Ekspresy kapsułkowe – co musisz wiedzieć?

0
686
ekspres kapsułkowy
Aromat świeżo zmielonej kawy jest szczelnie zamykany w hermetycznych pojemniczkach odcinając dopływ tlenu, który powoduje ulatnianie się olejów i aromatów z kawowego proszku. Prościej mówiąc - kawa nie wietrzeje |fot.: stock.adobe.com

Ekspresy kapsułkowe są dosyć świeżym produktem na rynku kawoszy, ale ich popularność od początku jest wysoka i wcale nie maleje. Z pewnością są wygodniejszym rozwiązaniem i oszczędzą użytkownikom czasu. Jednak czego więcej spodziewać się po przygotowanej przez nich kawie? Czym kierować się przy wyborze ekspresu? Postaramy się znaleźć odpowiedź na te pytania. 

Czym właściwie jest ekspres kapsułkowy?

W odróżnieniu od „typowych” ekspresów gdzie wybierasz rodzaj kawy jaki chcesz otrzymać, wielkość, moc kawy i spokojnie czekasz gdy ekspres zajmuje się całym procesem poczynając od zmielenia ziaren do ostatniej kropli wyczekiwanego napoju, w ekspresie kapsułkowym wkładasz kapsułkę, wciskasz przycisk i aromatyczna kawa pojawia się w ciągu kilkudziesięciu sekund. To jest właśnie jedna z najważniejszych zalet kawy z kapsułki. 

Zalety i wady ekspresu kapsułkowego

Zalety

Jak już wspomnieliśmy wcześniej szybkość przygotowania kawy zdecydowanie przemawia na korzyść ekspresów kapsułkowych. Kolejną zaletą jest to, że za każdym razem kawa z kapsułki będzie smakować tak samo (oczywiście pod warunkiem, że nie zmienisz producenta kapsułek). Ilość kawy w każdym opakowaniu jest ściśle określona w procesie produkcji, dlatego nie musisz martwić się, że kawa niemiło zaskoczy Cię smakiem, który nie trafi w twoje gusta.

W ekspresie kapsułkowym napój zawsze jest przygotowywany ze świeżej kawy. Aromat świeżo zmielonej kawy jest szczelnie zamykany w hermetycznych pojemniczkach odcinając dopływ tlenu, który powoduje ulatnianie się olejów i aromatów z kawowego proszku. Prościej mówiąc – kawa nie wietrzeje.

Kawa z kapsułki ma jeszcze jedną zaletę: szeroki wachlarz smaków do wyboru. Wcale nie musisz ograniczać się do zwykłej „małej czarnej”. Producenci prześcigają się w tworzeniu mieszanek, które zaspokoją najbardziej wymagających smakoszy kawy. Najpopularniejsi producenci oferują popularne smaki jak mocha, espresso czy americano, ale również kawy wzbogacone smakiem karmelu, wanilli czy czekolady. 

Nie sposób nie wspomnieć również o tym, że ekspresy kapsułkowe są znacznie tańsze niż ich tradycyjne odpowiedniki. Ekspres kapsułkowy to często wydatek kilkuset złotych, natomiast wysokiej jakości ekspres ciśnieniowy to wydatek rzędu kilku tysięcy. 

Wady

Wspominaliśmy o szerokim wachlarzu smaków kaw, jednak wielu zmartwi fakt, że ekspres kapsułkowy nie jest w stanie przygotować idealnego espresso z ekspresu kolbowego. Oczywiście, to nie znaczy, że od razu musisz rezygnować z zakupu. Warto najpierw spróbować na własnym podniebieniu, a potem zdecydować czy jesteśmy w stanie iść na takie ustępstwo.

Kolejną wadą może być to, że nie wszystkie kapsułki będą pasować do posiadanego przez nas ekspresu. Producenci ekspresów często nie dają nam wyboru co do wyboru kapsułek i może okazać się, że będziemy „skazani” tylko na dedykowane kapsułki, bez możliwości wypróbowania innych. 

Odpychającą cechą może być również to, że mimo niskiego kosztu nabycia ekspresu, ceny samych kapsułek są względnie wysokie. Mówimy to o kwocie rzędu kilku złotych, jednak warto mieć na uwadze to ile takich kapsułek zużyjemy w ciągu np. tygodnia czy miesiąca. 

Koniec końców trzeba mieć także na uwadze fakt, że kawa z kapsułki nie będzie równać się kawie z tradycyjnego ekspresu. Bez względu na to czy chcesz wypić espresso, czy latte macchiato, ekspres zastosuje te same ustawienia [ciśnienie i temperaturę wody, czas parzenia]. 

Jak w każdym wypadku, tak samo przy zakupie ekspresu kapsułkowego musimy zrobić sobie rachunek zysków i strat, by zdecydować czy takie urządzenie faktycznie będzie dla nas odpowiednie.

JBU