Mezoterapia osoczem, czyli wampirzy lifting – hit czy kit?

0
914
mezoterapia twarzy
Osocze bogatopłytkowe wstrzykiwane jest w wielu punktach | fot.: materiał partnera

Choć nazwa brzmi nieco odstraszająco, to wampirzy lifting jest obecnie jedną z najbardziej naturalnych i efektywnych metod odmładzania skóry. Zastosowanie własnego osocza z krwi to w pełni bezpieczny sposób na rewitalizację, ujędrnienie i nawilżenie skóry. Mezoterapia osoczem cieszy się coraz większą popularnością wśród pacjentek klinik medycyny estetycznej. Co warto wiedzieć o tym zabiegu?

Czym jest osocze bogatopłytkowe?

Osocze bogatopłytkowe PRP (Platelet Rich Plasma) to substancja autologiczna (pochodząca od pacjenta), którą pozyskuje się w krótkim procesie, polegającym na pobraniu niewielkiej ilości krwi z ramienia, a następnie umieszczeniu jej w wirówce, która oddziela płytki krwi od reszty krwi. Otrzymany koncentrat płytek krwi zostaje natychmiast użyty podczas zabiegu.

Mezoterapia igłowa osoczem bogatopłytkowym (wampirzy lifting) wykonywana jest przez lekarza. W przypadku osób, które obawiają się bólu, iniekcję poprzedza miejscowe znieczulenie skóry. Lekarz posługuje się w tym celu strzykawką z cienką igłą lub specjalnym urządzeniem do mikronakłuwania. Osocze bogatopłytkowe wstrzykiwane jest w wielu punktach (w przypadku twarzy najczęściej jest to około 100 mikroiniekcji), dzięki czemu znakomicie pobudza procesy regeneracyjne w skórze. Cała procedura trwa około godziny. Co ważne, okres rekonwalescencji jest skrócony do minimum, a w niektórych przypadkach nie ma w ogólne potrzeby jego stosowania.

Jak wyjaśniają specjaliści z warszawskiej Kliniki Miracki, po mezoterapii osoczem bogatopłytkowym następuje autologiczna odnowa komórkowa (ang. autologous cellular regeneration, ACR). W tym procesie główną rolę ogrywają czynniki wzrostu, które są aktywowane przez płytki krwi. Aktywne czynniki wzrostu przyspieszają angiogenezę, czyli budowę naczyń krwionośnych oraz tworzenie nowych komórek. Mezoterapia osoczem pobudza naturalny potencjał skóry do regeneracji – następuje stymulacja fibroblastów do produkcji nowego kolagenu, co skutkuje głęboką odbudową i regeneracją skóry.

Zastosowanie mezoterapii osoczem

Właściwości regeneracyjne pozwoliły na zastosowanie mezoterapii osoczem w leczeniu różnych problemów skórnych. W medycynie estetycznej i dermatologii osocze bogatopłytkowe wykorzystywane jest m.in. w celu:

  • odmładzania twarzy,
  • redukcji zmarszczek,
  • wypełnienia drobnych ubytków tkankowych,
  • poprawienia kondycji cery,
  • opóźnienia procesów starzenia (działanie profilaktyczne),
  • spłycenia blizn potrądzikowych,
  • leczenia wypadania włosów,
  • przyspieszenia gojenia się skóry, np. po inwazyjnych zabiegach chirurgicznych.

Czy wampirzy lifting jest bezpieczny?

Po zabiegu możesz odczuwać ból, na skórze mogą pojawić się siniaki i obrzęk. Objawy te zwykle ustępują w ciągu kilku dni i są charakterystyczne dla wszystkich zabiegów iniekcyjnych. Mezoterapia osoczem z całą pewnością jest zabiegiem bezpiecznym i stosunkowo mało inwazyjnym. Jest to naturalna procedura, która polega na pobudzeniu regeneracyjnego potencjału skóry. Autologiczny koncentrat płytek krwi w niewielkiej ilości osocza, który jest wykorzystywany w zabiegu, nie powoduje alergii ani reakcji immunologicznych, więc jest to zabieg skuteczny i bezpieczny.

Jak długo trzeba czekać na efekty?

Widoczna poprawa kondycji skóry spowodowana na skutek mezoterapii osoczem pojawia się już kilka dni po zabiegu, gdy ustępują skutki uboczne, jednak na pełne efekty trzeba poczekać od kilku tygodni do kilku miesięcy. W razie potrzeby zabieg należy powtórzyć – o liczbie i częstotliwości zabiegów decyduje lekarz medycyny estetycznej, który prowadzi terapię.

W razie innych pytań związanych z mezoterapią osoczem zapraszamy do kontaktu ze specjalistami z Kliniki Miracki w Warszawie.

Materiał partnera