Mówi się, że każda kobieta powinna mieć w szafie chociaż jedną parę szpilek. Wiele kobiet nie wyobraża sobie bez nich swojego życia. Nadają one eleganckiego wyglądu, a wręcz dodają nawet pewności siebie. Szpilki jednak mają swoje wady, zwłaszcza dla naszego zdrowia.
Jak szpilki wpływają na posturę kobiety?
Stopy
Podczas chodzenia w butach, które mają obcas większa część masy ciała (nawet 3/4) spoczywa na przedniej części stopy w tym na palcach. To utrudnia przepływ krwi w stopie, co może prowadzić do jej obrzęków.
Jeśli szpilki noszone są często, mogą się też przyczynić do obniżenia łuku poprzecznego stopy i prowadzić do płaskostopia. Zmienia się także położenie więzadła, ścięgna i kości stopy. Ciągłe chodzenie w szpilkach może także źle wpływać na ścięgna Achillesa, które stają się grubsze i sztywnieją. Skracają się także mięśnie łydek, a także rośnie ciśnienie w naczyniach krwionośnych stóp.
Dodatkowo jeśli buty są źle wyprofilowane lub za wąskie mogą prowadzić do powstania odcisków, lub nawet nieestetycznych deformacji stóp.
Kolana
Podczas chodzenia na szpilkach obciążone są także kolana. Przy dłuższych spacerach kobiety mogą odczuwać ból stawów, więzadeł, a torebka stawowa jest osłabiona. Może to prowadzić do powstawania napięć mięśniowych, a po jakimś czasie nawet prowadzić do uszkodzeń stawów kolanowych.
Biodra
Chodzenie na obcasach wymusza kołysanie bioder, co sprawia, że te także narażone są na obciążenia. Częste chodzenie na szpilkach może powodować szybsze zużywanie się stawów biodrowych, zmniejszenie sprawności i funkcjonalności ścięgien, a kości miednicy mogą ulec nawet stałym zmianom, które są niekorzystne dla postury.
Kręgosłup
Chodzenie w szpilkach sprawia, że sylwetka natychmiastowo staje się prosta. Jednak długie noszenie takich butów może prowadzić do przeciążenia kręgosłupa, które będzie skutkować bólem w okolicach krzyża lub okolic karku. Podczas chodzenia w butach na obcasie pozycja ciała jest także niestabilna, co zmusza kręgosłup do wygięcia. To zaś prowadzić może do krzywizn, na przykład do hiperlordozy.
Kto nie powinien chodzić w szpilkach?
Wiele kobiet uwielbia chodzić w szpilkach. Niektóre powinny jednak zrezygnować z takich butów. Szpilek powinny unikać kobiety:
- w ciąży
- z urazami kręgosłupa
- z wrodzoną wadą postawy
- z zaawansowanymi deformacjami stóp
Należy jednak zaznaczyć, że lekarze ortopedzi tylko ostrzegają przed nadużywaniem szpilek, więc nie należy popadać w panikę. Wymienione konsekwencje dotyczyć mogą wyłącznie kobiet, które w szpilkach spędzają naprawdę duże ilości czasu. Jeśli jednak szpilki noszone są tylko kilka razy w miesiącu, nie wpłyną one bardzo na naszą postawę. Jeśli jednak noszone są codziennie, warto zastanowić się, czy atrakcyjny wygląd jest wart możliwej utraty zdrowia.
Warto więc nie ograniczać się tylko do jednego rodzaju obuwia i korzystać także z butów sportowych czy na stabilnym koturnie. Jeśli zaś chodzi o obcasy, to warto decydować się na te, w których wysokość obcasa nie przekracza 5 centymetrów. Taka wysokość uważana jest za bezpieczną.
DST