Dbanie o reflektory twojego auta

0
1442
reflektor samochodu
Jednym z częstszych problemów, z którymi spotykają się fani motoryzacji, to matowienie i żółknięcie reflektorów | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Posiadanie samochodu wiąże się z koniecznością regularnego dbania o jego stan, zarówno techniczny, jak i wizualny. Kondycja naszego auta mówi wiele o nas samych – jest ono nie tylko urządzeniem pozwalającym przejechać z punktu A do punktu B, ale też naszą wizytówka, odbiciem naszej osobowości i charakteru. Wiele prac koniecznych przy samochodzie wymaga skorzystania z usług specjalisty, jednak o niektóre rzeczy można bez większego trudu zadbać samemu, oszczędzając na często kosztownych usługach fachowców.

Jednym z częstszych problemów, z którymi spotykają się fani motoryzacji, to matowienie i żółknięcie reflektorów. Jest to niegodność nie tylko estetyczna – może ona wiązać się ze spadkiem mocy generowanego światła, a to obniża nasza bezpieczeństwo na drogach. Przywrócenie reflektorom dawnej kondycji i blasku nie jest zadaniem trudnym – wystarczy podstawowe wyposażenie i chwila wolnego czasu. W tym poradniku wyjaśnimy i przeprowadzimy cię przez ten proces.

Dlaczego reflektory żółkną i matowieją?

Z czasem wszystkie podzespoły twojego samochodu ulegają zużyciu – to w pełni naturalny proces. Najbardziej narażone są na to te elementy, które są bezpośrednio narażone działanie zmiennych i często niekorzystnych warunków atmosferycznych – przede wszystkim kwaśne deszcze, sól oraz piach przyczyniają się do pogłębiającego się zużycia zewnętrznych części samochodu.

Z tego względu stopniowe matowienie i żółknięcie reflektorów jest trudne do uniknięcia. W parze z pogorszeniem walorów estetycznych auta idzie spadek mocy wydzielanego przez lampy światła, często równie zmiana kąta jego padania, co skutkuje oczywiście pogorszeniem widoczności, szczególnie w nocnych warunkach. W skrajnych przypadkach może prowadzić to nawet do odmowy dopuszczenia pojazdu do ruchu przez stację diagnostyczną.

Jak wypolerować i przywrócić dawny blask reflektorów?

Polerowanie lamp należy zacząć od zabezpieczenia elementów wokół lampy. Zalecane jest, aby przestrzeń otaczającą lampę zakleić papierową taśmą – pozwoli ci to uniknąć przypadkowych i niechcianych zadrapań samochodu. Następnie należy dokładnie umyć i odtłuścić reflektory. Szeroki wybór środków, które pomogą ci w wykonaniu zarówno tego, jak i kolejnych etapów znajdziesz na portalu Allegro, który cechuje się szerokim asortymentem dostępnym w atrakcyjnych cenach.

Po pracach przygotowawczych należy przystąpić do zmatowienia lampy i usunięcia fabrycznej warstwy ochronnej. W zadaniu tym najlepiej sprawdzi się papier ścierny połączony z dużymi ilościami wody. Szlifowanie należy rozpocząć od papierów ściernych o niskiej gradacji, jak na przykład 800, stopniowo przechodząc do papierów o wyższej gradacji, na poziomie ok 3000. Pracując z papierem ściernym, pamiętaj o zachowaniu ostrożności i wyczucia.

Następnym krokiem jest polerowanie lamp. Nie poleruj reflektora zbyt długo w jednym miejscu – może prowadzić to do przegrzania. Jeśli będziesz korzystać z maszyny polerskiej, nie przekraczaj 800-1000 obrotów na minutę. Przy polerowaniu nie zapomnij skorzystać z pasty do regeneracji lamp.

Kolejnym, ostatnim już krokiem jest zabezpieczenie reflektorów po regeneracji. Gdy reflektor będzie już chłodny, wykonaj odtłuszczanie reflektora za pomocą przeznaczonego do tego środka. Na sam koniec nałóż na reflektor środek zabezpieczający, aby zapewnić lampom jak najdłuższą żywotność.

Tak przygotowane lampy są gotowe do pracy i powrotu na drogę. Jeśli wykonałeś dokładnie każdy z opisanych etapów, powinieneś cieszyć się doskonałą jakością lamp przez długi czas.

Materiał partnera zewnętrznego