Portale publikujące materiały z dziedziny zdrowia i urody są źródłem przystępnej i rzetelnej wiedzy. Poruszając tematy, takie jak choroby, profilaktyka, odżywianie, psychologia, uroda i seks, mogą dawać wiele cennych wskazówek. Należy pamiętać, żeby z wiedzy online korzystać odpowiedzialnie.
Choroby, badania, leki i medycyna naturalna – bazy danych o zdrowiu online i autodiagnoza
W Internecie artykuły opisujące choroby, badania i metody leczenia publikowane są na portalach o tematyce zdrowotnej lub w bazach artykułów naukowych. Dostępne online obszerne bazy danych mogą być użyteczne, jeśli potrafi się z nich korzystać. Żeby poszerzyć swoją wiedzę na temat chorób, metod leczenia, badań czy budowy i zasad działania ludzkiego ciała, warto szukać informacji na portalach opracowujących publikowane teksty na podstawie artykułów naukowych.
Portale o tematyce zdrowotnej bardzo szeroko opisują zagadnienia związane z różnymi aspektami zdrowia, medycyny i medycyny alternatywnej oraz są bogatym źródłem wiedzy na temat leków, suplementów i zdrowego stylu życia. Wartościowe treści mogą pomóc w zrozumieniu dolegliwości i mogą sugerować, jakie badania należy wykonać. Informacje prezentowane są w sposób przejrzysty i zrozumiały nawet dla laików – to jedna z zalet tego typu portali.
Autodiagnoza na podstawie artykułów dotyczących poszczególnych chorób jest trudna i ryzykowna. Wiele schorzeń daje podobne objawy, a należy pamiętać też o wyjątkowych przypadkach, w których mogą pojawiać się symptomy nieopisywane wcześniej przez medycynę lub opisywane jako rzadkie lub bardzo rzadkie. Wiedza dostępna online może jednak pomóc usystematyzować odczuwane dolegliwości, dzięki czemu łatwiej można przygotować się do wizyty u lekarza.
Sposoby, jak efektywnie wykorzystać portale o tematyce zdrowotne
Artykuły opisujące choroby, ich przyczyny, objawy i sposoby leczenia powinny być traktowane jako uzupełnienie wiedzy na temat poszczególnych schorzeń lub jako narzędzie do rozwijania wiedzy ogólnej. Nie należy na ich podstawie diagnozować chorób u siebie ani u innych osób. W ten sposób korzystanie z szeroko dostępnej wiedzy jest odpowiedzialne.
Każdy przypadek jest inny, dlatego ogólne informacje dotyczące przyczyn, objawów lub leczenia nie mogą być traktowane jako dane uniwersalne i niepodważalne w konkretnych przypadkach. Po diagnozę warto udać się do lekarza, który zleci badania, przeprowadzi wywiad i posłuży się swoją wiedzą oraz doświadczeniem, by jak najtrafniej ocenić potrzeby chorego.
Warto natomiast korzystać z publikowanych na portalach zdrowotnych artykułów dotyczących profilaktyki zdrowotnej, nowoczesnej medycyny, anatomii, pierwszej pomocy czy leków. Dużym wsparciem i skarbnicą wiedzy są też porady dla rodziców. Tematyka parentingowa jest bardzo rozległa, a w Internecie na stronach tworzonych przez specjalistów lub na podstawie wiedzy specjalistycznej łatwo można wyszukać dowolne zagadnienia. Rzetelną i przydatną wiedzę online można znaleźć także na temat opieki nad osobami starszymi i chorymi.
W wielu chorobach ważne jest odżywianie dopasowane do potrzeb i możliwości organizmu, a także pielęgnacja chorego. Online można znaleźć wiele praktycznych porad na te tematy oraz wskazówek i zagadnień wartych rozwinięcia podczas wizyty w gabinecie lekarskim. Jednocześnie informacje publikowane w portalach o tematyce zdrowotnej i urodowej są bardziej wiarygodne niż np. te, które można znaleźć na forach internetowych.
Bezpieczna wiedza z Internetu – kiedy można ją stosować?
Najlepsze portale publikują informacje oparte na specjalistycznej wiedzy, jak medme.pl. Zawarte w nich teksty można więc traktować jako „bezpieczne”. Informacje czerpane z Internetu mogą być przydatne m.in. w zakresie pierwszej pomocy, odżywiania, pielęgnacji, a także wielu innych dziedzinach.
Dzięki wskazówkom z artykułów o tematyce zdrowotnej można dowiedzieć się np. tego, jak postępować przy przeziębieniu, po ugryzieniu przez kleszcza, jak łagodzić objawy alergii czy kiedy i jakie badania wykonywać w ramach profilaktyki zdrowotnej. Należy jednak pamiętać, że wiedza czerpana ze źródeł dostępnych online nie zastąpi wizyty u lekarza czy konsultacji z farmaceutą.