wtedy jak największej ilości alkoholu.

Purim
Purim nazywane jest też żydowskim karnawałem, bo podczas tego dnia urządza się widowiska i maskarady | fot.: StockAdobe.com

Kolejnym ciekawym i bardzo radosnym świętem jest Holi w Indiach. To jedno z najważniejszych hinduskich świąt, które upamiętnia igraszki boga Kryszny oraz jego potyczki z demonicami. To też święto wiosny, które poprzedza początek nowego roku. Wtedy na ulicach miast ludzie zbierają się, żeby tańczyć i głośno śpiewać. Uczestnicy oblewają się kolorową wodą, albo kolorowym proszkiem, podobnie jak w Polsce podczas śmigusa-dyngusa.

W Azji istnieje jeszcze jedno dość nietypowe święto – Hadaka Matsuri. Obchodzone jest w Japonii i znane jest też jako…Festiwal Golasów. Co ciekawe to bardzo stare japońskie święto religijne, które celebrowano już VIII wieku n.e. W świątyni o nazwie Saidaji w mieście Okayama zbiera się około 3 tysięcy mężczyzn ubranych w przepaski na biodrach. Po rytualnym oczyszczeniu idą na procesję podczas której mieszkańcy dotykają ich. Japończycy wierzą, że nagi człowiek wyciągnie od nich nieszczęścia i zapewnią sobie dzięki temu pomyślność. Święto obchodzone jest w lutym podczas zimy i żeby nadzy mężczyźni nie zamarzli wypijają przedtem sporo sake.

Również w Europie istnieje wyjątkowe święto, które przyciąga tysiące turystów każdego roku o nazwie La Tomatina. W hiszpańskim mieście Buñol odbywa się wielka bitwa, a jej uczestnicy obrzucają się pomidorami. Jak w ogóle doszło do powstania takiego święta? Przez zwykłą bójkę pomiędzy miejscowymi grupami młodzieży w 1945 roku. W pobliżu bójki znajdował się sklep z warzywami i chłopcy zaczęli obrzucać się nawzajem pomidorami. Rok później ta sama młodzież powtórzyła bitwę, ale tym razem przynieśli swoje pomidory. Tomatina nie była legalna aż do 1957 roku, kiedy to władze miasta oficjalnie wprowadziły ten zwyczaj w coroczne obchody Buñol.

La Tomatina festival
La Tomatina. W hiszpańskim mieście Buñol odbywa się wielka bitwa, a jej uczestnicy obrzucają się pomidorami | fot.: StockAdobe.com

Interesujące zwyczaje i tradycje

Święta Bożego Narodzenia obchodzą ludzie w wielu państwach na świecie, ale każdy kraj ma swoje własne tradycje. W Islandii w Wigilię 24 grudnia mieszkańcy tego niewielkiego kraju obdarowują się wtedy książkami. Zwyczaj ten nazywany jest jolabokaflod i w trakcie świątecznego wieczoru cała rodzina czyta książki i dyskutuje na ich temat. Tradycja ta sięga okresu II wojny światowej, kiedy nastąpił kryzys gospodarczy, a papier był jedynym tanim surowcem. Dzięki temu Islandczycy mogli drukować dużo książek, które stały się wtedy najważniejszym prezentem. Święta to czas kiedy książki wręcz zalewają Islandię, a wydawcy właśnie wtedy wydają nowe pozycje. Islandczycy do dzisiaj należą do narodów o wysokim poziomie czytelnictwa i szacuje się, że co dziesiąty mieszkaniec tego kraju wydał własną książkę.

taniec Haka
Haka to nazwa rytualnego tańca wojennego | fot.: StockAdobe.com

Kolejną bardziej znaną tradycją na świecie jest maoryski taniec haka, który został rozsławiony przez nowozelandzką drużynę rugby. Haka to nazwa rytualnego tańca wojennego. Uczy się jej w szkołach, wykonują ją żołnierze i jest obecnie ważnym elementem dziedzictwa narodowego Nowej Zelandii. Podczas tańca eksponuje się napięte mięśnie, uczestnicy wykrzykują różne teksty, klaszczą i robią groźne miny.

Innym popularnym zwyczajem w krajach arabskich oraz w Indiach i Pakistanie jest malowanie panny młodej henną. Dzień przed ślubem w domu zbierają się kobiety, które pomagają w przygotowaniach pielęgnacyjnych. Jedna z nich bądź specjalnie zaproszona w tym celu artystka kładzie hennę na dłonie i stopy. Wzory mają chronić pannę młodą przed demonami, chorobami i stresem, a także mają przynieść szczęście.

Czy słyszał ktoś o walijskich łyżkach miłości? Niektórzy Walijczycy do dzisiejszego dnia wręczają swojej miłości łyżki np. jako dodatek do pierścionka zaręczynowego, na Walentynki, albo rocznicę ślubu. To już stara tradycja, bo sięga XVII wieku. Mężczyźni własnoręcznie rzeźbili łyżki, ozdabiali je przeróżnymi motywami i darowywali je swojej ukochanej. Niektóre łyżki miały nawet metr długości. Prawdopodobnie miały one symbolizować chęć nakarmienia i wspierania ukochanej.

Jak widać każda kultura na świecie ma własne święta, odmienne tradycje i zwyczaje. Dla jednych mogą wydawać się nieco osobliwe i dziwne, a nawet kontrowersyjne, dla innych są po prostu naturalną emanacją danej kultury, którą warto poznać.


NMA