Alergia może dopaść każdego, niezależnie od pory roku oraz wieku. Co więcej, możemy być uczuleni niemalże na wszystko. Zarówno na jedzenie, sierść zwierzęcą, pyłki, jak i kosmetyki, czy nawet konkretny materiał, z którego mamy wykonane ubrania. Owe alergie mogą mieć przy tym bardzo różne objawy, które w pierwszym momencie wcale nie kojarzą się nam z uczuleniem – czy tak jest w przypadku bólu gardła?
Gardło pod kontrolą
Problemy z gardłem najczęściej są objawem infekcji. Jeśli stan zapalny gardła wywołują wirusy lub grzyby, dodatkowo może pojawiać się też gorączka, ogólne osłabienie, ból głowy i mięśni. Kiedy jednak ból gardła występuje bez towarzystwa tego typu symptomów, a do tego jest długotrwały, warto poszukać innych przyczyn jego występowania. Początkowo dobrze zwrócić uwagę na to, czy nie jest on np. efektem ubocznym przyjmowania leków. Podobne objawy może powodować również praca obciążająca głos czy narażenie na oddychanie suchym i zanieczyszczonym powietrzem (np. dymem papierosowym). Jeśli tego typu czynniki także zostały wykluczone, warto poddać się diagnozie właśnie w kierunku alergii, bo ból gardła przy przełykaniu (zapalenie gardła) jak najbardziej może być jej objawem.
Jakie mogą być objawy alergii, które łatwo pomylić z przeziębieniem?
- Obrzęk i ból gardła,
- zaczerwienienie,
- pieczenie, swędzenie, drapanie w gardle,
- problemy z przełykaniem,
- uczucie przeszkody w gardle,
- kaszel,
- podrażnienie spojówek, łzawienie,
- nieżyt nosa, katar, trudności z oddychaniem przez nos,
- kichanie (często salwami),
- poczucie utraty powonienia.
Co istotne, objawy alergii ze strony gardła często powoduje wydzielina produkowana właśnie w nosie. Alergie wziewne, np. uczulenie na pyłki roślin (nieprzyjemne symptomy pojawiają się sezonowo, szczególnie wiosną i latem) czy sierść zwierząt, wywołują stan zapalny błony śluzowej. Wytwarzana wtedy nadmiernie wydzielina spływa po tylnej ścianie gardła, co powoduje jego nieustanne podrażnianie.
Jak sprawdzić, co się dzieje?
Mając podejrzenie alergii, dobrze wykonać testy alergologiczne pozwalające zbadać, na co jesteśmy uczuleni – najczęściej są to testy skórne lub krwi. Wiedza o alergenie, który powoduje nadmierną reakcję naszego układu immunologicznego, ułatwia jego wystrzeganie się. Jest to podstawowy sposób na uniknięcie objawów uczulenia.
W przypadku alergii pokarmowej stosuje się dietę eliminacyjną. Jeśli zaś nie możemy do końca wykluczyć obecności danego czynnika, tak jak jest to m.in. w przypadku alergii na pyłki, należy jak najbardziej ograniczyć z nim styczność. W czasie pylenia rośliny, na którą reagujemy alergicznie, zaleca się ograniczenie spacerów, zamykanie okien i niesuszenie prania na zewnątrz.
Sposoby walki z alergią
Często w takim wypadku wskazane jest także stosowanie farmakoterapii, np. w formie leków przeciwhistaminowych (niektóre z nich mogą powodować senność czy też suchość w jamie ustnej). Gdy objawy są bardzo silne, lekarz może zlecić sterydoterapię. Biorąc zaś pod uwagę nieżyt nosa, pomocne są także leki obkurczające naczynia błony śluzowej. Można je jednak stosować tylko przez kilka dni, bo działają uszkadzająco na nabłonek. W problemach z gardłem mogą pomóc też leki stosowane miejscowo w formie aerozolu.
Inną metodą walki z alergią jest poddanie się zabiegom odczulającym. Powodują one zmniejszenie wrażliwości organizmu na wskazany alergen, co skutkuje zminimalizowaniem objawów. Należy jednak pamiętać, że wszelkie decyzje o tego typu leczeniu trzeba podejmować po konsultacji z alergologiem, bo, jak każda forma terapii, mają swoje plusy i minusy.
Podstawowe pytanie
Podsumowując – tak, ból gardła przy przełykaniu (i nie tylko) może być objawem alergii. Chcąc sobie ulżyć, warto jak najszybciej znaleźć źródło naszego uczulenia i starać się je wyeliminować. Można przy tym także stosować leki objawowe, co znacznie ułatwia komfort codziennego funkcjonowania, który w przypadku alergii może być znacznie zaburzony – nie daj się mu pokonać!
Materiał partnera zewnętrznego