Ubezpieczenie OC to obowiązkowa polisa dla każdego kierowcy. Chroni ona wszystkich pozostałych użytkowników drogowych. W przypadku, gdy dojdzie do stłuczki, kolizji czy innego zdarzenia drogowego z winy kierowcy, to jego OC pokrywa naprawę szkód. Jak wykupić OC? Kiedy należy dokonać zmiany polisy? W jakich sytuacjach dochodzi do wypowiedzenia OC?
Zakup OC
Polisę OC można wykupić u dowolnego towarzystwa ubezpieczeniowego. Konieczne jest zrobienie tego, gdy kupuje się auto nowe, czasem też w przypadku zakupu auta używanego, gdy nie ma ono jeszcze polisy OC. Ubezpieczenie OC jest ważne cały rok. Opłacić je można jednorazowo lub w ratach w liczbie 2, 6 czy nawet 12. Im więcej rat, tym wyższa cena OC. Polisę kupuje się stacjonarnie w siedzibie ubezpieczyciela albo zdalnie. Wiele firm ubezpieczeniowych oferuje zakup OC przez Internet czy telefon. W takich sytuacjach kierowcy przysługuje prawo wypowiedzenia OC w ciągu 30 dni od podpisania umowy, jeśli jednak w tym czasie kierowca wyrządził na drodze szkodę, to nie będzie można już z OC zrezygnować.
Jak wybrać tanie OC?
Przy wyborze OC kierowcom zależy najczęściej jedynie na niskiej cenie. Ubezpieczenie jest obowiązkowe, a wariant pokrywania strat dotyczy kierowców, którzy ucierpieli z winy kupującego OC, zatem bezpośrednio go to nie dotyczy. Jak wybrać tanie OC? Najlepiej szukać za pomocą porównywarki ofert, bo ubezpieczycieli na rynku jest od groma. Sprawdź polisy OC od różnych towarzystw na: https://kalkulator-ac-oc.pl/.
Zmiana ubezpieczyciela
Co jeśli zapragniesz zmienić ubezpieczyciela po ustaniu czasu trwania dotychczasowej polisy OC? Jest taka możliwość. Pamiętaj jednak, że polisa OC jest automatycznie przedłużana. Jest ona także ważna, nawet jeśli nie uiścisz opłaty za nią od razu po wyczerpaniu się poprzedniego okresu. Dochodzi do automatycznego przedłużenia świadczenia, a pieniądze za polisę będą od ciebie windykowane. Aby zatem zmienić dostawcę OC, musisz złożyć wypowiedzenie polisy u dotychczasowego ubezpieczyciela oraz udać się po nową polisę. Trzeba wykonać te operacje niemal jednocześnie, tak by mieć ciągłość polisy OC oraz by nie dublować polisy. Jeśli bowiem nie złożysz wypowiedzenia u poprzedniego ubezpieczyciela, a kupisz nową polisę, będziesz miał podwójne OC.
Dublowanie polisy
Jeśli zapomniałeś wypowiedzieć umowy OC u poprzedniego dostawy, a wykupiłeś nową polisę, masz podwójne świadczenie. Co zrobić w takiej sytuacji? W dalszym ciągu możesz, a nawet powinieneś, złożyć wypowiedzenie od automatycznie przedłużonej polisy OC. Będziesz jednak zobligowany do zapłaty proporcjonalnej części stawki za OC za czas, w którym polisa była ważna. Jeśli zatem polisa była podwojona przez przykładowo 2 miesiące, to ubezpieczyciel wyliczy Ci proporcjonalnie opłatę za ten okres i zażąda uregulowania należności.
Zmiana ubezpieczyciela po nabyciu pojazdu
Przy zakupie auta używanego bardzo często okazuje się, że pojazd ma już ważną polisę OC. Możesz z niej skorzystać. Towarzystwo ubezpieczeniowe dokona jedynie rekalkulacji składki, bazując na twoich danych, ale sama polisa pozostanie bez zmian. Co jeśli nie podoba ci się ubezpieczyciel i chciałbyś dokonać zmiany? Możesz to uczynić – postępuj analogicznie, jak przy zmianie dotychczasowego ubezpieczyciela. Złóż wypowiedzenie u dostawcy polisy OC wykupionej przez poprzedniego właściciela auta i kup polisę we własnym zakresie.
Polisa OC a kradzież auta lub szkoda całkowita
W przykrych przypadkach kradzieży lub całkowitej szkody auta, które w rezultacie nie nadaje się już do użytkowania, właściciel pojazdu musi je wyrejestrować. Powinien wtedy także złożyć wypowiedzenie umowy OC u ubezpieczyciela.
Pisanie wypowiedzenia
Wypowiedzenie o umowę OC, niezależnie od tego, jakimi czynnikami podyktowane jest jego składanie, musi mieć odpowiednią formę. Powinno być pisemne i zawierać: dane osobowe właściciela polisy, nazwę i adres towarzystwa ubezpieczeniowego, numer polisy, dane samochodu, na który polisa jest wykupiona oraz powód wypowiedzenia OC. Wskazane jest przytoczenie podstawy prawnej do rozwiązania umowy.
Materiał partnera zewnętrznego