Choć zęby czyścimy codziennie, to rzadko zastanawiamy się nad efektywnością i poprawnością naszych ruchów. Często zapominamy, że prawidłowe szczotkowanie to klucz do utrzymania zdrowych zębów oraz dziąseł. Prawidłowa higiena jamy ustnej pomaga zminimalizować ryzyko próchnicy i choroby dziąseł, które przyczyniają się do szybkiej utraty zębów i chorób ogólnoustrojowych. Na rynku dostępnych jest wiele przyrządów do codziennej higieny jamy ustnej. Wybór prawidłowej metody szczotkowania zależy od rodzaju używanej szczoteczki, wieku oraz obecnych patologii w jamie ustnej.
Wybór szczoteczki oraz pasty
Na rynku dostępne są szczoteczki o różnych stopniach twardości. Do codziennego szczotkowania zaleca się szczoteczki miękkie, które nie powodują mikrourazów błony śluzowej, a jednocześnie odpowiednio oczyszczają powierzchnię zębów. Szczoteczkę manualną wymieniamy na nową co 3 miesiące. Obecnie dużą popularnością cieszą się szczoteczki elektryczne oraz soniczne, które lepiej niż manualna usuwają osad i płytkę nazębną. Należy jednak pamiętać, że nawet posiadając tego rodzaju szczoteczkę, o efektywności codziennego mycia w dużej mierze decyduje odpowiednie użytkowanie.
Jeśli chodzi o pastę, to dobieramy ją w zależności od potrzeb. Wyróżniamy pasty: profilaktyczno-lecznicze, wybielające, przeciw paradontozie, a także te przeznaczone dla dzieci. Obecnie wiele osób regularnie stosuje pasty wybielające, które często posiadają wysoki współczynnik ścieralności, co przy intensywnym stosowaniu oraz połączeniu z twardą szczoteczką może doprowadzić do powstania ubytków abrazyjnych.
Techniki szczotkowania
Szczoteczkę manualną należy umieścić pod kątem 45 stopni do powierzchni zębów i przesuwać krótkimi ruchami do przodu i do tyłu, okrężnymi oraz wymiatającymi od dziąsła do szczytu korony zęba. Nie należy zapominać o powierzchniach wewnętrznych i żujących. Jest wiele różnych technik szczotkowania zębów takich jak:
- metoda obrotowo-wymiatająca,
- metoda Bass’a,
- metoda Stillmanna,
które dobieramy zależności od potrzeb, po konsultacji ze stomatologiem.
Przy stosowaniu szczoteczki elektrycznej i sonicznej należy pamiętać, aby główka szczoteczki obejmowała zarówno zęby, jak i brzeg dziąsła. Szczoteczkę należy prowadzić od jednego zęba do drugiego, przytrzymując ją przy każdym zębie przez chwilę, pamiętając o odpowiedniej sile nacisku. Nie należy wykonywać ruchów posuwistych, które mogą przyczyniać się do uszkodzenia dziąseł. Jeśli szczoteczka posiada główkę prostokątną, należy ją przykładać tak jak szczoteczkę manualną – pod kątem 45 stopni. Szczotkowanie powinno trwać co najmniej dwie minuty.
Regularne wizyty u stomatologa
Oprócz szczotkowania jamy ustnej oraz oczyszczania przestrzeni międzyzębowych i języka należy pamiętać o regularnych wizytach kontrolnych u stomatologa. Powinny się one odbywać co pół roku. Taka wizyta jest idealną okazją, by skonsultować dobór pasty czy szczoteczki ze specjalistą, który oceni efektywność codziennej higieny i pomoże dobrać odpowiednie produkty. Wizyty kontrolne najlepiej odbywać u swojego stałego, sprawdzonego stomatologa, do którego mamy zaufanie. Osobą godną polecenia jest dentysta Marek Rybicki z kliniki Better w Warszawie.
Materiał partnera zewnętrznego