Skóra z problemami – rozwiązanie znajdź w kosmetyczce!

0
1265
Piękne kobiece dłonie
Większość osób już po pierwszym zastosowaniu zakochuje się w emolientach. | fot.: Fotolia

Aż trudno sobie wyobrazić, że nie tak dawno temu i wcale w nie tak odległej galaktyce kobiety do pielęgnacji całego ciała używały wyłącznie wazeliny i kremu Nivea. Po pierwsze dlatego, że znalezienie jakiegokolwiek kosmetyku graniczyło z cudem, po drugie dlatego, że skóra nie wymagała skomplikowanej pielęgnacji. Obecnie wysoki stopień zanieczyszczenia środowiska jest czynnikiem generującym coraz więcej problemów zdrowotnych, których objawy widoczne są także na ciele. A to oznacza, że pielęgnacja skóry wymaga zdecydowanie większego zaangażowania.

Skóra sucha, wrażliwa i atopowa

Dermatologia to obecnie jedna z najbardziej obleganych specjalizacji, z dnia na dzień powiększa się grono osób, które chcą skorzystać z pomocy eksperta. A ich problemy mnożą się w zastraszającym tempie – alergie skórne, atopowe zapalenie skóry, nadwrażliwość i skłonność do podrażnień! Problemy naszej skóry mogą mieć różne podłoże, jednak łączy je potrzeba dobrze zbalansowanej pielęgnacji. Nieważne, czy suchość skóry jest wynikiem naturalnych predyspozycji czy też objawem AZS, Twoim zadaniem jest przestrzeganie zasad dotyczących dbania o jej komfort oraz wybór specjalistycznych kosmetyków.

Diagnoza: atopowe zapalenie skóry

Atopowe zapalenie skóry to schorzenie przewlekłe o sinusoidalnym przebiegu, które choć utożsamiane jest głównie z wiekiem niemowlęcym i wczesnodziecięcym, jest dolegliwością, której objawy spędzają sen z powiek również osobom dorosłym. Szczególnie niepokojący wydaje się fakt, że odsetek nowych zachorowań na AZS stale rośnie, a przyczyny prowadzące do rozwoju choroby nadal nie zostały w pełni poznane. Objawy choroby takie jak wyprysk, świąd, przesuszona, łuszcząca się skóra są uciążliwe, a w okresach zaostrzeń choroby wręcz nie do zniesienia! Prosty i skuteczny plan walki z atopowym zapaleniem skóry skupia się na trzech elementach: unikaniu czynników aktywujących objawy (m.in. alergeny, stres, wysokie temperatury), stosowaniu leków oraz odpowiedniej pielęgnacji, której spróbujemy się przyjrzeć nieco dokładniej.

Ogólne zasady pielęgnacji skóry atopowej

Każda osoba zmagająca się z chorobą przewlekłą wie, że jej życie musi zostać podporządkowane ścisłym regułom, nie inaczej jest w przypadku AZS, nawet jeśli objawy od dawna nie dawały o sobie znać! Dbając o skórę atopową, warto wypracować dobre nawyki, które same w sobie przyniosą korzyść dla skóry. Indywidualną kwestią jest eliminacja z kosmetyków uczulających alergenów, jednak każdy atopik, wrażliwiec, a także każdy, kto kocha swoją skórę, powinien usunąć ze swojej pielęgnacji kosmetyki zawierające SLS, parabeny, glikole polietylenowe, barwniki czy drażniący alkohol! Codzienna higiena jest bardzo ważna, jednak przy cerze atopowej należy skrócić kontakt skóry z wodą, w końcu nie od dziś wiadomo, że woda jest czynnikiem wysuszającym! Specjaliści są zgodni, że czas mycia musi być ograniczony do maksymalnie 15 minut, a woda używana do oczyszczania powinna być zaledwie ciepła. Po myciu mokrej skóry nie można trzeć do sucha, należy ją lekko osuszyć, delikatnie przyciskając ręcznik do ciała. Nie ma też co czekać z nałożeniem balsamu, najlepiej zrobić to jak najszybciej po wyjściu z wanny.

Emolienty w natarciu

W okresie remisji choroby Twoją najsilniejszą bronią jest pielęgnacja, a w Twoim arsenale nie powinno zabraknąć emolientów. Są to preparaty o unikalnych właściwościach, w ich skład najczęściej wchodzą takie składniki jak oleje roślinne bogate w kwasy tłuszczowe (np. kwas palmitooleinowy, oleinowy, linolowy, alfa-linolenowy), czyli olej lniany, olej makadamia, olej z ogórecznika. Emolienty w niezwykły sposób równocześnie natłuszczają i nawilżają skórę, powlekają ją cieniutką warstwą, która zatrzymuje wilgoć w jej wnętrzu. Przyczyniają się do zmniejszania szorstkości i napięcia skóry oraz łagodzą objawy świądu. Innym ich korzystnym działaniem jest regeneracja i odbudowa płaszcza lipidowego skóry oraz przywrócenie naturalnej bariery ochronnej. W kosmetykach dla skóry atopowej, wrażliwej i suchej pożądanymi substancjami są również tzw. humektanty (składniki wiążące wodę w skórze), czyli: mocznik, gliceryna, kwas hialuronowy, a także składniki, które ograniczają rozwój bakterii na skórze. Wieloskładnikowe emolienty, które aż na czterech poziomach pielęgnują skórę, działając nie tylko na powierzchni, ale i w głębokich warstwach skóry, znajdziesz w ofercie marki Emolium.

Z aptecznej półki wprost do Twojego serca

Nie sposób inaczej tego powiedzieć, większość osób już po pierwszym zastosowaniu zakochuje się w emolientach. Są one odpowiedzią na prawie wszystkie bolączki skóry suchej, wrażliwej i atopowej. Choć niektórzy mogą kręcić nosem na ich wyższą cenę, trzeba wyraźnie podkreślić, że ich formuły są hipoalergiczne i komponowane wyłącznie z substancji przyjaznych dla skór problematycznych, co oznacza, że pozbawione są podejrzanych dodatków, a często także jakichkolwiek substancji zapachowych! Ponadto firmy produkujące dermokosmetyki starają się ułatwiać życie atopikom i tworzą całe linie poświęcone pielęgnacji skóry z AZS, których poszczególne produkty świetnie się uzupełniają. Największy wybór specjalistycznych kosmetyków znaleźć można oczywiście w aptekach internetowych, które w swoich ofertach posiadają wszystkie dostępne na rynku preparaty (m.in. Emolium, Latopic, Mustela, Oillan, Eris Pharmaceris E Emotopic).

Pielęgnacja skóry atopowej to zajęcie na pełen etat! Czasem jednak suchość i wrażliwość skóry nie ma żadnego związku z alergiami skórnymi lub AZS, jest jedynie objawem zaniedbań pielęgnacyjnych. Choć przyczyna różna, pomoc również znajduje się w aptece. A tam szukać trzeba prostych składów i wartościowych substancji aktywnych!


Materiał partnera zewnętrznego