Laptop jest sprzętem, którego używamy na co dzień. Korzystamy z niego w środkach komunikacji miejskiej, na zewnątrz, czy też w domu. Wszystko to prowadzi do tego, że zbiera się na nim duża ilość kurzu, pyłu i różnego rodzaju drobinek. Laptop przez te zanieczyszczenia zaczyna się przegrzewać, aplikacje otwierają się wolniej, ogólnie jego działanie jest mniej funkcjonalne. Jeśli chcemy oszczędzić sobie nerwów i irytacji, przynajmniej raz na rok zaleca się czyszczenie laptopa. Plusem w tej całej sytuacji jest to, że możemy zrobić to samodzielnie. Jak? W tym artykule postaram się rozwiać wszystkie wątpliwości!
Jak samodzielnie poradzić sobie z zabrudzeniami?
Na początku powinniśmy przygotować sobie wszystkie akcesoria, które będą pomocne w samodzielnym czyszczeniu. Podstawowe rzeczy, jakie musimy mieć pod ręką to:
- Ściereczka z mikrofibrą, którą możemy kupić w większości sklepów. Jest bardzo pomocna, ponieważ jej delikatne włosie skutecznie usuwa zabrudzenia, jak i nie porysuje nam ekranu, czy też obudowy.
- Środek do czyszczenia ekranów LCD, posiada go każdy sklep z elektroniką.
- Mały pędzelek, laptop skonstruowany jest tak, że posiada dużą liczbę szczelin. Pędzelek sprawdzi się tu idealnie.
- Sprężone powietrze, koszt takiej butelki to około 10 zł, a zaoszczędzi nam dużo pracy.
- Śrubokręt, w zależności, jakie mamy śrubki od obudowy.
Klawiatura i ekran: jak wyczyścić
Zaczynamy od klawiatury i przedmuchania jej sprężonym powietrzem, żeby usunąć jak najwięcej drobinek. Małym pędzelkiem, staranie i skrupulatnie, czyścimy klawisze. Na samym końcu ściereczką nasączoną, naszym środkiem do ekranów LCD przecieramy dokładnie. Pamiętajmy, żeby nie, podważać klawiszy ani bezpośrednio nie aplikować detergentów. Wszystko jest bardzo delikatne i może ulec uszkodzeniu.
Kolejnym krokiem jest nasz ekran laptopa, aby uzyskać satysfakcjonujący efekt, należy delikatnie przetrzeć ściereczką nasączoną detergentem. Nie powinniśmy bezpośrednio używać detergentów na sam ekran, ponieważ matryca może ulec awarii.
Najważniejsze jest wnętrze
Delikatnie obracamy laptop na drugą stronę. Odkręcamy wszystkie śrubki, aby dostać się do wnętrza. Wszystko należy robić z wyczuciem. Po odkręceniu możemy zobaczyć zalegający kurz na wentylatorze od chłodzenia, jak i całej płycie głównej. To wszystko jest powodem przegrzewania się naszego przenośnego urządzenia. Najbardziej przydatnym przedmiotem będzie sprężone powietrze. Należy przedmuchać dokładnie cały nasz układ. Jeśli mamy pod ręką odkurzacz z regulacją mocy ssącej, możemy przystawić go z jednej strony, a z drugiej strony wydmuchiwać kurz tak, aby wpadał bezpośrednio do odkurzacza. Na końcu należy wszystko skręcić, dokładnie przetrzeć całą obudowę i nasz laptop jest gotowy do ponownego użytku.
Każdy sprzęt należy, co jakiś czas przeczyścić, ponieważ zabrudzenia mogą uszkodzić nam procesor lub pytę główną, co wiąże się wysokimi kosztami naprawy. Nie należy używać detergentów, takich jak, na co dzień w naszych domach, lecz dedykowanych do elektroniki. Jeśli nie czujemy się tym wszystkim pewnie, najlepiej będzie oddać sprzęt do fachowca, który się tym za nas zajmie.
PFI