Na naszym ciele zwykle występują drobne, jasno lub ciemno brązowe plamki, które pieszczotliwie nazywamy pieprzykami. Jedni je uwielbiają i uważają, że dodają one urody, drudzy wręcz nienawidzą i próbują różnorodnych sposobów, które je zniwelują. Nie mniej jednak, te niepozorne znamiona, mogą być pierwszą oznaką niebezpiecznej choroby jaką jest czerniak czyli nowotwór skóry. Co więcej, w ostatnich latach zachorowalność na ten nowotwór znacznie wzrosła. Kiedy więc pieprzyk może okazać się niebezpieczny?
Kiedy pieprzyk może okazać się niebezpieczny- zmiany na powierzchni
Czerniak jest niewątpliwie jedną z najpodstępniejszych i najbardziej niebezpiecznych chorób skóry. Rozwija się on długotrwale i podstępnie nie dając żadnych znaczących objawów. Jeśli więc mamy ciało pokryte pieprzykami, z początku nawet nie zauważymy, że chociażby jeden z nich znacząco zmieni swój wygląd. Nie mniej jednak należy pamiętać, że to obserwacja jest pierwszym i niezbędnym krokiem do szybkiego zdiagnozowania zmian. Czerniaka obserwujemy bowiem na powierzchni skóry, jednak wraz z upływem czasu wrasta w jej głąb na około 1 mm i co więcej, wychodzi poza obręb skóry właściwej prosto do naczyń krwionośnych. Dzięki temu nawet w krótkim czasie, bo w okresie około trzech miesięcy może on dotrzeć do całego organizmu. Czerniak charakteryzuje się bardzo agresywnym wzrostem, a także możliwością tworzenia przerzutów, które niestety są bardzo trudne do leczenia farmakologicznego. Okazuje się też, że czerniak przerzutowy jest jedną z najbardziej śmiertelnych form ten choroby. Postać ta występuje wtedy, gdy nowotwór rozprzestrzenia się na powierzchni skóry, a następnie dociera do innych organów. Może w ten sposób opanować węzły chłonne, płuca, mózg, a także do innych obszarów organizmu. Niemniej jednak jeśli czerniak zostanie wykryty i usunięty, w momencie kiedy choroba nie jest jeszcze rozsiana po organizmie, pozwala na wyleczenie aż 97% chorych. Pierwszym charakterystycznym objawem są zmiany na powierzchni pieprzyków. Stają się one chropowate i niesymetryczne. Można także zaobserwować to, że pieprzyk znacznie zwiększył swój rozmiar i nie jest symetryczny.
Jak można zdiagnozować czerniaka?
Czerniak najczęściej powstaje na powierzchni wcześniej niezmienionej lub już w zakresie istniejących znamion. Wobec tego każde znamię, pieprzyk czy narośl, które zmieniło się w czasie, powinno zostać skonsultowane z lekarzem dermatologiem lub chirurgiem-onkologiem i w razie jakichkolwiek wątpliwości czy nieprawidłowości wykrytych w jego obrębie, usunięte. Kluczem jest niedopuszczenie do powstania zaawansowanej formy czerniaka. Wówczas istnieje szansa na 100% wyleczenie około 80% chorych. Jak już wspomnieliśmy, rozpoznanie można przeprowadzić samodzielnie. To co powinno nas zaniepokoić to:
- asymetria w okolicy znamienia np. w momencie kiedy znamię wyraźnie rozlewa się na jedną stronę.
- nieregularne i nierównomierne brzegi znamienia np. poszarpane lub posiadające wyraźne zgrubienia.
- czarny, czerwony lub niejednolity kolor.
- duży rozmiar znamienia powyżej 0,5 centymetra.
- ewolucja, czyli wszystkie zmiany które zachodzą w znamieniu i budzą nasze obawy.
DGA