VPN, czyli wirtualna sieć prywatna, posiada sporo przydatnych funkcji. Nic dziwnego, że coraz więcej użytkowników decyduje się na regularne korzystanie z ochrony, jaką daje oprogramowanie VPN. Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę, jak wiele różnych zastosowań i często nieoczywistych możliwości może ono dawać swoim klientom.
Sieć VPN w Polsce jest kojarzona najczęściej z możliwością uzyskania losowego i anonimowego adresu IP, co skutecznie utrudnia śledzenie aktywności użytkownika. Opcji jest jednak znacznie więcej — najciekawsze z nich omówimy w tym artykule.
1. Unikanie śledzenia aktywności online
Jedną z wielu bolączek internautów jest brak ochrony przed śledzeniem ich aktywności przez dostawców usług internetowych. Zebrane w ten sposób dane mogą zostać wykorzystane na wiele sposób, w tym odsprzedane reklamodawcom. Równie interesująca dla firm zajmujących się przetwarzaniem i wykorzystywaniem danych jest historia przeglądania, korzystanie z aplikacji czy dane lokalizacji. Korzystanie z VPN pozwala na zachowanie prywatności online i ochronę przed ciekawskimi oczami dostawców usług internetowych.
2. Omijanie spersonalizowanych reklam
Spersonalizowane reklamy to jeden z najskuteczniejszych sposobów na zachęcenie klienta do kliknięcia odnośnika i rozważenia zakupu produktu, którym potencjalnie mógłby być zainteresowany. Dzięki śledzeniu IP, reklamy mogą ukierunkowywać swoją treść na podstawie wcześniejszej aktywności użytkownika. Dobrym remedium na uciążliwe treści reklamowe jest korzystanie z VPN, który ukrywa prawdziwe IP i skutecznie blokuje wszelkie próby skłonienia użytkownika do nieplanowanych zakupów.
3. Możliwość robienia zakupów z innej lokalizacji
Robienie zakupów w ulubionych sklepach online podczas podróży do innego kraju może być utrudnione ze względu na brak witryny właściwej dla danego kraju. Za pomocą VPN można ustawić swój adres IP na ten, który odpowiada docelowej lokalizacji przesyłki, podać dane konta krajowego, wybrać walutę i zrobić zakupy tak, jak zwykle.
4. Bezpieczniejsze korzystanie z publicznego Wi-Fi
Wielu użytkowników smartfonów i tabletów często korzysta z własnej sieci internetowej, jednak zdarzają się momenty, gdy ze względu na brak zasięgu lub drogi transfer danych lepiej jest skorzystać z Wi-Fi. Zabezpieczenia publicznych sieci Wi-Fi pozostawiają wiele do życzenia i są chętnie obserwowane przez cyberprzestępców. W takiej sytuacji można zapewnić sobie większą ochronę, wykorzystując połączenie VPN.
5. Streamowanie niedostępnych treści
Geoblokady wciąż są uciążliwe dla internautów, którzy chcą skorzystać z oferty streamingowej dostępnej w innej lokalizacji (np. Stanach Zjednoczonych lub — podczas podróży zagranicznych — w Polsce). Sieć VPN z serwerami zlokalizowanymi w różnych krajach pozwala na rozwiązanie tego problemu.
6. Unikanie limitów przepustowości
Dostawcy usług internetowych mogą korzystać z metod analizowania i przetwarzania ruchu internetowego i dostosowywać go do określonego wzorca. Dzięki temu mogą zapewnić swoim klientom ustalony wcześniej poziom jakości i wydajności. Użytkownicy odczują to obserwując zwiększoną szybkość uwalniania określonych pakietów (w celu utrzymania stałego przepływu danych). Niektóre pakiety mogą być odrzucane po przekroczeniu limitu, a przepustowość ograniczana. Dzięki VPN ruch użytkownika jest szyfrowany i trudno jest go analizować przez dostawców.
7. Zapobieganie zbyt dużemu wykorzystywaniu danych mobilnych
W przypadku urządzeń mobilnych połączenie może być „dławione”, co wpłynie na zwiększone wykorzystanie danych mobilnych przez użytkowników, a co za tym idzie, konieczność zakupu dodatkowych pakietów z większą ilością danych. I tutaj, podobnie, jak w powyższym przypadku, przydaje się sieć VPN.
8. Ucieczka przed cenzurą
W niektórych krajach oficjalnie zakazuje się korzystania z danych serwisów społecznościowych czy usług VoIP. Celem cenzury jest ingerencja w wolność słowa i niechęć rządzących do dawania obywatelom możliwości korzystania z różnych źródeł informacji. W zamian internauci mogą korzystać z lokalnych wersji popularnych mediów społecznościowych, które mogą być kontrolowane przez rząd.
9. Nieograniczony kontakt
W krajach, w których nie jest zakazane korzystanie z wirtualnej sieci prywatnej VPN, można uzyskać dostęp do swoich ulubionych aplikacji i witryn (w tym WhatsApp, Skype czy Messenger) i swobodnie kontaktować się np. z rodziną i przyjaciółmi w innych częściach świata. Wszystko dzięki przekierowaniu połączeń na serwer w innym kraju i odblokowania wszelkich ograniczeń.
Materiał partnera