Arytmia serca to dolegliwość objawiająca się zaburzeniami rytmu serca – inaczej mówiąc, nasze serce bije zbyt szybko (tachykardia), zbyt wolno (bradykardia) lub całkowicie nieregularnie. Zdarzają się przypadki, kiedy przebiega ona praktycznie bezobjawowo, ale nie zmienia to faktu, jak bardzo jest niebezpieczna – może stanowić bezpośrednie zagrożenie życia. Co zatem powinniśmy wiedzieć o arytmii, abyśmy potrafili prawidłowo ją leczyć oraz podejmować skuteczne działania profilaktyczne?
Przyczyny oraz objawy arytmii serca
Arytmia niekoniecznie musi być spowodowana inną chorobą, ale jej występowanie jest znacznie częstsze u osób dotkniętych między innymi chorobą niedokrwienną serca, zakażeniami wirusowymi, bakteryjnymi oraz grzybiczymi, nadciśnieniem czy cukrzycą. Do zachorowania na arytmię serca mogą przyczynić się również czynniki środowiskowe, takie jak picie nadmiernej ilości alkoholu, palenie papierosów, nadużywanie napojów z wysoką zawartością kofeiny, jak również niektóre leki. Najczęstszymi objawami, jakie dotykają chorych na arytmię serca, są między innymi złe ogólne samopoczucie, nudności i omdlenia, a także duszności. Chorzy skarżą się również na ucisk w okolicach klatki piersiowej, trudności z oddychaniem i wyraźnie odczuwane kołatanie serca. W skrajnych przypadkach zdarzają się także zaburzenia pamięci oraz uczucie dławienia się. Jeśli odczuwamy niektóre z tych objawów, warto zgłosić się do lekarza jak najwcześniej, aby uniknąć niebezpieczeństwa związanego z tą chorobą.
Jak zapobiegać arytmii serca?
Najskuteczniejszą profilaktyką arytmii serca, tak jak w przypadku wielu innych chorób, jest prowadzenie zdrowego trybu życia i bycie uważnym na wszelkie niepokojące sygnały płynące z ciała. Przemianę naszego trybu życia warto rozpocząć od nawyków żywieniowych – spożywać więcej bogatych w witaminy warzyw i owoców, a szkodliwe tłuszcze zwierzęce zastąpić znacznie zdrowszymi tłuszczami roślinnymi. Powinniśmy również postarać się zmniejszyć ilość niezdrowych przekąsek spożywanych przez nas w ciągu dnia, w szczególności ograniczyć produkty z wysoką zawartością soli lub cukru. Warto poszukać odpowiedniego dla siebie zamiennika cukru, takiego jak erytrol czy ksylitol, dzięki którym nie będziemy musieli rezygnować ze słodkiego smaku potraw i napojów. Aby zwiększyć wydolność serca, wystarczą już krótkie regularne spacery, jak również innego rodzaju aktywność fizyczna. Przede wszystkim warto zrezygnować z używek, lub przynajmniej znacznie je ograniczyć – napoje z wysoką zawartością kofeiny oraz częste palenie papierosów zdecydowanie nie są naszymi sprzymierzeńcami i znacznie zwiększają szansę na zachorowanie na arytmię serca.
Jak leczyć arytmię serca?
Jeśli chorujemy na arytmię serca, kluczowe są konsultacje z zaufanym lekarzem i postępowanie zgodnie z jego wskazówkami. Zazwyczaj wdrażana jest terapia skupiająca się na zredukowaniu objawów, takich jak kołatanie serca, które są nieodłącznie związane z arytmią. Często stosuje się również leki przeciwarytmiczne. Najgroźniejsze postacie arytmii mogą wiązać się z koniecznością wszczepienia defibrylatora.
Podsumowując, arytmia serca jest groźnym schorzeniem, któremu można i należy zapobiegać. Warto w porę zadbać o nasze zdrowie, nabywając dobre nawyki oraz pozbywając się tych szkodliwych dla kondycji naszego serca. Na szczęście dzięki odpowiedniej profilaktyce możemy cieszyć się zdrowiem znacznie dłużej i skutecznie zapobiec zaburzeniom rytmu serca.
JJA