Kleszcze? Mustico to twój must have!

1
1217
Ochrona przed kleszczami nie należy do najłatwiejszych, ale nie jesteśmy wobec nich całkowicie bezbronni | fot.: Materiał partnera zewnętrznego

Kleszcze stały się prawdziwą zmorą – atakują zarówno ludzi, jak i zwierzęta, w dodatku tak, że często nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, że padliśmy ofiarą podstępnego pasożyta. Poza tym, są szybkie i małe, przez co często trudno dostrzec je od razu na skórze.

W Polsce występuje aż 21 gatunków tych pajęczaków. Rozróżniamy trzy stadia ich rozwoju: larwę, nimfę i postać dorosłą. Głównie żerują na zwierzętach, ale nie pogardzą także ludzką krwią. Ci krwiopijcy są nosicielami chorób bakteryjnych i wirusowych, a najgroźniejszymi dla człowieka są wśród nich borelioza oraz kleszczowe zapalenie mózgu. Jednak czy to oznacza, że jesteśmy wobec nich bezbronni? Nie!

Jedynym naturalnym zagrożeniem dla kleszczy są… mroźne zimy. Jednak z uwagi na dość wysokie temperatury w okresie zimowym, w tym roku sezon na kleszcze rozpoczął się dość szybko i potrwać może nawet do późnej jesieni. Już od dawna wiadomo, że kleszcze przebywają nie tylko w lasach. Spotkać możemy je również w parkach, ogródkach, na łąkach i w pobliżu wody. Właśnie dlatego należy być ostrożnym, a po każdej wycieczce dokładnie oglądać ciało.

W jaki sposób atakują?

Kleszcz swoją ofiarę potrafi wyczuć już z odległości 20 metrów. Rozpoznaje ją po zapachu, wydychanym powietrzu i temperaturze ciała. Larwy kleszcza bytują zazwyczaj pod źdźbłami traw, nimfy w zaroślach, a postaci dojrzałe na liściach drzew. Gdy obok przechodzi upatrzona wcześniej ofiara, kleszcz zahacza się i poszukuje miejsca, które jest ciepłe i wilgotne, a skóra cienka. Najchętniej wybiera skórę pod kolanami, pod biustem, w zgięciu łokcia, za uchem, w pachwinie i na granicy włosów.

Sam moment wbicia się kleszcza jest niewyczuwalny, ponieważ wypuszcza on substancję znieczulającą, która spowalnia reakcję obronną żywiciela. Po wkłuciu się w ofiarę, może w niej żerować nawet siedem dni, wypija wtedy około 2 ml krwi i zwiększa swoje rozmiary.

Jak chronić się przed kleszczami?

Ochrona przed kleszczami nie należy do najłatwiejszych, ale nie jesteśmy wobec nich całkowicie bezbronni. O to kilka wskazówek, które zmniejszą ryzyko „spotkania się” z kleszczami:

  • starajmy się unikać miejsc, w których mogą występować, gdy jest wysyp kleszczy;
  • na spacery wybierajmy się w godzinach południowych. Ulubioną porą aktywności kleszczy jest ranek i późne popołudnie;
  • spacerujmy środkiem ścieżek, z dala od przydrożnych drzew i krzewów;
  • wybierajmy odzież przylegającą do ciała, najlepiej w jasnych kolorach, aby łatwiej było kleszcze zauważyć i strącić;
  • pamiętajmy o nakryciu głowy i dość wysokich butach;
  • używajmy preparatów odstraszających kleszcze, np. Mustico Spray. Jego skuteczność została potwierdzona badaniami Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny;
  • po powrocie ze spaceru uważnie oglądajmy swoje ciał

Jak usunąć kleszcza?

W przypadku, gdy dojdzie do ugryzienia, bardzo ważne jest szybkie działanie. Nieprawidłowy sposób usuwania kleszczy grozi powikłaniami zdrowotnymi. Może doprowadzić do boreliozy, a nawet wirusowego zapalenia mózgu.

Smarowanie tłuszczem, przypalanie lub potraktowanie środkami dezynfekującymi powoduje u kleszczy wymioty, których treść może zawierać groźne bakterie i wirusy. Najlepiej jest usunąć kleszcza mechanicznie za pomocą pęsety. Należy chwycić go jak najbliżej skóry i wyciągnąć zdecydowanym, lekko łukowatym ruchem.

Nowością na rynku jest preparat, który pozwala usunąć kleszcza poprzez jego wcześniejsze  zamrożenie, np. Mustico Tick-Off. To nowoczesny wyrób medyczny umożliwiający proste, szybkie i bezpieczne usuwanie kleszczy. Zabija kleszcza poprzez natychmiastowe zamrożenie, ułatwiając jego bezpieczne usunięcie, a tym samym ograniczając ryzyko wystąpienia boreliozy oraz innych chorób.

 

Więcej informacji na:
http://mustico.biovenahealth.com

Preparaty Mustico można kupić w sklepie internetowym:
https://medizal.pl

Materiał partnera zewnętrznego