Kolor naszych zębów uzależniony jest od kilku czynników. Uwarunkowania genetyczne, stosowane leki, używki, dieta czy codzienne zabiegi higieniczne – wszystko to wywiera ogromny wpływ na ich ostateczną barwę. Co zrobić, jeśli ich kolor nie jest satysfakcjonujący? Rozwiązaniem są wybielające pasty do zębów, które poprzez zawarte składniki aktywne działają na szkliwo, usuwają z niego osad oraz kamień nazębny. Na rynku znaleźć możemy pasty ścierne, enzymatyczne i wzbogacone nadtlenkiem. Czym się charakteryzują? Dla kogo są przeznaczone?
Wybielające pasty do zębów o działaniu ściernym
To grupa past, które zawierają w składzie składniki wykazujące się działaniem polerującym. Swoje właściwości zawdzięczają obecności substancji aktywnych, takich jak: krzemionka, węgiel czy polimery ścierne. Skutecznie usuwają osady, naloty czy płytkę nazębną z powierzchni szkliwa, przynosząc natychmiastowy efekt białych zębów. Należy zauważyć, że choć wybielające pasty do zębów o działaniu ściernym są w stanie usunąć rozmaite przebarwienia to jednak nie posiadają umiejętności zmiany koloru zębów. Polecane przede wszystkim osobom mającym osady z kawy, herbaty i tytoniu, a także u których występuje płytka nazębna. Nie wskazane dla pacjentów z nadwrażliwością zębów, odsłoniętymi szyjkami zębowymi czy delikatnymi dziąsłami. Zawarte w paście wybielającej do zębów składniki aktywne mogą bowiem powodować podrażnienia.
Pasty enzymatyczne
Oprócz past, które mechaniczne usuwają z powierzchni zębów osady i przebarwienia, można wyróżnić enzymatyczne pasty wybielające do zębów, które istotę swojego działania opierają na zastosowanych naturalnych enzymach roślinnych lub opatentowanych formułach. Łagodnie, ale skutecznie redukują płytkę nazębną oraz wszelkie przebarwienia – nie powodując podrażnień. W rezultacie, mogą być stosowane przez osoby z nadwrażliwością zębów oraz delikatnymi dziąsłami.
Wybielające pasty do zębów z nadtlenkami
O ile pasty o działaniu ściernym i enzymatycznym usuwają wyłącznie zalegające osady i płytkę nazębną, o tyle pasty z nadtlenkami dodatkowo posiadają umiejętność zmiany koloru zębów. Zawarte w nich składniki aktywne utleniają przebarwienia zębiny (innymi słowy rozjaśniają kolor zębów o kilka odcieni) i przy regularnym stosowaniu pozwalają cieszyć się równie satysfakcjonującymi efektami wybielania, co w przypadku zastosowania profesjonalnych żeli wybielających. Niestety, choć wybielające pasty do zębów wykazują się ogromną skutecznością, to jednak nie są przeznaczone dla wszystkich. Z ich używania powinny zrezygnować osoby z nadwrażliwymi zębami, odsłoniętymi szyjkami zębowymi, a także z chorobami dziąseł.
Materiał partnera zewnętrznego