Pandemia koronawirusa i konieczność zwrócenia większej uwagi na sterylizację upowszechnił kolejne zastosowanie promieni nadfioletowych. Okazuje się, że skutecznie niszczy ono niewidzialne gołym okiem drobnoustroje chorobotwórcze unoszące się w powietrzu oraz osiadające na powierzchniach. Właściwość ta została wykorzystana w lampach bakteriobójczych. Przeczytaj i dowiedz się, czy są, jak działają, gdzie są stosowane i z jakim skutkiem.
Skuteczna sterylizacja narzędzi kosmetycznych
Biobójcze działanie promieniowania ultrafioletowego stosowane jest w branży kosmetycznej. Powszechnie używane są sterylizatory UV, w których umieszcza się przedmioty wymagające sterylizacji. Jest to rodzaj skrzynki z wbudowaną wewnątrz żarówką emitującą promieniowanie. Jak działają lampy bakteriobójcze? Promienie UVC padające na powierzchnie uszkadzają DNA bakterii, wirusów i grzybów.
Stosowanie lamp bakteriobójczych UV jest również powszechne w podologii – czasami jest instalowane w wysuwanej szufladzie mebla, zwanego unitem podologicznym. Mechanizm działania jest taki sam jak sterylizatorów kosmetycznych. Pamiętaj, że przebywanie w pobliżu tego typu sprzętu jest niebezpieczne, dlatego w czasie pracy jest ono zamknięte.
Metoda ta ma jednak ograniczenia. Efekt możemy osiągnąć tylko wtedy, gdy promieniowanie dotrze na każdy element powierzchni narzędzia. Jeśli do pracy używane są elementy wykonane z bawełny, narzędzia które mogą mieć kontakt z krwią, np. cążki czy końcówki do mikrodermabrazji, wówczas należy sterylizować je w autoklawie.
Sterylizacja powierzchni i pomieszczeń
Przepisy od dawna określają obowiązek dezynfekcji lub sterylizacji narzędzi stosowanych w gabinetach lekarskich czy kosmetycznych. Pandemia koronawirusa wymusiła poszukiwanie rozwiązań, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusa. Wprowadzony został obowiązek dezynfekcji powierzchni po każdej wizycie klienta, zaczęto więc szukać skutecznych i ekonomicznych sposobów na oczyszczenia powierzchni i powietrza z patogenów.
W ten sposób popularne stały się lampy ultrafioletowe do sterylizacji i zabijania wirusów. Ich sposób działania jest taki sam jak w przypadku sterylizatora UVC, z tą różnicą, że lampa działa na całe pomieszczenie. Jak używać lamp bakteriobójczych UV-C? To urządzenie jest włączane i wyłączane za pomocą pilota i odbywa się z bezpiecznej odległości. Lampa może posiadać dodatkową funkcjonalność w postaci ozonowania powietrza.
Kolejne ulepszenie tych urządzeń pozwala na przebywanie w pomieszczeniu w czasie pracy sterylizatora. Mowa tu o tunelowych sterylizatorach powietrza, posiadających wbudowane wewnątrz żarówki UV. Urządzenie zasysa powietrze do środka, po czym jest ono poddane działaniu promieni UV wewnątrz tunelu.
Myśląc o sterylizacji pomieszczeń, powierzchni czy narzędzi pamiętajmy, że otaczają nas różnego rodzaju patogeny, mogące wywołać alergię lub doprowadzić do zachorowania. Warto o tym pamiętać i stosować różne metody dezynfekcji w pokoju dziecięcym czy w przypadku osób o obniżonej odporności.
MJĘ