Tofu – co to takiego?

0
1002
serek tofu pokrojony na desce
Tofu to nic innego jak sprasowany twarożek sojowy, który otrzymuje się w procesie koagulacji (za pomocą soli, chlorku magnezu, soku cytrynowego, siarczku magnezu, a także chlorku wapnia) mleka sojowego | fot.: stock.adobe.com

Odstawienie produktów zwierzęcych wiążę się z szukaniem zamienników podstawowych składników używanych do stworzenia potraw. Zastąpienie czasami nie jest proste z uwagi na częsty brak witamin lub minerałów. Istnieją jednak pełnowartościowe zastępcy, a jednym z nich jest tofu. Używany zamiast sera czy twarogu, bez ubytków odżywczych jest godnym dublerem.

Czym jest tofu?

Tofu to nic innego jak sprasowany twarożek sojowy, który otrzymuje się w procesie koagulacji (za pomocą soli, chlorku magnezu, soku cytrynowego, siarczku magnezu, a także chlorku wapnia) mleka sojowego. Jest bogaty w wapń, białko, fosfor, magnez, żelazo, potas, cynk, sód oraz fitohormony odpowiedzialne za zmniejszenie ryzyka rozwoju niektórych nowotworów, regulację poziomu cholesterolu oraz łagodniejsze objawy menopauzy. Dodatkowo tofu zawiera witaminy (C, B6, A, K, kwas foliowy, Niacyna, Tiamina, Ryboflawina), jest niskokaloryczne i nie zawiera LDL. Istnieją różne rodzaje tego produktu, np. wędzone, z ziołami, naturalne, jedwabiste czy z przyprawami.

Czy tofu można zrobić w domu?

Do stworzenia tofu w domowych warunkach wystarczy mleko sojowe i dodatek któregoś z poniższych pomocników. Mając do dyspozycji sok cytrynowy, zalewa się mleko sojowe i czeka. Następnie odsądza serek przez ściereczkę, przekłada do blaszki wyłożonej gazą i przyciska ciężkim przedmiotem, aby reszta cieczy wypłynęła. Po dwóch godzinach tofu jest gotowe do spożycia. Tak samo gdy posiada się gorzką sól (siarczan magnezu), czy chlorek magnezu z domieszką siarczanu magnezu. Ten ostatni sposób jednak najczęściej wykorzystywany jest w produkcji masowej rzadziej w domowym zaciszu ze względu na trudność w wykonaniu.

Do czego wykorzystać tofu?

Tofu jest składnikiem bardzo uniwersalnym. W naturalnej postaci można go wykorzystywać do tworzenia panierowanych placków na patelnię, zastępowania kotletów np. w burgerze, sałatek w towarzystwie pomidorów i bazylii, marynowania lub do deserów jako zamiennik sera (sernik). Natomiast wędzony twarożek sojowy będzie zastępował bekon (cienkie plasterki usmażone na patelni), nadawał się do dań jednogarnkowych (potraw z ziemniakami, duszonych warzyw), wytrawnych wypieków (dodatek do pizzy, zapiekanek, quiche), jako przystawka czy też do sałatek (np ze szparagami). Innym rodzajem tofu jest to nazywane jedwabistym, które komponuje się z zupami kuchni azjatyckiej, z deserami na bazie czekolady (mousse au chocolat), jako dodatek do smoothie albo baza do sosów i lekkich dressingów.

Czy można wykorzystywać kilka rodzajów tofu?

Sojowy zamiennik sera można z powodzeniem łączyć nie tylko z niewegetariańskimi daniami, ale również z różnymi jego rodzajami. Kilka odmian tofu sprawdzi się w przygotowaniu tofucznicy (można nawet używać 3 rodzajów) dzięki nadawaniu wyrazistości przez np. wędzone czy ziołowe lub delikatnej konsystencji poprzez dodanie jedwabistego. Inną propozycją jest ciasto cebulowe, podawane jako przystawka, przekąska, danie główne lub w towarzystwie sałatki. Do tego celu najlepiej nada się naturalne i wędzone.

Warto również spróbować włączyć tofu do innych diet ze względu na zawartość dobroczynnych właściwości. Szczególnie u kobiet zalety tofu są szczególne istotne podczas menopauzy lub narażenia na niektóre nowotwory. A poza tym twarożek sojowy może być po prostu przyjemnym dodatkiem w praktycznie każdej diecie niekoniecznie wegańskiej lub wegetariańskiej.

SYLR