Salon samochodowy – co powinna wiedzieć kobieta przed zakupem nowego auta?

0
731
kobieta w salonie samochodowym
Salon samochodowy to miejsce, w którym spotyka się głównie mężczyzn, chociaż coraz częściej nabywcami nowych aut są także kobiety | fot.: materiał partnera

Wizytę w salonie samochodowym przeważnie zostawiamy mężczyznom, podobnie zresztą jak odprowadzenie auta do mechanika. Częściowo wynika to z tego, że nie czujemy się pewnie w takich miejscach, bo często jesteśmy traktowane z góry, częściowo z tego, że nie wiemy, o co powinnyśmy zapytać. Co zatem warto ustalić przed zakupem nowego samochodu i jakie pytania zadać sprzedawcy?

Salon samochodowy to miejsce, w którym spotyka się głównie mężczyzn, chociaż coraz częściej nabywcami nowych aut są także kobiety. Wynika to m.in. z faktu, że stale rośnie liczba pań mających prawo jazdy. Producenci zauważają taką tendencję i wychodzą naprzeciw oczekiwaniom kobiet, dostosowując ofertę wyposażenia do ich potrzeb, zaś sprzedawcy starają się doradzić, odpowiedzieć na wszystkie pytania i sprawnie przeprowadzić przez proces zakupu nawet te panie, które odwiedzają salon po raz pierwszy.

Jeżeli obawiacie się, że nie będziecie się czuły pewnie w trakcie wizyty w salonie, przed umówionym spotkaniem zastanówcie się, czego tak naprawdę potrzebujecie i przemyślcie, jakie informacje chcecie uzyskać.

Przeanalizujcie swoje potrzeby i możliwości

Salon Subaru, salon Alfa Romeo czy inny salon znanej marki zazwyczaj dysponuje szeroką ofertą, dlatego pierwszą rzeczą, którą należy przemyśleć, są własne oczekiwania i potrzeby. Innego samochodu będzie szukała kobieta poruszająca się autem tylko do pracy albo do sklepu, innego ta dowożąca codziennie trójkę dzieci do szkoły, a jeszcze innego regularnie podróżująca służbowo po całym kraju. Podstawą jest zatem ustalenie, jakiego rodzaju auto chcemy kupić – czy ma to być SUV, duży rodzinny pojazd typu kombi, czy raczej kompaktowy samochód miejski – i jakie wyposażenie będzie niezbędne do komfortowego podróżowania. Jedne kobiety nie wyobrażają sobie samochodu bez klimatyzacji, drugim niezbędny wydaje się komputer pokładowy z nawigacją, a kolejnym dobrej jakości nagłośnienie, za które są w stanie dodatkowo zapłacić.

Salon Fiat z szeroką ofertą i doskonałym doradztwem? Sprawdź: https://dukiewicz.pl

kobieta w salonie samochodowym
Zanim spotkamy się z przedstawicielem salonu samochodowego, dokładnie ustalmy własne możliwości finansowe | fot.: materiał partnera

Druga sprawa to kwestia finansów. Zanim spotkamy się z przedstawicielem salonu samochodowego, dokładnie ustalmy własne możliwości finansowe. Warto pamiętać, że całkowite koszty związane z zakupem samochodu to nie tylko kwota, którą trzeba zapłacić za pojazd, lecz także rejestracja i ubezpieczenie, które w przypadku nowego auta zapewne będzie wysokie. O to ostatnie warto zapytać sprzedawcę, ponieważ czasami salony mają w ofercie ubezpieczenie samochodu po konkurencyjnych stawkach.

Zadawajcie konkretne pytania

Gdy już rozmawiamy ze sprzedawcą, ustalmy orientacyjne koszty użytkowania auta. Zazwyczaj osoby pracujące w salonie dysponują bardzo dużą wiedzą na temat dostępnych modeli, dlatego bez problemu powinny wyjaśnić, jakie jest średnie zużycie paliwa – oczywiście według danych producenta.

Dopytajmy również o zakres gwarancji i czas jej trwania oraz o serwis. Standardowo salony oferują dwa lata gwarancji, ale w zależności od marki obejmuje ona różny zakres prac. Po dwóch latach trzeba będzie samodzielnie naprawiać ewentualne usterki, dlatego dobrze od razu dowiedzieć się, gdzie znajdują się najbliższe autoryzowane serwisy. Tam także należy wykonać pierwsze przeglądy, żeby nie stracić gwarancji.

Wracając do kwestii wyposażenia, wizyta w salonie to moment na ustalenie, czy do modelu, który nas interesuje, można dokupić dodatkowe wyposażenie i ile ono kosztuje. Często elementy powszechnie uznawane za podstawowe są wliczone w cenę, ale nie zawsze.

Na koniec jazda próbna. Jeżeli kupujemy samochód dla siebie, musimy czuć się w nim pewnie i komfortowo, dlatego przed podpisaniem umowy zawsze warto wykonać jazdę testową. Może się okazać, że auto, które najbardziej się nam podobało, jest np. dla nas za duże albo wręcz przeciwnie – kompaktowy model źle się prowadzi.

Materiał partnera