Dokuczliwy świąd pachwin może być pierwszym objawem grzybicy skóry gładkiej lub alergii kontaktowej na preparaty stosowane do pielęgnacji tej okolicy oraz środki do prania bielizny. Mimo że jest to dość wstydliwa choroba, która obejmuje części intymne, nie należy jej bagatelizować.
Grzybica pachwin – charakterystyka
Grzybica pachwin częściej dotyczy mężczyzn i osób otyłych. Do wystąpienia choroby predysponuje także: cukrzyca, nadmierna potliwość oraz zaniedbania higieniczne, a także używanie obcisłej bielizny i ubrań uszytych ze sztucznych, nieprzewiewanych tkanin. Związane to jest z faktem, że grzyby najszybciej namnażają się w wilgotnym i ciepłym środowisku. Oprócz świądu w przypadku grzybicy na skórze pojawiają się plany rumieniowe ze stanem zapalnym, widocznymi pęcherzykami i grudkami, często obustronnie. Za charakterystyczny objaw uważa się zmianę barwy wykwitów – z pierwotnie czerwonej do ciemnobrązowej z możliwym przejaśnieniem w centralnej części – oraz obecność złuszczania. Grzybicy nie należy bagatelizować, ponieważ nieleczona może rozsiewać się na inne okolice ciała: krocze, okolice odbytu, narządy płciowe. Jeśli zmiana swędzi, w wyniku drapania grzybica może objąć także paznokcie i palce. Uszkodzenia naskórka mogą predysponować do nadkażeń bakteryjnych. Grzybicę należy różnicować z: łupieżem rumieniowym, łuszczycą, odparzeniem, atopowym zapaleniem skóry oraz łojotokowym zapaleniem skóry.
Jak leczyć grzybicę pachwin?
Zazwyczaj nie wykonuje się specjalistycznej diagnostyki, a do postawienia diagnozy wystarczy obraz kliniczny. Grzybicę skóry gładkiej leczymy, stosując miejscowo leki przeciwgrzybicze zawierające substancje prowadzące do strukturalnej i funkcjonalnej niewydolności błony cytoplazmatycznej grzyba. W leczeniu na swędzenie pachwin pomocny może okazać się krem Canespor z bifonazolem, który dostępny jest bez recepty. Należy stosować go raz dziennie na zmienioną chorobowo skórę przez okres 2 tygodni lub do ustąpienia objawów. Jeśli objawy choroby są nasilone, można zastosować leczenie doustne. W trakcie leczenia grzybicy ważne jest właściwe dbanie o higienę osobistą, codzienna zmiana ubrań i bielizny oraz pranie ich w wysokich temperaturach pozwalających na zniszczenie komórek grzyba. Niestety jest to schorzenie, które często nawraca, zwłaszcza gdy grzybica nie zostanie do końca wyleczona, dlatego podejmując leczenie, należy je prowadzić konsekwentnie. Jeśli zastosowana terapia nie przynosi oczekiwanych efektów, należy udać się do dermatologa, który wykona hodowlę – wówczas ze zmienionego chorobowo miejsca pobiera się zeskrobinę, aby kolejno wyhodować patogen i wdrożyć leczenie celowane.
Alergia i odparzenia
Alergia kontaktowa w okolicy pachwin może być spowodowana nadwrażliwością na substancje stosowane do mycia ciała, produkty do prania lub tkaniny stykające się z tą okolicą. Świądowi towarzyszy wysypka i zaczerwienienie oraz ocieplenie tej okolicy. W leczeniu stosuje się eliminację czynnika drażniącego i hipoalergiczne produkty do pielęgnacji oraz nawilżania okolicy, które wspomogą odbudowanie naskórka i przyspieszą regenerację. W przypadku silnego świądu można stosować leki antyhistaminowe oraz kortykosterydy ograniczające reakcję alergiczną.
Materiał partnera zewnętrznego