Niezwykle smaczne, łagodne albo lekko pikantne i zaskakujące intensywnym aromatem przypraw lub długotrwałego wędzenia… choć kiełbasy są dumą narodową Polaków, to jednak recepturę na to pyszne danie znano w niektórych regionach świata jeszcze wiele wieków przed narodzeniem Chrystusa. Z talarków lub większych fragmentów kiełbasy można przygotować wiele wspaniałych potraw. Jakich? Sprawdzamy!
Różne rodzaje kiełbasy
Tradycyjna kiełbasa przygotowywana jest ze zmielonego mięsa wieprzowego doprawionego różnymi przyprawami (np. czosnek, pieprz, sól, majeranek, papryka) i umieszczonego w osłonce, a następnie poddanego suszeniu lub zajmującej znacznie mniej czasu obróbce termicznej (gotowanie, wędzenie, smażenie). Na przestrzeni wieków podstawowy przepis na przygotowanie kiełbasy był wielokrotnie modyfikowany i dostosowywany do dostępnych w danym regionie przypraw i składników. Dzięki temu w obecnych czasach możemy się cieszyć takimi przysmakami jak pikantne kiełbasy węgierskie, pełne wędzonej papryki chorizo, idealne do kanapek salami czy słynąca z wyjątkowego aromatu tradycyjna kiełbasa wiejska.
Parówkowa i parówki – bliska rodzina kiełbasy
Parówka to rodzaj bardzo drobno mielonej kiełbasy z dodatkiem wielu przypraw oraz tłuszczu. Powstałym w ten sposób farszem wypełnia się naturalne lub sztuczne osłonki nadające parówkom charakterystyczny, podłużny kształt. W wersji wegetariańskiej mięso zastępowane jest najczęściej soją, pszenicą, kaszami lub grochem. Zarówno znacznie grubsza kiełbasa parówkowa, jak i klasyczne parówki podbiły większość świata nie tylko jako smaczny i łatwy w przygotowaniu składnik śniadań, lecz także dodatek wielu potraw. Ponadto wąskie i długie parówki tuż po ugotowaniu są niezbędnym elementem popularnych w USA i na całym świecie hot-dogów – podłużnej bułki z dodatkiem keczupu, musztardy oraz ulubionych warzyw.
Pyszne potrawy z dodatkiem kiełbasy
Większość kiełbas serwowanych na zimno z dodatkiem sosów, sałatek lub innych wędlin jest znakomitą przekąską. Z niektórych jej rodzajów można przygotować wiele znakomitych i popularnych w konkretnych regionach potraw. Surowa biała kiełbasa jest wyśmienitym dodatkiem aromatycznego żuru lub gęstego białego barszczu przyprawianego drobno startym chrzanem. Większość kiełbas (śląska, podwawelska, zwyczajna) świetnie nadaje się do grillowania oraz smażenia, a po upieczeniu z warzywami, serem i ziemniakami lub grubym makaronem tworzy wyśmienitą, pełną niezwykłego aromatu zapiekankę. Pętka pokrojone w plastry lub kostkę są również niezbędnym składnikiem wielu popularnych dań jednogarnkowych, takich jak pachnące papryką leczo, pełen kiszonej kapusty i przypraw bigos czy rozgrzewająca fasolka po bretońsku.
Materiał partnera