Zielona bakteria na paznokciu to nie tylko defekt wizualny, który nieestetycznie wygląda. Zielona bakteria stanowi realne zagrożenie dla naszego zdrowia. Nieleczona może prowadzić do grzybicy paznokcia czy onycholizy. Skąd bierze się taka bakteria, czym ona w ogóle jest i jak się jej pozbyć? Z jakiego powodu pojawiła się ona pod Twoją żelową stylizacją? Wyjaśniamy! Owocnej lektury!
Zielona bakteria – co to?
Zielona bakteria – czy mówiąc inaczej Pseudomonas aeruginosa – to tak zwana pałeczka ropy błękitnej. Zalicza się ją do bakterii tlenowych Gram-ujemnych i mimo, że występuje ona na naszym ciele naturalnie, np. w pachwinach, pod pachami czy w okolicy odbytu, kiedy rozgości się na naszych paznokciach – staje się niebezpieczna. Warto w tym miejscu wspomnieć, że bakteria Pseudomonas aeruginosa żywi się znajdującą się w naszych paznokciach keratyną, a temperatura ludzkiego ciała, czyli około 36 / 37 stopni Celsjusza to idealne warunki dla jej rozwoju. Jeżeli więc pojawi się jakikolwiek zapalnik, w postaci zapowietrzonej stylizacji lub niesterylnego narzędzia użytego podczas stylizacji, prawdopodobnie z chęcią rozgości się ona na płytce Waszych paznokci.
Dlaczego pod żelem pojawiła się zielona bakteria?
- Pierwszym powodem mogą być niesterylne narzędzia. Stylistka jest w stanie przy ich pomocy przenieść bakterię z jednej klientki na drugą.
- Kolejny z powodów to nieszczelna stylizacja. Jeśli paznokieć zaczyna się odklejać, należy go jak najszybciej naprawić. Wiele osób czeka do kolejnej wizyty, ignorując ‘wadę’. To błąd. Przez szparę pod stylizację dostaje się woda, kurz i oczywiście bakterie, a takie miejsce – ciepłe i stosunkowo szczelne – to idealne warunki do rozwoju pałeczki ropy błękitnej. Jeśli to właśnie z tego powodu pojawiła się ona na Waszym paznokciu, można śmiało powiedzieć, że wyhodowaliście ją sami. Uszkodzoną stylizację naprawiamy tak szybko jak tylko to możliwe. Nie ignorujmy tego!
- Zapowietrzona stylizacja, czyli nieprofesjonalnie zaaplikowany żel lub lakier hybrydowy to następny z powodów. Aby uniknąć pojawiania się zielonej bakterii na paznokciu wybierajcie tylko i wyłącznie sprawdzone, profesjonalne salony.
- Bakteria była na paznokciu przed nałożeniem stylizacji. To również często powtarzający się scenariusz. Jeśli bakteria była na paznokciu, ale stylistka jej nie zauważyła, nakładając na nią szczelny żel lub lakier hybrydowy stworzyliście idealne warunki do jej rozwoju.
Jak pozbyć się zielonej bakterii?
Jeśli problem jest bardzo zaawansowany, koniecznie udajcie się do podologa lub dermatologa, który pokieruje Was dalej. Takie stadium wymaga leczenia! Nie działamy wówczas na własną rękę. Jeżeli jednak bakteria dopiero co pojawiła się na paznokciu, widoczne jest na nim niewielkie, lekko zielone przebarwienie – zaleca się wówczas spiłowanie go drobnoziarnistym pilnikiem i wcieranie w płytkę czystego olejku herbacianego lub – co w naszej opinii jest lepszym wyborem – dedykowanego problemom z paznokciami preparatu AArkady TC16.
Serum AArkady TC16 – co to za produkt i gdzie go kupić?
Serum Arkady to innowacyjny produkt stworzony z myślą o paznokciach objętych grzybicą, onycholizą a nawet rogowaceniem wału okołopaznokciowego. Serum AArkady TC16 świetnie sprawdza się także w pielęgnacji paznokci zakażonych bakterią ropy błękitnej. W jego składzie znajdziecie takie składniki aktywne jak: olejek z drzewa herbacianego, kolagen oraz glicerynę. Produkt ten wcieramy bezpośrednio w płytkę chorego paznokcia (około kroplę lub dwie) i pozostawiamy do wyschnięcia. Serum marki Arkada bez problemu dostaniecie w sieci, na przykład w internetowej drogerii kosmetycznej Strefa Urody.
Materiał partnera