Czym jest gimnastyka żylna?

0
1036
kobieta ćwicząca w czarnych legginsach
Gimnastyka żylna to specjalnie dobrane ćwiczenia, które pomagają zadbać o prawidłową kondycję nóg i żył kończyn dolnych | fot.: stock.adobe.com

Gimnastyka żylna to specjalnie dobrane ćwiczenia, które pomagają zadbać o prawidłową kondycję nóg i żył kończyn dolnych. Taki rodzaj aktywności ma na celu pobudzenie pracy pompy mięśniowej łydek i ud, dzięki czemu żyły łatwiej mogą pełnić swoją funkcję i transportować krew w kierunku serca. Wystarczy poświęcić 15 minut dziennie na ćwiczenia, aby złagodzić objawy takie jak: dyskomfort, obrzęk i uczucie napięcia w łydkach. Regularna gimnastyka może pomóc opóźnić lub chronić przed pojawieniem się żylaków – nieestetycznych poszerzonych naczyń na łydkach i udach.

Kto powinien wykonywać gimnastykę żylną?

Ćwiczenia dedykowane są:

  • dla osób z genetyczną skłonnością do występowania żylaków,
  • dla pracowników biurowych, którzy większą część dnia spędzają w pozycji siedzącej,
  • dla pacjentów z pierwszymi objawami niewydolności żył powierzchownych, takimi jak: obrzęki, uczucie ciężkości nóg czy poszerzone naczynia widoczne na skórze,
  • dla osób otyłych,
  • dla ciężarnych [1,2].

Ćwiczenia możemy dobrać w zależności od naszego stopnia zaawansowania. Do najprostszych ćwiczeń nie jest wymagana brawurowa kondycja fizyczna. Poniżej przedstawiamy kilka przykładów:

  1. Unoszenie pięt i palców – stań płasko na podłodze i podnoś pięty najwyżej jak możesz, pozostań w tej pozycji przez 3-5 sekund. Następnie wróć do pozycji wyjściowej, unieś palce i spróbuj wytrzymać tyle samo czasu. Wróć do stania na płasko. Ćwiczenie powtórz 10 razy.
  2. Jeżeli jesteś w pracy i nie możesz wstać od biurka, wysuń jedną stopę, płasko opierając ją o podłoże, najdalej jak możesz, następnie przysuń ją z powrotem do krzesła i unieś wysoko piętę. Wykonaj 30 powtórzeń na każdą stronę.
  3. Siedząc i trzymając stopy płasko na ziemi, unieś palce i obracaj stopy raz na zewnętrzną, raz na wewnętrzną krawędź. Powtórz 30 razy.
  4. Będąc w pozycji siedzącej, unieś do wyprostu napiętą nogę. Palce stopy powinny być obciągnięte. Następnie wykonuj stopą okrężne ruchy zgodnie z ruchem wskazówek zegara, po czym zmień kierunek. Na każdą stronę wykonaj po 5 powtórzeń [3].

Dobroczynny wpływ na kondycję naszych żył ma także jazda na rowerze, intensywny marsz oraz pływanie. Nie zaleca się ćwiczeń siłowych, związanych z podnoszeniem dużych ciężarów – taki wysiłek dla odmiany osłabia przepływ żylny [1].

Aby złagodzić pierwsze objawy przewlekłej niewydolności żylnej kończyn dolnych jak uczucie ciężkich zmęczonych nóg oraz wieczorne obrzęki warto zastosować żel – Lioton 1000, który zawiera naturalną heparynę. Heparyna poprawia mikrokrążenie i ułatwia przepływ krwi w naczyniach żylnych, a także działa przeciwobrzękowo. Formuła wodno-alkoholowa żelu zapewnia szybkie wchłanianie substancji czynnej oraz przyjemne uczucie chłodzenia i natychmiastowej ulgi, bezpośrednio po aplikacji żelu.

Bibliografia:

[1] – https://www.mp.pl/pacjent/zakrzepica/lista/66099,jakie-cwiczenia-stosowac-by-zminimalizowac-skutki-dzialania-zakrzepicy-konczyn-dolnych

[2] – https://www.mp.pl/pacjent/zakrzepica/zylaki/77822,cwiczenia-fizyczne-w-przewleklej-niewydolnosci-zylnej

[3] – http://lioton.pl/cwiczenia-na-zylaki


Materiał partnera zewnętrznego