Silny ból w prawej części brzucha najczęściej kojarzy się z zapaleniem wyrostka robaczkowego, tymczasem może być symptomem wielu innych dolegliwości. Dowiedz się, jakie choroby objawiają się podobnym bólem, a może ułatwisz w ten sposób lekarzowi postawienie właściwej diagnozy.
Rozpoznanie przyczyny bólu brzucha zazwyczaj stanowi dla lekarza ogromne wyzwanie, ponieważ powody tej dolegliwości mogą być rozmaite: od niegroźnych, takich jak niestrawność czy wzdęcia, aż po zagrażające życiu, np. zapalenie wyrostka robaczkowego czy rak okrężnicy.
Rodzaj bólu – klucz do wstępnej diagnozy
Jeżeli silny ból z prawej strony brzucha utrzymuje się przez kilka dni, pierwsze podejrzenie pada zazwyczaj na zapalenie wyrostka robaczkowego. Przyczyna może być jednak zupełnie inna: dolegliwości mogą być związane z jelitem cienkim, jelitem grubym, narządami rodnymi czy powiększającą się wątrobą. Dlatego jeśli doskwiera Ci ból w tej części ciała, jak najszybciej zgłoś się do przychodni. Aby odpowiednio przygotować się do wizyty, postaraj się określić rodzaj bólu, który Ci dokucza – może to pomóc lekarzowi w szybszym postawieniu diagnozy i rozpoczęciu odpowiedniego leczenia[1].
-
Ból pulsujący
Jeśli ból w prawej części brzucha jest pulsujący, promieniujący do krzyża lub krocza, może wskazywać na tętniak aorty [2]. W przypadku tego typu bólu, natychmiast wezwij pogotowie, gdyż tętniak to stan zagrażający życiu.
-
Ostry ból w dole brzucha
Dokuczający ostry i stały ból w prawej dolnej części brzucha, który nasila się pod wpływem ruchu i dotyku, może świadczyć o rozwijającym się stanie zapalnym otrzewnej ściennej [3]. Lekarz rozpozna go po pojawieniu się tzw. obrony mięśniowej, czyli napięcia mięśni w dotykanym miejscu, i skieruje Cię na natychmiastową operację, ponieważ stan ten zagraża Twojemu życiu.
-
Ból przewlekły
Gdy doskwierający Ci ból brzucha jest przewlekły, możesz cierpieć na zapalenie wyrostka robaczkowego lub pęcherzyka żółciowego. Jeżeli dolegliwości towarzyszy niedokrwistość, lekarz może skierować Cię na dodatkowe badania w kierunku raka okrężnicy.
-
Ból skurczowy
Jeśli ból brzucha pojawia się w jego dolnej części i ma charakter skurczowy, może świadczyć o zapaleniu przydatków macicy. Nieleczony może skutkować niepłodnością, dlatego powinnaś się udać do ginekologa.
Dalsza diagnostyka
Po przeprowadzeniu wywiadu lekarz pierwszego kontaktu zaleci Ci szereg szczegółowych badań takich jak:
- badanie fizykalne – polegające na określeniu wyglądu brzucha i bolesności podczas palpacji (dotykania), osłuchiwaniu jelit, a niejednokrotnie również na badaniu per rectum;
- badania krwi: morfologia z rozmazem krwinek białych (zwiększenie ich liczby i pojawienie się tzw. leukocytów pałeczkowatych świadczy o zapaleniu wyrostka robaczkowego), poziom OB (odczynu Biernackiego) oraz białka C-reaktywnego (CRP);
- badanie obrazowe: np. USG [4].
Jeżeli Twoje objawy nie przypominają żadnej z opisanych chorób, to możesz mieć przejściowe, skurczowe bóle brzucha. Jako doraźną pomoc wybierz wtedy lek rozkurczowy, taki jak Buscopan® lub zastosuj domowe sposoby np. ciepłe okłady.
BIBLIOGRAFIA:
- http://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/uklad-pokarmowy/bol-brzucha-z-prawej-strony-przyczyny-bolu-brzucha-z-prawej-strony_41285.html
- https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/abdominal-aortic-aneurysm/symptoms-causes/syc-20350688
- https://www.webmd.com/digestive-disorders/peritonitis-symptoms-causes-treatments#1-2
- https://gastrologia.mp.pl/lista/72411,bol-w-prawej-czesci-brzucha
NAZWA PRODUKTU LECZNICZEGO: Buscopan, 10 mg, tabletki powlekane SKŁAD JAKOŚCIOWY I ILOŚCIOWY: Jedna tabletka powlekana zawiera 10 mg hioscyny butylobromku (Hyoscini butylbromidum) Substancja pomocnicza o znanym działaniu: 1 tabletka powlekana zawiera 41,2 mg sacharozy NAZWA PRODUKTU LECZNICZEGO: Buscopan Forte, 20 mg, tabletki powlekane SKŁAD JAKOŚCIOWY I ILOŚCIOWY: Jedna tabletka powlekana zawiera 20 mg hioscyny butylobromku (Hyoscini butylbromidum). Substancja pomocnicza: jedna tabletka powlekana zawiera 138,5 mg laktozy jednowodnej.POSTAĆ FARMACEUTYCZNA: Tabletki powlekane WSKAZANIA DO STOSOWANIA: Stany skurczowe mięśni gładkich przewodu pokarmowego (zaburzenia czynnościowe w obrębie przewodu pokarmowego, bolesne skurcze żołądka, kolka jelitowa, zespół jelita drażliwego), stany skurczowe i dyskinezja dróg żółciowych (zaburzenia czynnościowe w obrębie dróg żółciowych, ostry ból w drogach żółciowych, kolka żółciowa), stany skurczowe w obrębie układu moczowo-płciowego (bolesne miesiączkowanie, kolka nerkowa, stany skurczowe związane z kamicą moczowodową). PRZECIWWSKAZANIA: Nadwrażliwość na hioscyny butylobromek lub na którąkolwiek substancję pomocniczą, Nużliwość mięśni (myasthenia gravis), Patologiczne poszerzenie jelita grubego (megacolon). Stosowanie produktu jest przeciwwskazane w przypadku rzadkich zaburzeń dziedzicznych, które mogą uniemożliwiać przyjmowanie zawartej w nim substancji pomocniczej PODMIOT ODPOWIEDZIALNY: Ipsen Pharma, 65 Quai Georges Gorse, 92100 Boulogne-Billancourt, Francja. INFORMACJI O LEKU UDZIELA: Ipsen Poland Sp. z o.o., Al. Jana Pawła II 29, 00-867 Warszawa, tel.: (22) 653 68 00, fax: (22) 653 68 22.
Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu
Materiał partnera zewnętrznego