Zdrowy i piękny uśmiech ma znaczenie nie tylko dla naszego zdrowia. Potrafi być również wizytówką atrakcyjnego wyglądu, źródłem dobrego samopoczucia i pewności siebie oraz sprzymierzeńcem udanych kontaktów z innymi ludźmi. Nic dziwnego zatem, że tak dużo uwagi poświęca się prawidłowej higienie jamy ustnej. Tym bardziej, że równie wiele czynników negatywnie wpływa na stan naszego uzębienia. Czasem na tyle niekorzystnie, że prowadzą one do poważniejszych i trwałych ubytków. Na szczęście osoby, które borykają się z takimi problemami, mogą liczyć na nowoczesne, skuteczne osiągnięcia w zakresie dentystycznej implantologii.
Utrata zębów – różne przyczyny i poważne konsekwencje
Czasem właściwe nawyki (higieniczne, żywieniowe oraz inne) – choć niezmiernie ważne – okazują się niewystarczające do utrzymania uzębienia w jak najlepszej kondycji. Poza ludzkimi zaniedbaniami, jest też wiele innych czynników, które mogą doprowadzić nawet do poważnych, trwałych i nieestetycznych ubytków. Wystarczy wspomnieć choćby o poważniejszych urazach na skutek upadków lub kontuzji sportowych czy licznych schorzeniach. Nie tylko takich, jak paradontoza bądź choroba okluzyjna (zaburzenie prawidłowego procesu żucia). Osteoporoza, cukrzyca, schorzenia autoimmunologiczne, a nawet uwarunkowania genetyczne, konkretne metody leczenia bądź przyjmowanie danych farmaceutyków – to wszystko może przyczynić się do trwałej utraty zębów. Co w rezultacie staje się wstydliwym problemem, nie tylko wpływającym na nasze zdrowie (np. na funkcjonowanie układu pokarmowego, procesy trawienne), ale też często skutkującym trudnościami w nawiązywaniu kontaktów z innymi ludźmi, sukcesywnym spadkiem nastroju i obniżeniem poczucia własnej wartości.
Implanty zębowe – skuteczny sposób na braki w uzębieniu
Ciągły, dynamiczny rozwój stomatologii sprawia, że nawet osoby dotknięte najpoważniejszymi problemami z uzębieniem mogą obecnie liczyć na profesjonalną i skuteczną pomoc. Nie inaczej jest w przypadku utraty zębów. Pod tym względem zdecydowanie prym wiedzie nowoczesna implantologia stomatologiczna.
Czym są stosowane przez nią implanty zębów? To specjalne, niewielkie śrubki, montowane w kości szczęki, pełniące funkcje korzeni sztucznych zębów. Najczęściej wykonane są z tytanu, choć można również spotkać się z rozwiązaniami cyrkonowymi lub ceramicznymi. Pierwszy z wymienionych materiałów cieszy się jednak dużą popularnością z uwagi na swoją wysoką biokompatybilność (jest bardzo dobre tolerowany przez organizm, np. nie wywołuje reakcji alergicznych). Łącznik, przymocowany do górnej części implantu, tworzy odpowiednie miejsce dla zakotwiczenia korony sztucznego zęba (albo protezy lub mostu). Na skutek procesu zrastania się powierzchni implantu z żywą tkanką kostną, dochodzi do właściwej i pełnej integracji wstawianego elementu ze szczęką. Współczesna praktyka stomatologiczna pokazuje, że tego typu rozwiązania – ze względu na idealne naśladowanie natury zęba, czy to pod względem funkcjonalnym, czy estetycznym – przewyższają inne, jeśli chodzi o działania służące przywróceniu brakujących zębów.
Gdzie i dlaczego warto zdecydować się na implanty zębów?
O jakości, trwałości i bezpieczeństwie rezultatów usług stomatologicznych, takich jak wstawianie implantów zębów, zadecydują m.in. zaawansowane technologie, odpowiednio wysokie kwalifikacje zawodowe czy bogate doświadczenie w praktyce dentystycznej. Dlatego wybierając takie rozwiązania, z pewnością warto postawić na nowoczesną, sprawdzoną i renomowaną klinikę implantologii i ortodoncji. Zwłaszcza w większych miastach, jak implanty Warszawa, gdzie dostęp do znakomitych specjalistów jest znacznie ułatwiony. W takich miejscach jak https://www.wojcikclinic.pl/, gdzie usługi stomatologiczne spełniają wysokie oczekiwania nawet gwiazd filmowych i nie tylko, możemy liczyć na świetne warunki gabinetowe, profesjonalne doradztwo i przygotowanie ekspertów w dziedzinie dentystyki oraz solidne przeprowadzenie leczenia implantologicznego.
Takie kliniki oferują dodatkowo nowoczesne metody wykonywania tego typu zabiegów. Dobrym przykładem jest tu wszczepianie implantów z użyciem szablonu do nawigacji komputerowej. W oparciu o badanie tomografii komputerowej i skanowanie zębów, a także wykorzystanie specjalnego oprogramowania i obrazu chirurgicznego 3D, pozwala na szczególnie precyzyjne umieszczenie opisywanych elementów w optymalnej pozycji względem reszty uzębienia. Korzyści takiego rozwiązania to m.in. krótki czas trwania zabiegu, jego bezpieczny i przewidywalny przebieg, jak również mała inwazyjność oraz bezbolesny proces gojenia.
Samo stosowanie implantów w miejscach brakujących zębów oferuje wiele zalet. Wystarczy wspomnieć o takich, jak pomoc w zachowaniu właściwej struktury kostnej i odpowiedniego konturu dziąseł, możliwość spożywania bardziej zróżnicowanych pokarmów czy wygodna higiena jamy ustnej (o implanty zębów dba się w taki sam sposób, jak o naturalne zęby). A poza troską o względy zdrowotne, rozwiązanie to pozwala przywrócić piękny uśmiech oraz zwiększyć poczucie własnej atrakcyjności i pewności siebie.
OLI