W życiu czyhają na nas różne niebezpieczeństwa. Jedne są groźniejsze, inne mniej. Do podstawowych urazów, z jakimi spotykamy się na co dzień, należą niewątpliwie oparzenia. Są one dość bolesne i potrafią wywołać nieprzyjemne blizny. Dziś skupimy się właśnie na tych bliznach i poradzimy, w jaki sposób można się ich pozbyć.
Blizny po oparzeniu są jednymi z najczęstszych blizn na ludzkim ciele. Chyba każdemu z nas zdarzyło się przecież oparzyć wrzącą wodą, rozgrzaną patelnią czy żelazkiem. Blizny takie charakteryzują konkretne cechy. Warto wiedzieć również, że można sobie z nimi poradzić. A istnieje na to kilka sposobów.
1. Blizna po oparzeniu – jaka jest jej charakterystyka?
Blizny po oparzeniu mocno wyróżniają się na tle innych blizn. Wprawione oko może rozpoznać taką bliznę nawet po kilku latach od jej powstania i odróżnić ją od blizny powstałej w wyniku – na przykład – skaleczenia.
Oparzenia mogą być fatalne w skutkach. Blizny powstałe po nich są bowiem jednymi z najtrudniejszych do pozbycia się. Cechuje je przede wszystkim różnorodność zniszczeń w tkance, która wynika z faktu, że podczas poparzenia dochodzi do różnych procesów w ranie.
Dodatkowo należy pamiętać, że blizny mogą powstawać w wyniku dwóch rodzajów poparzenia:
- mechanicznego – a więc takiego, z którym każdy z nas miał styczność – np. poprzez oparzenie o garnek, żelazko czy innych rozgrzany przedmiot,
- chemicznego – czyli powstałego w wyniku kontaktu skóry z substancją parzącą – np. kwasem.
Każdy z nich wytworzy inną ranę na naszym ciele i w efekcie również inną bliznę.
W kontekście ran pooparzeniowych nie można zapominać także o fakcie, że trudniej się one goją od klasycznych, ciętych ran. Negatywny wpływ na nie może mieć prawie każdy czynnik zewnętrzny – czy to światło słoneczne, gorąca woda, kurz czy pył. Jeśli w odpowiedni sposób nie zadbamy o ranę po oparzeniu – nasza blizna może się nawarstwiać, powiększać, pogłębiać i miewać stany zapalne.
2. W jaki sposób można sobie poradzić z bliznami po oparzeniu?
Sposobów na pozbycie się tego typu przykrych pamiątek odnajdziemy kilka. Nie każdy jest jednak skuteczny.
SOK Z CEBULI – wiele osób uważa, że to właśnie sok z cebuli pozwala pozbyć się blizn lub po prostu je wygładzić i zrównać ich kolor z kolorem naszej skóry. Najczęściej jednak sok z cebuli jest zbyt słaby, by poradzić sobie z bliznami, a jego działanie ogranicza się do efektów powierzchownych.
KREMY I MAŚCI – dostępne w aptece kremy oraz maści coraz mocniej się promuje i reklamuje. Zauważa się dobre działanie szczególnie tych preparatów, które stworzono na podstawie silikonu. W dłuższej perspektywie jednak kremy te nie sprawią, ze nasza blizna zniknie, a jedynie ją spłycą lub zmienią jej kolor.
LASEROWE USUWANIE BLIZNY – to chyba najskuteczniejsza forma walki z bliznami. Dzięki zastosowaniu zabiegów laserowego usuwania blizn możemy liczyć na to, że w przeciągu kilku tygodni nasza brzydka pozostałość na ciele stanie się niewidoczna.
Materiał partnera zewnętrznego