Naleśniki. Kto ich nie kocha? Łatwe i szybkie w przygotowaniu. Składają się z najprostszych produktów, które zawsze mamy w kuchni. Ale umówmy się, słodkie naleśniki z serem, czy wytrawne ze szpinakiem i czosnkiem są po prostu nudne. Istnieje dużo więcej ciekawych i smacznych sposobów przygotowania naleśników. Poznaj pomysły, które zaskoczą każdego, smakiem i wyglądem.
Tort naleśnikowy
Świetnym pomysłem na podanie naleśników na słodko, ale w całkowicie innej formie, jest tort naleśnikowy. Wykonanie jest naprawdę proste. Wystarczy usmażyć sporą porcję cieniutkich naleśników w wersji, którą lubisz najbardziej. Naleśniki przekładamy dowolnym kremem i kładziemy jeden na drugim. Im więcej naleśników, tym wyższy tort. Tort udekorowany polewą czy świeżymi owocami robi ogromne wrażenie.
Uwaga: tort należy układać na całkowicie płaskim talerzu lub paterze, a warstwy nadzienia muszą być równomierne i cienkie. Tylko wtedy po pokrojeniu tortu na kawałki uzyskasz piękny efekt. Najpopularniejsze są kremy na bazie mascarpone, budyniowe i śmietanowe z dowolnymi dodatkami takimi jak kakao, laska wanilii czy truskawki.
Makaron naleśnikowy
Wielbiciele naleśników pokochają ten pomysł. Aby zrobić makaron naleśnikowy wystarczy usmażyć dobre, niezbyt cienkie naleśniki. Z reguły makaron wykorzystuje się w daniach wytrawnych, dlatego ciasta nie należy słodzić. Zrolowane naleśniki trzeba pokroić na paski. Ich grubość jest zależna od tego, do jakiego dania będą przeznaczone. Cieniutki makaron nada się do zupy. Grubiej krojone paseczki będą idealne do naleśnikowego tagliatelle.
Jeśli chodzi o zupy, wielu fanów ma barszcz czerwony z makaronem naleśnikowym. Połączenia tej wersji naleśników z klasycznymi sosami, takimi jak śmietanowy z kurczakiem i natką pietruszki, pieczarkowy czy pomidorowy z mięsem, sprawdzają się idealnie.
Naleśniki bez mleka i jaj
Tak! Można zrobić fenomenalne naleśniki bez mleka. Są świetną alternatywą dla osób, które nie mogą spożywać nabiału ze względu na alergie pokarmowe oraz dla tych, którzy chcą poeksperymentować w kuchni. Najprostsza opcja to zastąpienie mleka dodatkową porcją wody, chociaż takie naleśniki nie mają wielkich walorów smakowych. Inną propozycją jest wykorzystanie zdrowego mleka roślinnego, np. sojowego czy ryżowego.
Dużo ciekawsze są jednak naleśniki na bazie soku owocowego. Owocowe naleśniki są pyszne, lekkie, odświeżające. Wykorzystać można każdy, najlepiej świeżo wyciskany sok. Uwaga: każdy sok będzie nieco inaczej reagował na patelni, dlatego na początku smażenia trzeba być ostrożnym.
Naleśniki bez mleka i jaj to już wersja ekstremalna. Skierowana do alergików i wegan. Przygotowanie jej będzie dużo trudniejsze, bo jajka są istotnym spoiwem tradycyjnego ciasta. Najprostsza opcja to naleśniki z mąki i wody lub mleka roślinnego, koniecznie z dodatkiem tłuszczu – bez tego nie ma szans na oderwanie naleśnika od patelni. Lepszym pomysłem jest zastąpienie jajek rozgniecionym bananem lub łyżką nasion chia namoczonych wcześniej w wodzie. To super zdrowy dodatek do ciasta naleśnikowego.
Naleśniki to smak dzieciństwa, który nie będzie nudny, jeśli odważysz się trochę poeksperymentować. Możesz wynieść swoje naleśniki na całkiem nowy poziom. Zaszalej!
BŁA