Fakty i mity o zabiegach laserowych

0
1300
zabiegi laserowe fakty i mity
Część pacjentek przerażona wizją podrażnionej skóry rezygnuje z zabiegu, część wychodzi z założenia, że laser jest sposobem na rozwiązanie każdego problemu. Tymczasem prawda jak zwykle leży gdzieś pośrodku | fot.: Materiał partnera zewnętrznego

Coraz większa popularność zabiegów laserowych spowodowała, że narosło wokół nich wiele mitów. Kiedy nie powinno się im poddawać, czy są one bolesne i czy na pewno każdy może z nich skorzystać? To kilka z wielu pytań zadawanych przez pacjentów lekarzom medycyny estetycznej.

Część pacjentek przerażona wizją podrażnionej skóry rezygnuje z zabiegu, część wychodzi z założenia, że laser jest sposobem na rozwiązanie każdego problemu. Tymczasem prawda jak zwykle leży gdzieś pośrodku, a wiele wątpliwości nie ma żadnego uzasadnienia w rzeczywistości. W materiale poświęconym faktom i mitom o zabiegach laserowych rozwiewa je lekarz medycyny estetycznej dr Krzysztof Kaczyński z Kaczyńscy Clinic.

MIT: Zabiegi laserowe są bolesne

Odczuwanie bólu jest kwestią subiektywną. Próg bólu bywa różny i jednego pacjenta może boleć coś, co inny ledwie odczuje. Większość osób, które poddało się zabiegom laserowym, twierdzi jednak, że są one bezbolesne a osoby o niskim progu bólu odczuwają delikatny dyskomfort. Zawsze przed zabiegiem używany jest krem znieczulający.

MIT: Nie ma przeciwwskazań do zabiegów laserowych

Niestety nie jest to prawdą. Nie każdy może poddawać się zabiegom laserowym, nawet, gdyby to miała być jedynie depilacja. Istnieje co najmniej kilka przeciwwskazań do zabiegów wykonywanych laserem.

Nie wykonuje się ich w okresie ciąży i karmienia piersią. U osób z chorobami nowotworowymi i chorobami skóry, takimi jak łuszczyca czy bielactwo należy rozważyć ryzyko i korzyści z przeprowadzenia takiego zabiegu. Wśród przeciwwskazań można wskazać także padaczkę, stosowanie leków  światłouczulających oraz wirusowe i bakteryjne zmiany na skórze, leczonego obszaru – wylicza dr Krzysztof Kaczyński.

FAKT: Zabiegi laserowe wykonuje się w seriach

To akurat prawda i nie jest to naciąganie pacjenta na większe wydatki, ponieważ wykonywanie zabiegów w seriach służy przede wszystkim osiągnięciu jak najlepszych, optymalnych efektów. Na przykład, jeżeli naszym celem jest odmłodzenie skóry czy leczenie przebarwień lub blizn, to z każdym zabiegiem będzie widoczna poprawa. Liczbę zabiegów koniecznych do uzyskania zadowalających rezultatów dobiera zawsze lekarz.

MIT: Wszystkie zabiegi laserowe można wykonywać o każdej porze roku

I tak, i nie. Faktem jest, że po zabiegach lasem nie można wystawiać skóry na słońce, ponieważ podrażniona skóra jest wówczas bardziej wrażliwa na szkodliwe działanie promieni słonecznych. Opalanie się i niestosowanie kosmetyków z wysokim filtrem mogłoby się skończyć pojawieniem się przebarwień. Nie dotyczy to oczywiście zabiegów na ciało wykonywanych na obszarach, które łatwo osłonić przed słońcem, czyli na przykład brzucha, pośladków oraz pleców. Co do zasady zabiegi laserowe najbezpieczniej wykonywać jesienią i zimą, kiedy promieniowanie słoneczne jest zdecydowanie mniej intensywne.

FAKT: Laser laserowi nierówny, więc nie wszystkie zabiegi działają tak samo

Nie wszystkie zabiegi laserowe są takie same. Urządzenia wykazują różną skuteczność w zależności od problemu jaki chcemy leczyć. Zależy ona m.in. od długości fal i czasu trwania impulsów.

Zadaniem lekarza jest tak dobrać urządzenie, aby pozwoliło ono osiągnąć zamierzony efekt. Innym laserem wykonuje się depilację, jeszcze innym usuwa się przebarwienia czy odmładza skórę. To zresztą też pokazuje, że lasery mają przeróżne zastosowania i dają wiele możliwości – podkreśla dr Krzysztof Kaczyński.

FAKT: Po zabiegu stan skóry wyklucza stosowanie niektórych kosmetyków

Pacjentki zastanawiające się nad poddaniem się zabiegom laserowym nierzadko pytają, czy już po ich przeprowadzeniu będą mogły normalnie używać kosmetyków. Warto zdawać sobie sprawę, że zadaniem lasera jest odmłodzenie skóry a ta z kolei jest podatna na przebarwienia, dlatego po zabiegu wskazane są przede wszystkim produkty z filtrem SPF 50+. Przez co najmniej kilka dni powinno się unikać kosmetyków, które mogą wysuszyć skórę oraz nasilić powstałe już podrażnienia, a więc produktów z alkoholem czy mydła.


Materiał partnera zewnętrznego