Właściwa higiena jamy ustnej jest niezbędna do zachowania pięknego, zdrowego uśmiechu. Dbanie o zęby i dziąsła wpływa nie tylko na zdrowie, ale również na wygląd uzębienia i świeżość oddechu. Mycie zębów to podstawa – wiedzą to nawet dzieci, ale co poza tym? Zastanawiasz się, jakie czynności, w jakiej kolejności i w jaki sposób powinno się w tym celu wykonywać? Dowiesz się tego z artykułu!
Dlaczego dbanie o jamę ustną jest tak ważne?
Statystyki dotyczące zdrowia zębów i dziąseł u Polaków nie są zbyt optymistyczne. Przeciętny dorosły ma aż 13 zębów zaatakowanych przez próchnicę! To naprawdę zła wiadomość, ponieważ wspomniana choroba niszczy nie tylko zęby. Nieleczona może prowadzić do rozwoju schorzeń ogólnoustrojowych. Co więcej, niedostateczna higiena jamy ustnej naraża nas na następstwa takie jak: choroby dziąseł, zmiany w stawie skroniowo-żuchwowym, zmiana wyglądu zębów (zażółcenie, ciemne plamki, nalot) oraz nieświeży oddech. W efekcie nie tylko czujemy się gorzej fizycznie, ale również psychicznie. Często w konsekwencji pojawia się strach przed kontaktami towarzyskimi w obawie o zauważenie niekorzystnych, nieestetycznych zmian. Nie trzeba się tego wstydzić i zamykać w sobie, ale zapobiegać problemom, właściwie dbając o jamę ustną.
Szczotkowanie zębów – pierwszy krok do zdrowego uśmiechu
Podstawowy nawyk w higienie jamy ustnej, który już od najmłodszych lat powinien towarzyszyć każdemu, to szczotkowanie zębów. Istotne są wszystkie aspekty tej czynności – dobór szczoteczki, częstotliwość szczotkowania oraz właściwa technika. Nie należy używać zbyt twardej szczoteczki, aby nie urażać szyjek zębowych i nie powodować krwawienia dziąseł. W większości przypadków optymalny będzie średni stopień twardości, ale w razie wątpliwości, w tej sprawie warto poradzić się stomatologa. Zęby należy szczotkować co najmniej dwa razy dziennie (rano i wieczorem) przez 2 minuty, używając pasty z fluorem. Osobom dorosłym poleca się technikę ROLL – po opuszczeniu żuchwy, włosie szczoteczki przykłada się pod kątem 45 stopni i wykonuje ruchy wymiatające resztki pokarmowe. Szczoteczkę powinno się przy tym delikatnie przyciskać do zębów, co zostawia ślad w postaci lekko wygiętego włosia. Ale uwaga – jeśli taki stan szczoteczki utrzymuje się po zakończeniu mycia zębów, czas ją wymienić. Niezależnie jednak od tego, ze względu na namnażające się na powierzchni bakterie, należy wymieniać szczoteczkę nie rzadziej niż co 2-3 miesiące.
Płyn do płukania jamy ustnej
Mycie zębów nie powinno kończyć się na szczotkowaniu. Kolejny krok na drodze do pięknego, zdrowego uśmiechu, to płukanie jamy ustnej. Pozwala ono usunąć pozostałości pasty, a także resztki pokarmowe z trudnodostępnych miejsc (np. przestrzeni międzyzębowych). Co więcej, dobrej jakości płyn do płukania jamy ustnej (np. Dentosept Complex, o którym przeczytasz tu: https://efektdentoseptu.pl/dentosept-complex/) działa antybakteryjnie i odświeża oddech. Płukanie jamy ustnej samą wodą nie wystarczy i sięgnięcie po odpowiedni preparat jest kluczowe w dbaniu o jamę ustną. W przypadku płynu Dentosept należy płukać usta po każdym myciu zębów, używając 10 mililitrów płynu, przez pół minuty. Zawarte w składzie zioła dezynfekują, zmniejszają stan zapalny, hamują odkładanie płytki nazębnej i wzmacniają szkliwo. Korzystanie z płukanek to świetna forma profilaktyki, zapobiegająca zachorowaniu na choroby jamy ustnej i nieświeżym oddechem.
Nić dentystyczna i szczoteczka międzyzębowa, czyli akcesoria dodatkowe
W dbaniu o higienę jamy ustnej pomocne są także przybory dodatkowe. Pomagają one dostać się do przestrzeni, do których dostęp szczoteczka bywa utrudniony. Mogą to być np. okolice aparatów ortodontycznych lub miejsca pod przęsłami mostów protetycznych. Jeśli nawet ten problem nas nie dotyczy, wciąż warto pomyśleć o przestrzeni międzyzębowej. Akcesoria, które mogą pomóc zadbać o higienę jamy ustnej, to nić dentystyczna lub specjalna szczoteczka. Nić rozciągamy między kciukami obu rąk i delikatnie wsuwamy między zęby. Następnie delikatnym ruchem po ściankach bocznych usuwamy zalegające resztki jedzenia i tworzący się osad. Co ważne, nie wykonujemy ruchów „piłujących” dziąsła. W ten sposób narażamy się na ich uszkodzenia, a w efekcie także na choroby dziąseł. Alternatywą dla nici mogą być specjalne szczoteczki międzyzębowe, których używa się w podobny sposób.
W ramach profilaktyki jamy ustnej warto też raz na pół roku wybrać się do stomatologa na przegląd oraz zabiegi higienizacyjne – usuwanie kamienia nazębnego i piaskowanie, a jeśli to konieczne, korzystać z leczenia. Najważniejsze jednak jest wyrobienie właściwych nawyków higienicznych, które na co dzień pomagają dbać o higienę jamy ustnej.
Artykuł sponsorowany