Które badania powinno się regularnie robić i co jaki czas?

0
560
badanie krwi
Dzięki badaniom krwi możliwe jest zdiagnozowanie wielu nieprawidłowości, jeszcze zanim zaczną one stanowić poważne zagrożenie dla naszego zdrowia lub życia | fot.: stock.adobe.com

Dbałość o zdrowie oznacza prowadzenie zbilansowanej diety oraz regularne uprawianie aktywności fizycznej. Na tym jednak niestety nie koniec. Potrzebne będą również badania profilaktyczne. Wiele osób zastanawia się nad tym, które z nich należałoby wykonywać regularnie i jak często należy to robić. Na szczęście, lista ta nie jest bardzo długa.

Postaw na badania krwi

Wśród badań, które na pewno warto wykonywać systematycznie należy wyróżnić badania laboratoryjne krwi. Dzięki badaniom krwi możliwe jest zdiagnozowanie wielu nieprawidłowości, jeszcze zanim zaczną one stanowić poważne zagrożenie dla naszego zdrowia lub życia. Najlepiej wykonywać podstawową morfologię krwi, ale równie dobrze można zdecydować się na morfologię z rozmazem. Nie sposób nie zauważyć, że takie badanie może wnieść więcej do diagnostyki niż zwykła morfologia bez rozmazu. Jeżeli zależy nam na tym, aby monitorować swoje zdrowie, dobrze byłoby również zwrócić uwagę na oznaczenie niektórych witamin czy minerałów. Mowa tu przede wszystkim o witaminie D, która jest nieodzowna dla prawidłowego funkcjonowania naszego układu odpornościowego. Ponadto, dobrze byłoby również zwrócić uwagę na to, aby co jakiś czas oznaczać poziom magnezu we krwi. Przydatne będzie także oznaczenie poziomu potasu czy wapnia. Zbyt niski lub zbyt wysoki poziom tych pierwiastków bywa niebezpieczny dla zdrowia. Należy także co jakiś czas badań żelazo, aby uniknąć anemii. Morfologię u zdrowych osób powinno wykonywać się przynajmniej raz na rok, a najlepiej raz na pół roku. Jeżeli mamy jakiekolwiek objawy chorobowe, należy badanie powtarzać tak często jak to konieczne. 

Zbadajmy także poziom cukru na czczo, poziom cholesterolu oraz próby wątrobowe.

Nie zapomnij o badaniach obrazowych

Jeżeli zależy nam na zachowaniu zdrowia na długie lata, należy nie tylko wykonywać badania laboratoryjne krwi, ale również badania obrazowe. Wśród badań obrazowych na szczególną uwagę zasługuje USG brzucha. Należy odpowiednio się do niego przygotować, aby było w pełni wiarygodne i diagnostyczne. Dzięki wykonaniu tego nieinwazyjnego i prostego badania możliwa będzie ocena wielu narządów jamy brzusznej. Mowa tu o wątrobie czy trzustce. Należy zdecydować się na takie badanie choć raz w roku. Raz w roku warto także wykonać USG tarczycy oraz USG piersi w przypadku kobiet. Przedstawicielki płci pięknej powinny pamiętać także o regularnych kontrolach ginekologicznych. USG transwaginalne zaleca się co najmniej raz w roku, a cytologię minimum raz na 3 lata (najlepiej raz w roku). Jest to niezmiernie istotne z punktu widzenia profilaktyki raka szyjki macicy. Nie należy zapominać również o tym, aby wykonywać badanie obrazowe klatki piersiowej oraz płuc. Zaleca się je u zdrowych osób około raz na 2-3 lata. U palaczy warto jednak takie badanie wykonywać raz w roku, aby uniknąć raka płuc lub wykryć go we wczesnym stadium. Należy pamiętać o tym, że na wiele z tych badań możemy otrzymać skierowanie od lekarza rodzinnego. Dzięki temu będą one dla nas darmowe i nie będziemy musieli za nie płacić. 

AUN