Cytologia, co warto wiedzieć o badaniu?

0
552
badanie cytologia
Badanie cytologiczne stanowi istotny element profilaktyki raka szyjki macicy | fot.: stock.adobe.com

Głównym celem badania cytologicznego jest profilaktyka raka szyjki macicy. Wcześnie wykryty nowotwór może być leczony z dużą skutecznością. Z tego też względu tak ważne jest regularne wykonywanie badania. Czym dokładnie jest cytologia? Jakie są wskazania do badania i jak ono przebiega?

Czym jest badanie cytologiczne i kiedy wykonać je po raz pierwszy?

Badanie cytologiczne to wymaz pobierany z szyjki macicy. Jego celem jest diagnozowanie pod kątem zakażenia wirusem HPV, wykrycie stanów zapalnych dróg rodnych oraz zbadanie ewentualnych nieprawidłowości w budowie nabłonka. Cytologia to podstawowe badanie ginekologiczne, które jest bezbolesne i może zostać przeprowadzone na rutynowej wizycie kontrolnej. Pobrany wymaz jest utrwalany w celu przekazania go do oceny cytologicznej lub histopatologicznej. Najlepiej do badania przystąpić po raz pierwszy w wieku 20-25 lat, jednak nie później niż 3 lata po rozpoczęciu współżycia.

Wskazania do cytologii

Jak wspomniano wyżej, dzięki badaniu można wykryć między innymi ściśle powiązane z nowotworem, zakażenie wirusem HPV (brodawczak ludzki). Wczesne zdiagnozowanie zmian nowotworowych pozwala na szybkie podjęcie leczenia. Oprócz profilaktyki nowotworowej badanie cytologiczne pozwala wykryć zmiany w postaci nadżerki szyjki macicy. Dzięki wymazowi ocenić można także stan nabłonka, a nawet skuteczność działania preparatów hormonalnych. Warto podkreślić, że niezwykle ważne jest wykonywanie tego badania w trakcie trwania ciąży. Pozwala to ocenić stan dróg rodnych kobiety i wykryć ewentualne infekcje, które mogłyby zagrażać bezpieczeństwu płodu. W przypadku wykrycia nieprawidłowości, stanu zapalnego lub infekcji, lekarz jest w stanie szybko podjąć decyzję o leczeniu, także antybiotykiem, który będzie bezpieczny dla dziecka.

Jak wygląda badanie i jak się do niego przygotować?

Badanie wymaga użycia przez ginekologa wziernika oraz specjalnej szczoteczki, dzięki której pobierany jest materiał. Do badania pobierana jest wydzielina z zawartością komórek błony śluzowej. Dalej materiał przenoszony i utrwalany jest na specjalnym szkiełku. Jest to konieczne, ponieważ trafia on do dalszej analizy, a wyniki badania nie są znane od razu. Wymaz pobierany jest z dwóch miejsc, czyli kanału oraz tarczy szyjki macicy. Bardzo ważne jest prawidłowe pobranie i zabezpieczenie materiału, który będzie poddany do obserwacji. Ocenie podlega wielkość, kształt i budowa komórek błony śluzowej. Co do przygotowania się do badania, należy pamiętać, że na 24 godziny przed nim należy powstrzymać się od współżycia. Cytologii nie wykonuje się również, gdy pacjentka ma miesiączkę. Na wymaz dobrze jest zgłosić się więc po zakończeniu krwawienia, najlepiej w połowie cyklu.

Badanie cytologiczne stanowi istotny element profilaktyki raka szyjki macicy. Badanie jest nieinwazyjne, bezpieczne i bezbolesne. Wykonuje się je również u kobiet w ciąży. Warto jest badać się regularnie i wykonywać cytologię przynajmniej raz na trzy lata, jeżeli nie występują czynniki ryzyka.

KMA