Botoks to inaczej toksyna botulinowa, jad kiełbasiany. Nazwy te brzmią dosyć strasznie, ale nie ma się czego obawiać, bo w medycynie estetycznej stosuje się niewielkie ilości do uzyskania pożądanych efektów. Botox wstrzykiwany przez skórę jest całkowicie bezpieczny i umożliwia pozbycie się oznak starzenia skóry.
Botoks to inaczej toksyna botulinowa, jad kiełbasiany. Nazwy te brzmią dosyć strasznie, ale nie ma się czego obawiać, bo w medycynie estetycznej stosuje się niewielkie ilości do uzyskania pożądanych efektów. Botox wstrzykiwany przez skórę jest całkowicie bezpieczny i umożliwia pozbycie się oznak starzenia skóry. Zabiegi z toksyną botulinową można polecić nie tylko osobom, które chcą usunąć zmarszczki, ale też pacjentom borykającym się z różnymi jednostkami chorobowymi.
Co warto wiedzieć o botoksie?
Zabiegi z botoksem kojarzone są przede wszystkim z panaceum na zmarszczki. Można nazywać go „toksycznym” eliksirem młodości, bo jest on silną neurotoksyną, wytwarzaną przez drobnoustroje. Za pomocą botoksu wpływa się na przewodnictwo nerwowo-mięśniowe. Po jego wstrzyknięciu w skórę dochodzi do porażenia mięśni, ale nie powoduje to ich zniszczenia. Dochodzi do ich rozluźnienia, a uzyskany efekt jest nietrwały. Po pewnym czasie zanika, co może nastąpić wcześniej lub później, w zależności od szybkości utworzenia nowych zakończeń nerwowo-mięśniowych. Jeśli po 4-6 miesiącach nie wykona się zabiegu powtarzającego, to zostaną w pełni przywrócone zdolności do przekazywania impulsów nerwowych.
Wstrzykując botoks, dochodzi do zablokowania mięśnia znajdującego się pod zmarszczką. Wpływ to oczywiście na mimikę twarzy, która zostaje ograniczona w pewnym stopniu. W efekcie następuje złagodzenie rysów twarzy i oczywiście wygładzenie zmarszczek, nawet tych głębokich. Jest to bardzo skuteczny zabieg, bezpieczny, mało ryzykowny. Dopóki nie dojdzie do powstania nowych zakończeń nerwowo-mięśniowych i impulsy nie zaczną być ponownie przekazywane, nie pojawią się żadne nowe zmarszczki. Nie każdy wie, ale toksyna botulinowa nie służy wyłącznie do poprawiania urody. Ma ona szerokie zastosowanie w medycynie, wykorzystuje się ją do leczenia nadpotliwości pach, dłoni czy stóp. Jest niezwykle skuteczna w przypadku osób borykających się z chronicznymi migrenami, hemoroidami, nadczynnością pęcherza moczowego, bruksizmem. Botox Katowice to zabieg dla osób mającym schorzenia, którym towarzyszą różne tiki nerwowe. Warto się tym zainteresować przy achalazji przełyku, nadmiernym napięciu mięśniowym czy nawet zezie.
Czy mogą wystąpić jakieś skutki uboczne?
Na efekty zabiegu botoksem trzeba trochę poczekać, bo pojawiają się one po kilkunastu dniach od jego wykonania. U niektórych osób mogą wystąpić różne skutki uboczne typu ból głowy, ślinienie się, ból w miejscu iniekcji, drętwienie twarzy, łzawienie czy suchość oczu. Nierzadko dochodzi do powstania siniaka w miejscu wstrzyknięcia toksyny botulinowej, co jest całkowicie normalne i ustępuje samoczynnie po pewnym czasie. Niepożądanym efektem ubocznym może być krzywy uśmiech, ale nie zdarza się to często. Zabieg powinien być zawsze przeprowadzany przez doświadczoną i wykwalifikowaną osobę, co pozwala uchronić się przed wystąpieniem negatywnych konsekwencji. Mogą go wykonywać wyłącznie dermatolodzy, lekarze medycyny estetycznej i chirurdzy plastyczni. Specjalista zawsze musi wykluczyć przeciwwskazania. Właściwie wykonany zabieg jest w pełni bezpieczny, a skutki odwracalne.
Materiał partnera