Na jakość snu wpływa wiele czynników, a jednym z nich jest pozycja, w jakiej leżysz w ciągu nocy. Chcesz wiedzieć, jakie pozycje podczas snu są najkorzystniejsze dla zdrowia, a jakich lepiej unikać? Wykorzystaj wskazówki zawarte w poniższym artykule!
Dlaczego pozycja, w jakiej śpisz, wpływa na Twoje zdrowie?
Kiedy nocą przenosisz się w krainę marzeń sennych, Twoje ciało nieruchomieje. Jeśli zaśniesz w ulubionej przez siebie pozycji, możesz w niej „zastygnąć” nawet na kilka godzin. Przez ten czas część Twojego ciała może być rozluźniona, podczas gdy inna część ciała może być napięta. Długotrwały ucisk na narządy wewnętrzne może zaburzyć ich prawidłowe funkcjonowanie, a tym samym pogorszyć jakość snu. Jeśli więc zdarza Ci się, że po przebudzeniu o świcie nadal czujesz się zmęczony, istnieje duże prawdopodobieństwo, że wynika to ze spania w niewłaściwej pozycji.
Jakich pozycji podczas snu lepiej się oduczyć?
Najbardziej niewskazaną pozycją do snu jest położenie się na brzuchu. Twoja głowa jest wówczas skręcona w jednym kierunku, bez możliwości poruszania się na boki. Może to wywołać zabawny skutek, kiedy na Twoim policzku odciśnie się pomarszczona faktura poduszki. Leżąc na brzuchu, utrudniasz pracę żołądka, wątroby oraz płuc, ponieważ ugniatasz je ciężarem swojego ciała. W tej pozycji trudności z rozluźnieniem się ma również kręgosłup – najbardziej napięte są wtedy kręgi na odcinku piersiowo-szyjnym.
Kolejną niekorzystną pozycją do snu jest ułożenie się w pozycji embrionalnej. Chociaż jest ona bardzo wygodna i preferowana przez wiele osób, to śpiąc z nogami podciągniętymi do klatki piersiowej, tworzysz wtedy niezdrowy nacisk na narządy wewnętrzne oraz nadmiernie wyginasz kręgosłup.
Jakie pozycje podczas snu są korzystne dla zdrowia?
Połóż się do łóżka na plecy i wyprostuj kończyny, kładąc ramiona wzdłuż bioder. To najbardziej naturalna, najlepsza pozycja, w jakiej możesz zasnąć i oczekiwać, że obudzisz się dzięki temu wypoczęty. Kiedy leżysz wyprostowany na plecach, Twoje ciało jest najbardziej rozluźnione. Jedyna wada tej pozycji? Może wywoływać chrapanie.
Kolejną polecaną pozycją do snu jest przybranie kształtu rozgwiazdy. Kładziesz się wówczas na plecach i lekko rozkładasz nogi na boki. Dłonie układasz na poduszce nad Twoją głową. Zaletą tej pozycji jest zdrowy sen z rozluźnionym kręgosłupem na odcinku piersiowo-szyjnym oraz ze swobodnie pracującymi płucami.
Lubisz spać na boku? Jest to zdrowa pozycja, pod warunkiem, że położysz się do łóżka z wyprostowanymi nogami. Zarówno wszystkie mięśnie, jak i narządy wewnętrzne są wówczas rozluźnione, co skutkuje jakościowym wypoczynkiem. Wśród specjalistów od snu nie ma zgody co do tego, czy spać na lewym, czy na prawym boku. Na jednym boku w lekkim stopniu tworzysz nacisk na wątrobę, na drugim boku na serce. Najlepiej będzie, jeśli Ty sam zdecydujesz, na jakim boku wypoczywa Ci się najlepiej.
Co jeszcze wpływa na jakość snu?
Skoro już wiesz, w jakich pozycjach najlepiej kłaść się do łóżka, zwróć uwagę na pozostałe czynniki, od których zależy zdrowy sen. Na zaburzenie rytmu snu mogą wpływać niewłaściwe praktyki odżywiania. Kiedy jesz obfitą kolację o późnej porze, Twój organizm całą noc pracuje, aby przetrawić suty posiłek. Dlatego unikaj przed snem tłustych potraw z czerwonego mięsa, słodyczy oraz warzyw zawierających dużą ilość błonnika, który będzie „zalegał” w jelitach (brokuły, kalafior, sałata). Na 3-4 godziny przed snem warto zjeść produkty pełnoziarniste (magnez uspokaja układ nerwowy), ryby lub orzechy, które regulują rytm czuwania i snu.
Jeśli jesteś miłośnikiem kawy, pamiętaj, że kofeina jest aktywna nawet do 10 godzin po jej spożyciu. Dlatego ostatnie espresso powinieneś wypić najpóźniej o godzinie 14:00. Zdając sobie sprawę z tego, jak ważny jest sen, powinieneś do minimum ograniczyć spożywanie alkoholu, który skutecznie zaburza sen.
Jakość snu może znacząco wzrosnąć, kiedy dobierzesz do łóżka odpowiedni materac. W znalezieniu wygodnej, zdrowej pozycji do snu pomogą Ci materace z siedmioma strefami twardości. Są to strefy o różnej wyporności, dopasowujące się do kształtu ciała. Ich zadaniem jest sprawić, aby Twój kręgosłup układał się podczas leżenia w bezpiecznej, prostej linii. Do swojej sypialni wybierz nowoczesny materac z antybakteryjną pianką, która minimalizuje rozwój grzybów i bakterii. Dzięki piance łatwiej będzie Ci utrzymać łóżko w czystych warunkach.
Materiał partnera zewnętrznego